• Üye Girişi:
Toplam 2 sonuçtan 1 ile 2 arasındakiler gösteriliyor.
    Kahramanmaraşlı Bozkurt Davut Aga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    18
    Teşekkür
    0
    Aldığı Teşekkürler: 0
    Rep Puanı
    38876

Standart Görme engellileri için satranç kitabı basıldı

Son yillarda görme engelliler arasinda yayginlasan satranç yararli bir beyin sporu. Bu sporun tabana inmesi için körler okullarinda egitim verilmesi
    gerekiyor. Bunun için de kaynak bir kitaba ihtiyaç var. Bu amaçla, Selim ve Kerim Altinok tarafindan (Satranç Ögreniyorum) adli bir kabartma satranç kitabi
    hazirlandi…
    Özellikle körler okullarindaki çocuklara yönelik olarak yazilan kitapta, satranç oyununun temel kurallari ve satranç notasyonu ögretiliyor. Uluslar arasi
    körler satranç sampiyonalarinda kullanilan ve tüm dünyaca kabul edilen standart satranç notasyonu anlatiliyor. Yirminci yüzyilda ünlü oyuncular tarafindan
    oynanmis partiler yer aliyor. Türkiye'de ve dünyada körler alaninda satrancin gelisimi, internette görmeyenlerin satranç oynayabilecegi siteler ve diger
    yararli bilgiler de kitapta bulunuyor.
    Istanbul Ulus Rotary Kulübü'nün sponsorlugunda basimi gerçeklestirilen kitabin tanitimi 29 Mayis 2006 günü Türkan Sabanci Körler Okulu'nda yapildi. Burada
    düzenlenen toplantiya Özel Egitim Sube Müdürü Halis Kuralay, kitabin yazarlari Selim ve Kerim Altinok, Ulus Rotary Kulübü baskani Necdet Almaç, okul müdürü,ögretmenler
    ve ögrenciler katildi. Yapilan konusmalardan sonra ilk olarak bu okula kitap hediye edildi.
    ‘Satranç Ögreniyorum’ adli kitap ülkemizdeki 16 körler okuluna gönderilerek kitapliklarina konulacak. Ayrica görme engelliler spor kulüplerine, satranç
    faaliyeti yürütülen derneklere ve belli basli körler kütüphanelerine de ulastirilacak.
    Konuyla ilgilenen Körler okulu, kütüphane, dernek ve spor kulüpleri yöneticilerinin asagidaki telefonlara ve mail adresine müracaatlari halinde kontenjan
    nispetinde kurumlarina kitabin nüshalari Ulus Rotary Kulübü tarafindan ulastirilacaktir.
    Kara gün karalıp kalmaz.
    Allah de Allah, hangi akşam sabah olmaz.. **

Oğlak
    Misafir

Gecen gun tvde gørmustum yanlis degilsem Almanyadaydi artik gørme engelliler dahi aktiv sporlara katilabilecekmis...Futbolla baslamislar buna...tskler davut_aga Abi paylasim icin...

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)