PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cilt Tipleri ve Bakım ÖnerileriMahsun
09-10-2010, 12:59 AM
Cildinizi canlandırmanız için 20 öneri

1-Genel yüz temizliğinde kullanılan maskelerden peeling etkisen sahip olanlar, bu sayede ölü hücreleri ortadan kaldırarak, derinlemesine temizlik sağlıyor.

2-Yüzünüzü tazikli su ile yıkayın. Bu şekilde yapılacak duş, ofislerin yol açtığı cilt stresinizi azaltır.

3-Artık cilt bakım ürünlerinde de rastlayabildiğimiz C vitamini, kan dolaşımını ve kolajen üretimini hareketlendirdiğinden, bu tip ürünleri tercih edin.

4-Ayaklarınız parmak uçları, yüzünüze sinyal gönderir. Alnınızda oluşacak kırışıklıkları önlemek için ayak parmaklarınız üst kısmına düzenli aralıklarla sertçe bastırın.

5-Cildinizi nemlendirin. Yeni çıkan bir çok nemlendirici gün boyu etkiye sahip. Proteinli ve bitki özlü olanlar ise cildi aktif hale getirip üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturmasını sağlıyor.

6-Yüzünüzü haftada iki defa kremleyerek 5 dakikalık masaj uygulayın. Bunun için, parmaklarınızı kullanarak oval hareketlerle çeneden yanaklara, alnın ortasından dışa doğru, burun yanlarından alnın ortasına doğru inip çıkarak masaj yapın. Ağzınızın çevresini, yukarı doğru hareketlerle ovun.

7-Gece saat 1’den önce güzellik uykusuna yatmayı ihmal etmeyin. Bedenimiz özellikle ilk uyku saatlerinden gece yarısına doğru büyüme hormonları üretir. Bu hormonlar ise hücre yenilenmesini hareketlendirir.

8-Kremlerin içindeki enzimlerin faydalarını biliyor musunuz? Biyo teknolojik yöntemler taklit edilerek üretilen minik protein molekülleri, ileri yaşta, insanların cildindeki dolaşım sistemini aktif hale getirip ciltleri koruyucu hücreleri güçlendirir.

9-Koku kompresleri cilt ve duyuları canlandırır. Dörder damla limon ve selvi ağacı özünü ve iki damla ardıç yağını, iki litre kaynar su içine koyun. Özel yüz havlunuzu bu karışımın içine daldırın ve yüzünüze ölçün.

10-E vitaminin bulunduğu kremler hücrelerin gerilimini azaltır. Ultroviyole ışınlarının, atık gazların, nikotinin oluşturduğu saldırgan serbest radikaller cildin zamanından önce yaşlanmasına neden olur. E vitamin cildi bu zararlı etkenlerden koruyup nemlendirir.

11-Yanaklarınız derisini gerginleştirmek için jimnastik yapmalısınız. Bunun için ağzınızı kapatın, yanaklarınızı içeri doğru çektikten sonra, ellerinizin yardımı ile yavaş yavaş gerin.

12-Patates masajı cildi tazeler ve dinlendirir. Öncelikle çiğ patates dilimlerini 10 dakika buzdolabında bekletin. Cilt temizliğinizi yaptıktan sonra, soğumuş patates dilimleriyle yüzünüze masaj yapın. 15 dakika boyunca patatesi, suyunun cildinize etki etmesini bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın.

13-Duru, yumuşak bir ten için AHA komplekslerine başvurmak bir zorunluluk. Bu isimle tanınan meyve asitleri, cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlarken, tahriş de etmiyor. Ayrıca besleyici yağlar da içeriyor.

14-Kolajen tabakasını harekete geçirecek bir içecek hazırlamaya ne dersiniz? Bunun için 250 gr domates, 2 şeftli, kabuğu soyulmuş yarım limon ve bir havucu katı meyve presine koyun, bir damla zeytinyağı ve bir miktar iyot tuzu ekleyin ve karıştırın.

15-"Şikaku" baskısı herhalde birçoğunuzun yabancı olduğu bir kelime. Bu basit egzersiz gergin yüz kaslarını yumuşatmaya yarıyor. Söz konusu baskının uygulanacağı enerji merkezi, gözbebeğinin hizasında, gözaltlarındaki kemikler üzerindedir. Bu bölgeye, en az 5 saniye süresince, parmaklarınızla bastırın.

16-Güzellik kapsülleri cildi bütünüyle beslemese de, işlevini içeriden yürüten bir hücre yenileyicisi olarak görev yapıyor. Vitaminler, nemlediriciler ve doğal maskelerle cildin esnekliğini sağlayabilirsiniz.

17-Oksijen maskesi, bir çeşit expres lifting görevi görür. Bu uygulamayla, hücrelerin oksijen alımı 10 dakika içinde yoğunlaşır. Sonuç olarak, cilt olabildiğince taze ve sağlıklı bir görünüme kavuşur.

18-Lipozom maskeleri besleyicidir. Aynı zamanda, cildin alt tabakalarına da nüfuz ettiklerinden, etkilerini uzun vadede gösterirler.

19-Turuncu ışık, hücreleri canlandırır, mavi oksijen alımını artırır, sarı cildi ölü hücrelerden arındırır ve yeşil kuproza karşı etkilidir. Renkli ışık tedavisini ancak güzellik merkezlerinde bulabilirsiniz.

20-Ampuller ve yenileyici kapsüllerle yapılacak yoğun bir kür, kışı sert koşullarına karşı cildin dirençli olmasını sağlayacaktır. 4 hafta boyunca yüzünüzü kremlemeden evvel sürün.

Mahsun
09-10-2010, 01:03 AM
Cildin rengi

Cilt tipi kadar cildin renginin de doğru bilinmesi gerekir. Öncelikle bilmeniz gereken cildin renginin pigment derecesine bağlı olduğudur. Açık renk ciltler soluktan pembeye, bejden gül pembesine kadar değişir. Koyu cilt rengi ise buğdaydan esmere, açık kahverenginden siyaha kadar gider. Siyah aslında genel bir deyimdir ve beyazdakinden daha fazla tonu kapsar.

Cilt uzmanları cildin bir çok tonunun bulunduğunu, esmer ciltlerin 35 ton, beyaz ciltlerin ise 10 ayrı tonda dağılım gösterdiğini vurgulamaktadır. Cildin rengi, cildin yapısına ve niteliğine etki etmediği için cilt renklerine bağlı olarak farklı bakımların yapılmasına gerek yoktur. Yalnız açık renk ciltlilerin güneşten daha fazla etkilendiği için güneşe çıkarken daha çok korunmaları gerekir.

Soğuk havalarda kuruyan esmer ciltler, grimsi bir renk alırlar. Genel olarak cilt ne kadar koyu renkteyse cildin yaşlanması da o kadar geç olur. Güneş, açık renk ciltlerin en büyük düşmanıdır. Bu tip ciltler kolay kurudukları için çok çabuk yaşlanırlar. Oysa koyu renk ciltlerde dengeli dağılmış olan pigmentler güneş ışınlarını engelleyen bir filtre görevi yapar. Bu tür yağlı cildin üstü nemi içinde tutan bir koruyucu sayılabilir. Koyu renk ciltler güneşte daha da koyulaşır ve yanarlar. Üstelik bu yanma beyaz tendekiler gibi kötü bir etki yaratmaz ve hemen soyulmaz. Cilt uzmanlarına göre; esmer tenlilerde akne, cilt kanseri ihtimali de açık renklilere kıyasla daha azdır.

Mahsun
09-10-2010, 01:03 AM
En Sık Karşılaşılan 8 Cilt Problemi
Ciltle ilgili sorunlar üzerine sık sık konuşulur. Ancak hangi tedavinin gerçekten etkili olduğu tartışma konusudur. Bu yazımızda en sık karşılaşılan 8 cilt probleminde, uzman olarak kime başvurmanız gerektiğini bulacaksınız.

Hangi cilt probleminde bir deri hastalıkları uzmanına, hangisinde bir güzellik uzmanına gitmelisiniz? Ve bu uzmanlara başvurmadan önce kendi kendinize uygulayabileceğiniz tedaviler var mı?

Sivilce ve siyah noktalar
Cildindeki çok miktarda sivilce ve siyah noktadan şikayet eden kişiler, bunları kesinlikle kendi yöntemleriyle sıkmaya çalışmamalılar. Çünkü siyah noktalar, sıkma işlemi sonrasında iltihaplanabilir, sivilceler etrafa yayılabilir. Bu tür bir cilt sorununda güvenilir bir güzellik uzmanının yardımına başvurmak gerekir.

Güzellik uzmanı, peeling yaparak, cildinizin tamamen temizlenmesini ve ölü hücrelerin cilt yüzeyinizden atılmasını sağlar. Bu işlemden sonra uygulanan buhar banyosuyla, cildiniz daha da yumuşaklık kazanır, gözenekler açılır. Gözeneklerin açılması derinlerdeki siyah noktaların da temizlenmeleri için uygun ortamı hazırlar. Alkol içeren bir losyonla dezenfekte işlemi yapılır. Böylelikle açılarak içleri temizlenen gözenekler tekrar kapanırlar.

Süre: 4 - 6 hafta arayla 1 kez

Geniş gözenekler
Geniş gözenekler genellikle cildin kendi yapısıyla ilgilidir, ancak özenli bir bakımla gizlenebilir. Bakım ve makyaj ürünlerinizin seçiminde güzellik uzmanınız size yardımcı olabilir. Geniş gözeneklerin dış etkenlerle tıkanması ihtimali yüksektir. (Bakınız sivilce ve siyah noktalar) Güzellik uzmanınız bu gözenekleri temizleyerek, cilt tipinize uygun bakım uygulayacaktır. Yağ içermeyen kremler, maskelerle, gözenekleri kapatıcı losyonlarla cildinizin bakımını evde de devam ettirebilir ve böylelikle sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. Ancak geniş ve açık gözeneklerin gözle görülemeyecek kadar küçültülmesi ya da tamamen yok edilmesi mümkün değildir. Siyah noktalar, yağ birikintileri, ölü hücreler, makyaj ya da diğer artıklar gözenekleri doldurarak genişletirler. Ancak bütün bu artıklar tamamen temizlendiklerinde, geniş gözenek olarak kalsalar bile eskisi kadar dikkat çekici olmazlar.

Gece için öneri: Cildinizi dinlendirmek amacıyla, gece bakım kremlerinden uzak durmaya çalışmalısınız.

Büyük gözenekler için bazı güzellik uzmanları güçlü bir peelingi önerirler. Bu, hücre yenilenmesini hızlandırarak, cildin yenilenmesini sağlar.

Süre (peeling): Cildin kendini yenilediği gözle görülür bir biçimde fark edilene kadar haftada 1 kez.

Akneler
Sık sık iltihaplanan bu sivilceler öncelikle bir deri hastalıkları uzmanına gösterilmelidir. Doktor, aknelerin özel bir kozmetik temizlikle mi yoksa tıbbi müdahale (antibiyotik, hormon tedavisi veya A vitamini asiti) ile mi tedavi edilmesi gerektiği konusunda sizi yönlendirecektir. Hafif akne sorunlarında kozmetik terapi yeterli olabilir: Cilt tamamen temizlenir (Enfeksiyonu yayma tehlikesi olduğu için peeling yapılmaz!) ve alkolle dezenfekte edilir. Güzellik uzmanı büyük bir özenle akneyi temizler, maske ve losyonlarla cildin kendini toparlamasına yardımcı olur.
Süre: 4 haftada 1 kez

Güzellik uzmanları akne tedavisinde meyve asitleriyle cildi soyma tedavisini de önerirler. Bu tedaviyle, cildin üst tabakası soyulur ve alttan yeni deri tabakasının çıkması sağlanır. Ancak böyle bir tedaviye başlanmadan önce mutlaka hekime danışılmalıdır.

Süre: 1 kür yaklaşık olarak 3 hafta sürer.

Kadınlarda genellikle menstrüasyon döneminde ağız, çene bölgesindeki sivilce ve lekelerde artış görülür. Bunun sebebi vücuttaki hormonların artışıdır. Dolayısıyla bu sivilce ve lekeler, herhangi bir müdahale gerektirmeden birkaç gün içinde geçer.

Akneli ciltler kontrol altında tutulabilirler. Aknenin kontrolü; zaman, sabır ve düzenli bakım ister. Aşırı akneli ciltlerin mutlaka deri hastalıkları uzmanları (dermatolog) tarafından tedavi edilmeleri gerekir.

Kuru cilt
Cilt; aşırı güneş ve rüzgar, kuvvetli sabunlar, dengesiz beslenme, yaşlanma, yeterli sıvı almama, kurutucu maske ya da kozmetikler, kullanılan ilaçlar ve çevre faktörleri nedeniyle kuruyabilir. Cilt kuruluğunun genel sebebi; cildi besleyen sebumu (yağ) üreten yağ bezlerinin yeterli çalışmamasıdır. Cilt tedavisi ve evde uygulanacak bakım, yağ bezlerini uyararak, yağ üretimini düzenler.

Kuru cilt tipi için güzellik uzmanına yapacağınız tek 1 ziyaret, çoğu kez yeterli olur. Uzmanınız size uygun bakım ürünü serisini önerecektir. Kuru ciltlerin bakımı için nemlendirici ürün kullanımı yeterli olur (örneğin jeller).

Kuru ciltler için öneri: Kolajen ampülleri, kuru cildin nem tutması açısından yardımcı olurlar. Ancak kolajen ampülü kullanımından önce cildin temizlenmesi gerekir (Peeling yapılmamalıdır!). Ampuller, kan dolaşımını harekete geçiren masajlar ve nemlendirici maskeler de günlük bakım içinde yer almalıdırlar.


Yağlı cilt
Yağlı cildin en belirgin özelliği; aşırı yağ salgılaması, normal ve kuru ciltten daha kalın olmasıdır. Yağlı ciltte kir ve yağlarla dolu geniş gözenekler de görülebilir. Yağlı cildin oluşmasına sebep olan bazı etmenler arasında; ergenlikte hormon dengesizliği, yağ açısından zengin beslenme alışkanlığı, sıcak ve nemli hava sayılabilir.

Yağlı cildi olanlar çoğunlukla yüzlerini sık sık yıkarlar. Genel inanış, aşırı yağın cildin kirli olduğunu göstermesi ve sık yıkamanın sivilceleri önleyeceğidir. Ancak sanılanın aksine; sık yıkama cilt problemini artırabilir. Aşırı yıkama ve cildi fırçalama yalnızca yüzeydeki yağı alır, ancak deri altına sıkışmış yağ, kir, ölü hücreler ve bakterileri temizlemez. Dolayısıyla bir güzellik uzmanının yardımına ihtiyaç vardır. Uzman, cildi derinlemesine temizleyerek, onun beslenmesine yardımcı olur.
Süre: 4 haftada 1 kez

Genel kanı; yağlı cildin yüzeyini aşırı kurutmanın, yağ bezlerini daha fazla yağ üretmeleri için uyardığı doğrultusundadır. Gerçekte aşırı temizleme ve yıkama derinin asit örtüsünü alır ve mikropların deriye işlemesini kolaylaştırır. Asit örtüsü, derinin kendini mikroplardan korumak için oluşturduğu doğal korumadır ve aşırı yıkama nedeniyle yok edildiğinde derinin normal asit oranına dönmesi en az yarım saat alır.


Karma cilt
Karma ciltlerin tipik belirtisi; alın ve burun bölgesindeki parlamalardır (T Bölgesi). T bölgesindeki bu yağlanmaya karşı yanak bölgesindeki cilt kurudur. T bölgesinde sivilce ve siyah noktalar görülmesi durumunda bir güzellik uzmanının yardımına ve bakımına ihtiyacınız var demektir.

Süre: Her 4 haftada 1 kez
Özel öneri: Problemli bölgenizin bakımını özel bakım ürünleri ile yapmalısınız. Alın ve çene bölgesinde peeling ürünleri, losyonlar ve yağsız kremler, yanaklarda ise kuru ciltlere uygun krem ve ampüller kullanmalısınız.

Kırışıklar
Kırışıklar etkili bir bakım ürünü ile daha belirsiz bir hale getirilebilir. Hangi ürünün size uygun olduğu konusunda güzellik uzmanınızdan yardım almalısınız. Ayrıca güzellik uzmanınız size özel bir bakım uygulayabilir.
Süre: Haftada 1 kez

Kuperoz
Kuperoz cildin özelliği; cilt yüzeyi altında görülen çatlak kılcal damarlardır. Bu küçük kan damarları genellikle ince ciltlerde görülür. Kuperoz sorunu değişik problemlerle bağlantılı olabilir ve yüzün her bölgesi o özel duruma göre tedavi edilmelidir. Atardamarlar çeşitli dış etkenlere (sauna, soğuk hava gibi) maruz kaldıklarında, genişleyerek cilt üzerinde görünen kırmızı renkli çatlaklara neden olabilirler. Yüze uygulanan aşırı soğuk ya da sıcak, kuvvetli alkollü içkiler ve bazı yiyecekler damarları etkileyebilir. Kuperoz tedavisinde öncelikle bir deri hastalıkları uzmanının yardımı alınmalıdır; özel oksijen maskeleri, doku masajları da yardımcı olur.
Süre: 6 hafta süresince haftada 1 kez

Kuperoz sorununuzla ilgili olarak güzellik uzmanınız size uygun masaj ve makyaj (kamuflaj) tekniklerini göstererek, bunları evde kendi kendinize uygulamanızı sağlayabilir.
Gözler şişiyorsa...

Gözlerin ani olarak şişmesi bir metabolizma sorununun veya böbreklerle ilgili bir sorunun belirtisi olabilir. Bu durum bir hekim tarafından incelenmelidir. Lenflerle ilgili bir sorun da gözlerin şişmesine neden olabilir. (Akşamları tuz alımından uzak durmanız önerilir.)
Şişen gözlerinizin eski haline dönmesi için güzellik uzmanınızın da yardımını alabilirsiniz. Göz masajı ve kamufle edici göz makyajıyla, estetik açıdan sorununuzdan kurtulmanız mümkün olur.

Mahsun
09-10-2010, 01:04 AM
Cilt Tipinin Belirlenmesi

Güzellik salonu olan estetisyen arkdaşlarını cilt analizini kolayca yapabileceklerdir. Bir de salonu vegerkli aleti olmayan arkadaşlarımız var. bu arada estetisyen olmayanlara da basit yöntemlerlecilt tiplerini nasıl tespit edebilecekleri konusunda birkaç örnek vereceğiz.
Güzellik kavramı her kişi ve her şey için değişen bir kavramdır. Güzel olmak insanın kendisine güven duymasını esas temelidir. Insan kendisine güven duymazsa birçok konuda başarılı olması da mümkün değildir. Güzellik yaşama sevinci verir, zevk verir, zevk getirir.
Günümüzde güzellik, şahane bir yüz, tüm hatları ve ölçüleri mükkemmmel bir vücut anlamına gelmez. Esas olan kişinin vücut canlılığını ve kafa gücünü ortaya koyup belirli ölçülerde yansıtış tarzıdır. Güzellik başkalarına benzeme özentisi olamamalıdır. Tam tersi kendine özel, ışıltılı, sağlıklı ve canlı olabilmektir. Güzelliğne özen göstermek isteyen bir kişi hayatın farkında olup, teknolojiyi takip edipyapşamına harelketlilik getirmek zorundadır. Çünkü kusurları çabucak kaptacak geçici yöntemler yerine devamlı kusursuz ve güzel hissetmek için uzun vadeli kalıcı planlar yapılmalıdır. Güzellik başlı başın abir bilim dalı ve teknolojidir.
Her şeyden once nne tür bir cilt yapısına sahip olduğumuzu bilmemiz gerekir ki ona gore yapacağımız işlemleri kullanacağımız kremleri doğru seçip, doğru kullanabilelim. Cildimizin bakımı için kullanacağımız gerekli ürün ve malzemeler cildin türüne bağlıdır. Cildilmizin türünü yapacağımız küçük ve basit işlemle kolayca anlayabiliriz.

1) Yüzünüzü temizleyip kurulayın, yüzünüzü örtecek büyüklükte bir kağıt mendilin tek katı ya d mendil büyüklüğünde pelür kağıdını yüzünüze kapatın. Parmak uçlarınızla yüzün her tarafında hafif baskı yaparak elinizi gezdirin. Kağıdı dikkatlie kaldırıp bakın, şayet kağıdın her tarafında yağ lekecikleri görünüyorsa cildiniz yağlı cilt, kağıdın belli yerlerinde özellikle alın, burun ve çeneye gelen bölgesinde lekeler göze çarpıyorsa, ynaklar ve şakaklar da iz yoksa cildiniz karma cilt, kağıdın hiç bir yerinde leke izine rastlamıyorsanız cildiniz kuru demektir.

2) Cildiniziz hassasiyetini görebilme için; bir çay kaşığının sapı ile ya da ona benzer sert bir cisimle alnınızın ortasına hafifçe bastırarak artı (+) işareti çizer gibi yapın. Şayet çizilen yerde hiç kızarma olmadı ise cildiniz normal cilt, hafifçe bir kızarma olduysa ama hemen geçti ise cihdiniz az hassas, kızarıklık bir müddet devam etmişse cildiniz çok hassas demektir.

3) Cildin nem oranını anlamak için de; çenenizin yan tarafından işaret parmağınızın tersi ile yanağınızı yukarı doğru itiyormuş gibi yapın, şayet yanağınızda tek bir çizgi oluşuyorsa nemi az, birkaç çizgi oluşuyorsa nemi çok az, eğer hiçbir şey oluşmuyorsa cildin nemli normal demektir.

4) Cildin elastikiyetini yani gevşek olup olmadığını anlamak için; gözün altındaki ince deri tabakasını dikkatlice çimdikler gibi yaparak yukarı doğru çekip bırakın. Deri yavaşça eski durumuna geldi ise elastikiyeti iyi sayılır, deri hemen eski durumuna geldi ise elastikiyeti çok iyi ve deri bir müddet sonra eski durumuna geldi ise cildiniz çok gevşek demektir.

Bu durumun yaşla da ilgisi vardır. Yaşınız 35’in altında ve testte cildiniz yavaş yavaş eski haline geliyorsa hemen önlem almanız lazım, çünkü cilt elastikiyeni kaybetmek üzere görünüyor demektir.

Şimdi kısaca tekrarlamak gerekirse yağlı ciltlerin görünümü koyu renkte ve daima parlak görünür, cilt kalın ve kabadır, gözenekler açıktır, çoğu zaman siyah nokta ve sivilceler oluşur, akne olayına sıkça rastlanır. Kuru cildin dokusu genellikle düzgündür, ama hep gergin durur, özellikle banyo sonrası pul pul olur ve kızarma, yanma hissi vadrıd, genç yaşlarda bile kırışmalar oluşabilir.
Karma cilt yağlı ile kuru arasında kalan bir cilttir. Alın, burun ve çene bölgesi yağlıdır. Yanaklar ve göz çevresi kurudur. Dengeli normal cilt, bu tür ciltte yağ, nem, asit oranı dengelidir. Bu az bulunan cildin dokusu düzgündür, gözenekler hiç belli olmaz, pürüzsüzdür.

Bu bilgiler ışığında yapacağınız testler sonucu cilt türünüzü tesbit ettiniz. Bu testlerin doğru ürün seçmede ve doğru ürün kullanmada size yardımcı olması dileğiyle.

Reyhan KAYNAR
Estetisyen

Mahsun
09-10-2010, 01:04 AM
Cilt Tipleri


Hassas-alerjik Cilt
Özellikleri: Aslinda bütün ciltler hassastir. Ancak bazi ciltler daha hassas olur ve siklikla sorun yasar. Her firsatta kizarir, kasinir ve pullanir. Nedeni genellikle kalitimsal olmasina ragmen; çevresel, mevsimsel etkenler veya kozmetik ürünler sorunu artirabilir.

Bakimi: Dogrusunu söylemek gerekirse, hiçbir kozmetik ürün tamamen masum degildir. Tümü alerji yapabilir. Hipoalerjik olarak satisa sunulanlar, sadecedaha az alerji yapma olasiligi olan ürünlerdir. Siz yine de hipoalerjik ürünleri tercih edin.
Yagli - Nemsiz (kuru) Cilt


Özellikleri: Yagli - nemsiz (kuru) özellikteki ciltler kaba, kuru ve pullu bir görünüme sahiptir. Asiri yagdan ötürü parlama yapmasina ragmen, bu ciltlerin digerlerine oranla esnekligi kaybolmustur. Cilt hâlâ yaglidir ancak nemi kesinlikle yoktur. Bu cilt tipine ender rastlanir. En çok erkeklerde görülür. Asiri sicak ve kuru havanin yani sira, cilt temizliginde kullanilan kurutucu ürünler, bu dönüsümden sorumlu olabilir.

Bakimi: Böyle ciltlere nem verilmesi gerekir. 'Oil free' yani yagsiz olarak bilinen nemlendiriciler, dengenin düzelmesine yardim eder. Cildinizin esnekligini geri getiremiyorsaniz, gecikmeden bir dermatologa basvurmanizi öneririm. Ölçülü AHA peelingleri cildinizin sagligini düzeltebilir. Bir yandan da çok su içmenizi, günesten, sicak banyolardan, alkollü losyonlardan ve sert sabunlarla sampuanlardan sakinmanizi tavsiye ederim.

Kuru-nemli Cilt

Özellikleri: Bütün belirtileri kuru cilde benzer, ancak sürekli bosandigi için islaktir. terleme stres, gerginlik, metabolizma bozukluklari, hormonal bozukluklar, özellikle de menopoz etkilerine bagli olabilir.

Bakimi: Bol su içip, cildin kurulugunu azaltacak kremler kullanmak gerekir. Önerecegim ürünler, kuru cilt ile aynidir. Yüz sürekli terledigi için makyaj yapmak sorun haline gelir. En iyisi kalici makyajla bu sikintiyi hafifletmektir.

Normal Cilt

Özellikleri: Yumusak, gergin, siki, pürüzsüz, lekesiz ve esnektir. Ne parlak ne de donuk, ne çok yagli ne de çok kurudur. Çok az insanin cildi böyle mükemmeldir. Ancak degerini iyi bilmeleri gerekir. Çünkü adi 'normal' olsa da, bu tip cilde kolay rastlanmaz.

Bakimi: Tüm yapacaginiz, günde iki kere (sabah-aksam) yüzünüzü temizleyip nemlendirmek ve günesten koruyucu sürmektir. Makyajinizi temizlemeden yatmamaniz önemlidir. Normal ciltler için hazirlanmis temizleme sütlerini, nemlendiricileri kullanabilirsiniz. Günes koruyucu kreminizin çok yagli olmamasi gerekir. Muhtemelen bunu sürdügünüzde ayrica nemlendirici kullanmaniza gerek kalmaz. Kullanacaginiz tüm sabun ve sampuanlarin, Ph 5.5 olmasina dikkat edin.


Cilt tipi zamanla degisebilir
Günlük bakim ürünlerinizi ve makyaj malzemelerinizi seçerken dikkatli olun. Cildin degiskenligini ve hassasiyetini dikkate alin. En iyisi, ürünleri tek tek alin ve cildinize iyi gelip gelmedigine hemen karar vermeyin. En kaliteli kremleri kullandiginizi düsünürken, bir bakarsiniz ki, cildiniz tepki göstermeye baslamis! Kuskusuz bu degisimleri, tepkileri, etkileri en iyi kendiniz takip edebilirsiniz. Bugünkü yazimda, cildinizi anlamaniz ve ona daha iyi bakmaniz için bazi temel bilgiler vermeye çalisacagim. fondötenleri tercih edin.

Kuru Cilt

Özellikleri: Kuru ciltte yag ve ter salgilamasi son derece sinirlidir. Böyle ciltler, yikandiktan sonra gerilir, kolayca kizarir. Kirismaya çok müsaittir. Özellikle göz çevresi erken yasta kirisir. Cilt yüzeyindeki asiri kuruluk, cildi bakterilere karsi koruyan asit mantonun dengesini bozar. Bu nedenle, kuru ciltler çok hassas olur. Kalitimdan baska, hormonal sorunlar, özellikle menapoz ve guatr hastaligi, cildin kurumasindan sorumlu olabilir. Bunlarin yani sira, güneslenme meraki, yeteri kadar su içilmemesi, asiri soguk ve sicak hava, hatali bakim ürünleri de cildin kurumasina yol açar.

Bakimi: Uygun bir nemlendirici ve gece kremleri, kuru ciltleri rahatlatir, besler ve dengeler. Bu tip ciltlerde yüzde 15-30 oraninda yagli kremler kullanilabilir. Özellikle hayvansal ya da bitkisel yaglar içeren, mineral veya kollajen benzeri ürünler, C-E vitaminleri, Qenzim-10, östrojen, soya yagi ve yesil çay katkili nemlendiriciler, kuru ciltleri çok rahatlatir. Öte yandan bol su içilmesi ve sert temizleyicilerden, sabun ve sampuanlardan sakinilmasi gerekir. Makyaj yaparken cildinizi daha fazla kurutmamak için yag veya su bazli fondötenleri tercih edin.

Yagli Cilt

Özellikleri: Hem soluk, hem de parlak görünürler. Genis gözenekleri, siyah noktalari ve benekleri ile sivilce olusumuna müsaittirler.

Bakimi: Yagli ciltle bas etmek zordur. Bu konuda yapilan en büyük yanlis, yagli ve akneli ciltleri nemsiz birakmaktir. Oysa bu tip ciltlerin yagini dengelerken, nemini korumak çok önemlidir. Günes ise cildinizi kurutmaktan baska ise yaramaz. Akneli dönemlerde cildinizde kalici lekeler birakabilir. En iyi dostunuz sprey seklindeki yagsiz günesten koruyuculardir. Sabun yerine temizleme losyonlarini kullanabilirsiniz. Sabunlar risklidir. Sabundan vazgeçemiyorsaniz asiriya kaçmayin, ilik su kullanin ve cildinizi izleyin. Kuruma baslarsa üründen vazgeçin. Yagsiz (oil-free) ürünlerde nem çekici ve koruyucu maddeler bulunur. Yag oranini dengeleyen (oil-control) ürünlerde ise pudra, kil veya polimer bulunur. Bunlar cildin fazla yagini emer.

Karma Cilt

Özellikleri: En sik rastlanan cilt tipibudur. Çogu insanin cildi, karma cilde yakindir.Isminden de anlasilacagi gibi yagli ve kuru cildinkarisimidir. 'T' bölgesi; yani alin, burun ve çenebölgesi yagli, göz çevresi ve yanaklar ise kurudur.

Bakimi: Karma ciltler için uygun bakimürünlerini bulmak zordur. Dengesi çabukbozulur. Örnegin, agir bir nemlendiricikullanildiginda cilt hemen sivilcelenir. Tahrisedici bir temizleyici kullanilirsa, yanaklardapullanma baslar. En dogru çözüm, yagli ve kuru bölgeler için ayri ürünler kullanmaktir.

Mahsun
09-10-2010, 01:04 AM
Siyah noktalara Son..
YÜZ İÇİN NEMLENDİRİCİ MASKE

Malzemeler: Yumurta sarısı + süt

Hazırlanışı: Bir kapta yumurta sarısı ve bir kaşık sütü karıştırın. Bu karışımı yüzünüze yayın, üzerini ince bir bezle örterek on beş dakika bekleyin. Ardından kağıt mendille silerek temizleyin. Daha sonra sırasıyla, ılık ve soğuk suyla yüzünüzü yıkayın.

Ne işe yarıyor: Kuru ve nemsiz bir cildiniz varsa bu maske sizin için birebir. İçinde bulunan yumurta sarısı cildinizi beslerken, süt nemlendirecek, yumuşaklık verecek ve sıkılaştıracak.

Ne zaman kullanmalı: Bu maskeyi haftada bir kez uygulamak yeterli.

Mahsun
09-10-2010, 01:05 AM
Bebek gibi bir yüz için

İşte size bebek gibi bir yüze sahip olmanın yolları. Evde kolayca bulabileceğiniz malzemelerle hazırlayabileceğiniz bu karışımları deneyerek farkı görebilirsiniz.


Yüz için nemlendirici maske

Malzemeler: Yumurta sarısı + süt
Hazırlanışı: Bir kapta yumurta sarısı ve bir kaşık sütü karıştırın. Bu karışımı yüzünüze yayın, üzerini ince bir bezle örterek on beş dakika bekleyin. Ardından kağıt mendille silerek temizleyin. Daha sonra sırasıyla, ılık ve soğuk suyla yüzünüzü yıkayın.
Ne işe yarıyor: Kuru ve nemsiz bir cildiniz varsa bu maske sizin için birebir. İçinde bulunan yumurta sarısı cildinizi beslerken, süt nemlendirecek, yumuşaklık verecek ve sıkılaştıracak.
Ne zaman kullanmalı: Bu maskeyi haftada bir kez uygulamak yeterli.

Siyah noktaların sonu geliyor

Malzemeler: Limon suyu + yoğurt
Hazırlanışı: Bir kase yoğurda bir limonun suyunu karıştırın. Bu karışımı, gözlerinize gelmemesine dikkat ederek yüzünüze yayın ve 15 dakika bekleyin. Yüzünüzde kuruyan maskeyi ılık suyla yıkayarak çıkarın.
Ne işe yarıyor: Limon suyu cildi dezenfekte eder, sivilceleri kurutur ve siyah noktaların kaybolmasına yardımcı olur. Yoğurt ise cildi besler, nemlendirir ve yağ miktarını dengeler.
Ne zaman kullanmalı: Bu maske haftada bir kez uygulanabilir.

Sivilceler için karnıbahar

Malzemeler: Karnıbahar + Zeytinyağı
Hazırlanışı: Sekiz adet karnıbahar yaprağını iki kaşık zeytinyağı ile beraber mikserden geçirin. Karışımı, problemli bölgeler üzerinde daha yoğun olacak şekilde yüzünüze yayın, on dakika bekleyin ve yüzünü ılık suyla temizleyin.
Ne işe yarıyor: Karnıbahar yapraklarının temizleyici fonksiyonu vardır.
Ne zaman kullanılmalı: Haftada bir ya DA iki kez.

Kırışıklara karşı maske

Malzemeler: Kaymak + Elma
Hazırlanışı: Bu maskeyi hazırlamak için soyulmuş bir elma ve üç kaşık kaymağı mikserle bir kaç dakika karıştırmanız yeterli. Karışımı cildinize yaydıktan sonra temiz bir bezle yüzünüzü kapatın. Yaklaşık on dakika bekledikten sonra maskeyi silin ve yüzünüzü ılık suyla temizleyin.
Ne işe yarıyor: Kaymak cildi yumuşatır, nemlendirir ve cilde elastikiyet kazandırır. Kırışıklara karşı DA etkilidir. Elma ise cildin diri kalması için önemli etken.
Ne zaman kullanmalı: Haftada bir kez.

Yağlı ciltler için

Malzemeler: Bal + süt + limon suyu
Hazırlanışı: Bir fincan içinde bir kaşık balı, bir kaşık limon suyunu ve kıvamın koyuluğunu bozmayacak miktarda sütü karıştırın. Karışımı yüzünüze ve boynunuza yayın ve hafifçe kuruyana kadar bekleyin. Maskeyi nemli bir sünger yardımıyla silerek temizleyin.
Ne işe yarıyor: Bal cildi yumuşatır ve limon suyunda bulunan aktif maddelerin daha iyi emilmesini sağlar. Bu maddeler de cildin yağ salgısını dengeler, fazla yağ salgısı sonucu oluşabilecek sivilceleri önler.
Ne zaman kullanılmalı: İhtiyaca göre 10 - 15 günde bir tekrarlayabilirsiniz

Mahsun
09-10-2010, 01:05 AM
neden cilt bakımı yaptırmalıyız? Yüzünüz, ruh halinizi, kişiliğinizi ve karakterinizi yansıtan en önemli yapı olmasının yanında genel sağlık durumunuz hakkında direkt olarak bilgi verir.

Neden Cilt Bakımına İhtiyaç Duyarız?
Evde uygulanması gereken bakım dışında profesyonel bakımlara belirli zamanlarda cildin ihtiyacı vardır. Teknolojik değişmelerle birlikte vücudumuza içten ve dıştan belirli mineral ve vitaminleri yüklememiz gerekir. Sürekli bakım yardımı ile cilt sağlığımızı koruyabilir, stresi azaltabilir, enfeksiyonlara karşı savunmamızı güçlendirip, yaşlanmaya karşı koruyabiliriz.
Yüz güzelliği ve sağlığı iç sağlığımızın bir aynasıdır, mevsimsel değişmeler, tabiat ve fiziksel değişmeler sonucu cildimiz hemen etkilenir. Cildimiz vücutta bulunan en büyük organdır. Tüm diğer organlarımızı sarar, bu organın ana görevi dış etkenlere karşı koruyucu bir tabaka oluşturma yanında büyük bir depodur. Vücut tüm vitamin, mineral ve önemli elementleri cilt altında depolar, iç organlar da ihtiyac duydukça bu organdan gerekli elementleri kendi yapımı için kullanır. Değişimler sonucu hava kirliliği, mevsim değişmeleri, hormonal değişmeler, aşırı stres, yaşam ve iş tarzı (bilgisayarlı ortamlar, televizyon, elektrikli aletler) sonucu vücut belirli bir stres ortamına girer, bu karşılaştığı stresi minimum zararla telafi etmek için ana rezervi olan cildimizden tüm vitamin ve faydalı elementleri karşılar, buna bağlı olarak ciltte bulunan rezerv zaman zaman azalır, ve cilt organımız savunmasız kalır. Yaş ilerledikçe bu kayıplar sonucu cilt çabuk yaşlanmaya, kurumaya başlar ve telafi edilmesi zor sonuçlar oluşur.
Ne zaman cilt bakımı yaptırmalıyız?
Bugünün yaşam tarzına bağlı olarak evde uygulanabilecek cilt bakımları yeterli değildir. Belirli faktörler yaşlanmamızı hızlandırmakta ve cilt kalitemizin zayıflamasına neden olmaktadır (katkılı gıdalar, kimyasal artıklar, hava kirliliği, stres ortamı, vs.). Bu şartlarda cilt güzeliğini ve sağlığını korumak neredeyse imkansızdır; teknolojik ve uzman kişilerin bilgilerine ihtiyacı duyulmaktadır.
Cilt bakımına başlamak için ideal yaş hormonal değişimlerin ve regl döneminin başladığı yaşlardır. 30-40 yaşlarında ise periodik bakım takip edilmeli, bununla birlikte mevsimsel ve fiziksel değişmeler döneminde belirli aralıkta yoğun bakımlar uygulanmalıdır. Çünkü her on yılda bir insan vücudu ani bir değişime uğrar ve bu değişmeler cilt ve organ yaşını azaltır.
Profesyonel bakımların önemi, yapılan bakımın türüne ve elde edilecek sonuca göre ikiye ayrılmaktadır.

Koruyucu-Besleyici Amaçlı Peryodik Bakımlar

Yüz ve boyun bölgesine kan dolaşımını düzenler, hücrelere besin ve vitaminlerin ulaşmasını sağlayarak hücre yapımını canlandırır.

Yüz ve boyun bölgesinde lenf sisteminin düzenli çalışmasını sağlayarak enfeksiyon ve mikroba karşı kuvvetli bir savunma sağlar, periodik cilt bakımı nezle ve soğuk algınlığına karşı korunmak için en iyi yöntemlerdendir.

Cilt yapısını düzenler, aşırı kuruluk, yağlanma ve benzeri sorunların oluşmasına karşı koruyucu bir yöntemdir, cildin yaşlanmasını yavaşlatır, oluşabilecek sorunları baştan giderir, berrak ve sağlıklı kalmasını sağlar.

Evde uygulanan günlük işlemler koruyucu ve besleyici niteliktedir. Güzellik merkezlerinde uygulanan peryodik amaçlı bakımlar ev bakımlarının destekleyicisidir.
Terapi Etkili Cilt Bakım ve Tedavileri


Terapi amaçlı bakımları ciltte oluşmuş spesifik bir problemin veya problemlerin giderilmesini veya problemin meydana gelmesine neden olan dengesizliğin giderilmesini amaçlar.

Cildin yaşlanmasını yavaşlatmak, kırışıklık ve sarkmaların oluşumunu durdurmak, zayıflamış, belirli elementlerini yitiriş cildi tekrar yapılandırmak için uygulanır.

Terapi amaçlı bakımlar cihaz, konsantre vitamin ve önemli elementleri ihtiva eden krem ve ampul kullanımını gerektiren bakımlardır. Sonucu güçlendirmek için ağız yolu ile vitamin ve ev bakımı olarak spesifik ampul ve kremlerin kullanımına ihtiyac duyulmaktadır.

Terapi amaçlı bakımlar cildin ihtiyacına göre periyodik olarak tavsiye edilir. Belirli bir problemi azaltmak veya cildin savunmasını güçlendirmek için kür bakımı uygulanması tavsiye edilir. Cildin bu tür uyarılara vereceği tepkiler kürün uygulama sıklığını belirlemekte, 6 ile 10 seans arası bir uygulama yeteceği gibi, çoğunlukla cildin kendi yapısı ve dış faktörler bu tekrarların sıklığını belirlemektedir.

Mevsimsel ve fiziksel değişmeler bu tür kürlerin uygulanmasını gerektirmektedir. Hava değişimleri ve hormonal değişmeler farkına varılmadan ani yıpranmalara neden olmaktadır. Cildin bu tür tehlikelere karşı savunmada olabilmesi için değişimler göz önüne alınarak bu tür bakımların yapılması özellikle tavsiye edilir.

Mahsun
09-10-2010, 01:05 AM
Kimimizin cildi kurudur, bazılarımızın yağlı, büyük çoğunluğumuzun karmadır. Tabii bu sıfatlar alnımızda yazmaz. Ayrıca bu cilt tipleri her zaman tek bir özellik içinde sınırlı kalmaz.
Biz bunları zorunlu olarak böyle sınıflasak da, gerçek hayatta biraz daha karmaşık, anlaşılması daha güç ciltlerle karşılaşırız. Cildimize bakmak, korumak, geliştirebilmek için onu iyi tanımalıyız. Biliyorsunuz, cilt bakım ürünleri hiç de ucuz değildir. Bu bizim zaafımız, hepimiz razı geliyoruz. Her birimiz kendi gücümüz oranında ciddi bir bütçeyi bu ürünlere ayırıyoruz. Ama doğru seçim yapmamışsak, pek yararını göremiyoruz. Üstelik faydası bir yana, bize zararlı bile olabiliyor. Cildimizin güzelleşmesini beklerken, yepyeni sorunlarla karşılaşmamıza yol açabiliyorlar. Cilt tipimiz genellikle kalıtsaldır. Buna rağmen zamanla değişebilir. Güneş, çevre kirliliği, kapalı mekanlarda yaşamak, kaloriferlerin havayı kurutması, sağlıksız beslenme, yanlış sabunlar, kalitesiz veya yanlış bakım ve makyaj ürünleri, en güzel, en normal cildin bile bozulmasına yol açabilir.

Cilt tipi zamanla değişebilir
Günlük bakım ürünlerinizi ve makyaj malzemelerinizi seçerken dikkatli olun. Cildin değişkenliğini ve hassasiyetini dikkate alın. En iyisi, ürünleri tek tek alın ve cildinize iyi gelip gelmediğine hemen karar vermeyin. En kaliteli kremleri kullandığınızı düşünürken, bir bakarsınız ki, cildiniz tepki göstermeye başlamış! Kuşkusuz bu değişimleri, tepkileri, etkileri en iyi kendiniz takip edebilirsiniz. Bugünkü yazımda, cildinizi anlamanız ve ona daha iyi bakmanız için bazı temel bilgiler vermeye çalışacağım. fondötenleri tercih edin.
Kuru Cilt
Özellikleri: Kuru ciltte yağ ve ter salgılaması son derece sınırlıdır. Böyle ciltler, yıkandıktan sonra gerilir, kolayca kızarır. Kırışmaya çok müsaittir. Özellikle göz çevresi erken yaşta kırışır. Cilt yüzeyindeki aşırı kuruluk, cildi bakterilere karşı koruyan asit mantonun dengesini bozar. Bu nedenle, kuru ciltler çok hassas olur. Kalıtımdan başka, hormonal sorunlar, özellikle menapoz ve guatr hastalığı, cildin kurumasından sorumlu olabilir. Bunların yanı sıra, güneşlenme merakı, yeteri kadar su içilmemesi, aşırı soğuk ve sıcak hava, hatalı bakım ürünleri de cildin kurumasına yol açar.
Bakımı: Uygun bir nemlendirici ve gece kremleri, kuru ciltleri rahatlatır, besler ve dengeler. Bu tip ciltlerde yüzde 15-30 oranında yağlı kremler kullanılabilir. Özellikle hayvansal ya da bitkisel yağlar içeren, mineral veya kollajen benzeri ürünler, C-E vitaminleri, Qenzim-10, östrojen, soya yağı ve yeşil çay katkılı nemlendiriciler, kuru ciltleri çok rahatlatır. Öte yandan bol su içilmesi ve sert temizleyicilerden, sabun ve şampuanlardan sakınılması gerekir. Makyaj yaparken cildinizi daha fazla kurutmamak için yağ veya su bazlı fondötenleri tercih edin.
Yağlı Cilt
Özellikleri: Hem soluk, hem de parlak görünürler. Geniş gözenekleri, siyah noktaları ve benekleri ile sivilce oluşumuna müsaittirler.
Bakımı: Yağlı ciltle baş etmek zordur. Bu konuda yapılan en büyük yanlış, yağlı ve akneli ciltleri nemsiz bırakmaktır. Oysa bu tip ciltlerin yağını dengelerken, nemini korumak çok önemlidir. Güneş ise cildinizi kurutmaktan başka işe yaramaz. Akneli dönemlerde cildinizde kalıcı lekeler bırakabilir. En iyi dostunuz sprey şeklindeki yağsız güneşten koruyuculardır. Sabun yerine temizleme losyonlarını kullanabilirsiniz. Sabunlar risklidir. Sabundan vazgeçemiyorsanız aşırıya kaçmayın, ılık su kullanın ve cildinizi izleyin. Kuruma başlarsa üründen vazgeçin. Yağsız (oil-free) ürünlerde nem çekici ve koruyucu maddeler bulunur. Yağ oranını dengeleyen (oil-control) ürünlerde ise pudra, kil veya polimer bulunur. Bunlar cildin fazla yağını emer.
Karma Cilt
Özellikleri: En sık rastlanan cilt tipibudur. Çoğu insanın cildi, karma cilde yakındır.İsminden de anlaşılacağı gibi yağlı ve kuru cildinkarışımıdır. 'T' bölgesi; yani alın, burun ve çenebölgesi yağlı, göz çevresi ve yanaklar ise kurudur.
Bakımı: Karma ciltler için uygun bakımürünlerini bulmak zordur. Dengesi çabukbozulur. Örneğin, ağır bir nemlendiricikullanıldığında cilt hemen sivilcelenir. Tahrişedici bir temizleyici kullanılırsa, yanaklardapullanma başlar. En doğru çözüm, yağlı ve kuru bölgeler için ayrı ürünler kullanmaktır.
Banyoda inci taneleri sayesinde güzelliğinize tekrar kavuşacaksınız! Uygulaması kolay olan bu yeni aromaterapi yöntemi sayesinde günlük stresinizden kurtulabileceksiniz. Banyolarınızın yeni trendi; banyo incileri... Stresli ve yorgun bir günün sonrasında yapılan güzel bir banyo günün yorgunluğunu atmanın tek yolu. Eskiden bir vücut şampuanı ile geçiştirdiğimiz hijyen ve rahatlama ihtiyacı şimdi banyo incileriyle hem banyo yapıp hem de kendi kendinize aromaterapi uygulamanızı sağlıyor.
Kolay uygulanabilen bu doğal aromaterapi yöntemi, yorucu bir günün sonunda stresten kurtulmanızı sağlıyor. İçerisinde bulunan hoş kokulu doğal yağ özleriyle rahatlamanızı sağlayan bu ürünler şimdi banyoların yeni trendi. Misket şeklindeki bir ya da iki kapsülün küvet suyunun içine atılmasıyla kullanılan banyo incileri vücudu nemlendirme özelliğine de sahip. Misket şeklindeki kapsüllerde oluşan banyo incilerini aynı zamanda güzel bir banyo sonrası tüm vücudunuza krem gibi sürerek de kullanabilirsiniz.
Kokusu uzun süre etkili olan banyo incileri, doğal meyve ve bitki özlerinden oluşuyor. Hindistan cevizi, yulaf sütü, şeftali, kayısı, böğürtlen, frambuaz, mandalina, tutku meyvesi, vanilya, incir, fıstık, kakao, domates, yeşil elma, sedir ağacı gibi birçok seçenekte sunulan banyo incileri günlük hijyen ihtiyacını karşılıyor.
Doğal bir aromaterapi yöntemi olan bu ürünler hoş kokuları ile ruhsal bir rahatlama sağlıyor. Aynı zamanda banyonuzda renkli bir aksesuar olarak da kullanabileceğiniz bu ürünler vücut bakımına ve banyosuna önem veren birçok kadının gözdesi.

Mahsun
09-10-2010, 01:06 AM
Kimyasal Peeling
Kendinize olan güveniniz, cildinizi nasıl gördüğünüz yada
nasıl hissettiğiniz ile yakından ilgilidir. Sivilce izleri, güneşe bağlı cilt bozuklukları ve yaşlanma cildinizin görüntüsünü etkileyen en önemli faktörlerdendir. Ciltteki bu tür izleri yok etmek çeşitli soyucu yani peeling ajanlarıyla sağlanmaktadır. Peeling yönteminin ana prensibi; hasarlı cilt tabakasının üstündeki hasarlı tabakayı kaldırmak ve hasar görmemiş tabakayı canlandırmaktır. Sonuç ise daha sağlıklı, canlı, düzgün ve gergin bir cilt elde etmektir.

Geçmişte peeling maddesi olarak fenol veya trikloroasetik asit (TCA) kullanılmaktaydı. Bu tip kimyasal peelingler, genellikle derin peeling yapılmasını gerektiren durumlarda etkilidirler ve ayrıca hücreler için zehirli etkileri de vardır. Fenol ve TCA, gereksiz cilt koyulaşması veya açılması (Hiperpigmentasyon veya hıpopigmentasyon) ve muhtemel cilt çukurlanmalarına yol açabilirler. Bu tedaviyi alan hastaların cildinin iyileşmesi uzun süreye ihtiyaç duyabilir. Bugün hala daha derin peeling gerektiren aktinik keratozlar yada akne vulgaris skarları olan kişilerde kullanılabilmektedir fakat kullanımları azalmıştır.

Günümüzde özellikle yüzeyel peeling gerektiren durumlarda Alfa hidroksiasitler(AHA) kullanılmaktadır. Dr.Eugene Van Scott ve Dr.Ruey Yu 20 yıldan uzun bir zamandır Alfa Hidroksiasitlerin kullanımı ve gelişimi ile ilgilenmiş ve birçok bilimsel çalışma yayınlamışlardır. AHA, çeşitli meyve ve yiyeceklerde doğal olarak bulunur ve meyve asitleri olarak bilinir. Bu grup birçok meyve asiti ihtiva eder ve bugün en yaygın kullanılanı şeker kamışı suyunda doğal olarak bulunan glikolik asittir.

Glikolik asit yöntemi ile derinin epidermis tabakası parsiyel olarak kaldırılarak hücrelerin kendilerini yenilemeleri ve cildin canlanması sağlanmaktadır. Bu yöntem derin peeling yöntemlerine nazaran daha kontrollü olarak cildi yeniler. Glikolik asit günümüzde kullanılan en en yaygın yüzeyel peeling ajanıdır.

Glikolik Asit uygulamasında, doktorun tavsiye edceği bir ürünle cilt en az 2 hafta peelinge hazırlanır. Bu hazırlık döneminden sonra peelinge başlanır. Ortalama peeling seans sayısı 6-7 dir fakat yapılma amacına ve hastaya bağlı olarak bu sayı değişebilir.Seans sonralarında doktorun tavsiye edeceği jel, krem yada losyonların kullanılması cildin yenilenme işlemini peeling seansları arasında da devam ettirecektir.

Yüzeysel peeling işlemi ile güneş hasarı sonucu oluşmuş ince çizglerin, pigmentasyon düzensizliklerinin hafifletilmesi, sivilce izlerinin hafif yada orta düzeye indirilmesi sağlanabilmektedir. Cilt daha yumuşak ve parlak olabilmektedir.

Peeling tedavisinden önce doktorun hastadan iyi bir öykü alması, hastanın yaşına ve cilt yapısına göre uygun peeling zamanını ve peeling tipini belirlemesi gerekmektedir. Aktif uçuk öyküsü, ciltte yara yada minik yarıklar, son dönemlerde cerrahi girişim(yara iyileşmesi), daha önceden aynı bölgeye peeling veya dermabrazyon uygulanmış olması, yakın zamanda radyasyon tedavisi, 6 ay içinde Roaccutane isimli ilacın kullanılması, bir ay içinde geçirilmiş krioterapi, aşırı güneş yanığı, aşırı nedbe dokusu oluşumu öyküsü bulunan hastalarda peeling uygulanmamalıdır. Eğer hastada allerji, egzema, seboreik dermatit, bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar, virütik hastalıklar(Uçuk dahil) ve güneş hassasiyeti varsa önce bu hastalıkların tedavisi gerekmektedir.

Peeling yöntemi bu konuda ihtiss yapmış hekimler tarafından uygulanabilecek güvenli bir yöntemdir. Uygun hasta seçimi yapıldığında peeling ile iyi sonuçlar elde edilmektedir.

Mahsun
09-10-2010, 01:06 AM
Cildinize kivi tazeliği

(http://www.msxlabs.org/forum/ext.php?ref=http%3A%2F%2Fwww.elitkadin.com%2Fcilt% 2Fkivi.php)Bilmem kivi sever misiniz? Bu tropikal meyve birkaç yıl öncesine kadar sadece bazı manavlarda satılıyordu. Artık pazarlarda, marketlerde rahatça bulunuyor.

Kivi çok özel bir meyve. Tüm meyvelerde olduğu gibi onun da içinde asitler ve birçoğundan fazla C vitamini var. Kivinin bir başka özelliği de sindiriminin çok kolay olması. Genelde yemekten hemen sonra meyve, mideyi şişirir ve yediklerimizin yağa dönüşmesini kolaylaştırır. Bu konuda istisna olan iki meyve vardır, biri çilek diğeri de bugün konumuz olan kivi. Asitler cildinizi yeniler: Meyve asitleri cildimizin yüzeyindeki ölü deri tabakasını hafifçe soyarlar. Yani "peeling" yaparlar. Böylece cildin rengi canlanır, yumuşar ve hafif lekeler, siyah noktalar azalır. Ölü deri atıldığı için cilt yenilenir, kolajen sentezi canlanır, içten dışa doğru dolgunluğu ve esnekliği artar. Meyve asitlerinde mikrop üremesi zordur. Tümünün anti bakteriyel özelliği vardır. Bu nedenle sivilcelere de çok iyi gelirler.Vitaminler besler

C vitamini bakımından en zengin meyvelerden biri kividir. C Vitamini ise kolajenin en iyi besinlerinden biridir. Ayrıca kivi, bir miktar B vitamini ve zengin minerallerle doludur. Örneğin kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi. Tümü de cildimize yararlıdır.

Kivi maskeleri

Sizin için hazırlanması en basit olan maskelerden birkaç örnek vereceğim. Esasında harika kivi kremleri de yapılabilir ama onlar biraz daha fazla malzeme ve özen isterler. Aşağıdaki yöntemleri ise kolayca uygulayabilirsiniz. Hangisini seçerseniz seçin, ardından yüzünüzü ılık ve soğuk suyla dönüşümlü olarak çalkalayıp, yumuşak bir havluyla ovalamadan kurulayın. Sonra nemlendiricinizi sürün.

Dilimlenmiş kivi halkaları

Fazla olgunlaşmamış bir kivinin kabuklarını bir zar gibi soyun, sonra keskin bir bıçakla, mümkün olduğu kadar ince dilimlere ayırın. Ardından rahatça uzanıp, hatta bir de müzik eşliğinde bu halkaları yüzünüze yerleştirin. Cilt tipinize bağlı olarak 5-15 dakika kadar bu şekilde dinlenin.

Kivi suyu ile kompres

Kiviyi önce presle veya blender ile sıvı hale getirin. Sonra steril bir sargı bezini hazırladığınız kivi suyuna batırarak, yüzünüze kompres yapın. Bu işlemi 10 dakika kadar sürdürebilirsiniz.

Kivi suyu + kil

Kivi suyuna bir miktar kil ilave edip, temiz ve küçük bir tahta kaşıkla krem kıvamına getirin. Bu karışımı maske şeklinde yüzünüze sürün. Sırt üstü uzanıp veya koltuğa yaslanıp 10 dakika dinlenin. Bu maske özellikle yağlı ve sivilceli ciltler için çok yararlıdır.

Her cilt özeldir

Herkesin cildinin kendine has özellikleri vardır. Örneğin vitamin ve mineralleri emebilme kapasitesi aynı değildir. Kalın ve yağlı ciltlerde emilim daha zordur ve ölü tabakalar daha fazladır. Bu nedenle daha güçlü ürünlere ihtiyaç duyarlar. Kişinin yaşı da önemlidir. Zamanla cildin emme gücü azalır. Dolayısıyla ya daha güçlü ürünler seçmek ya da kullanma sıklığını artırmak gerekir.

Kalın ve yağlı cilt

Cildiniz kalın ve yağlı ise, kivi maskeleri sizin için idealdir. Cildinizdeki gözenekleri sıkıştırır ve yağlanmayı dengeler. Mümkünse olgunlaşmamış kivi kullanmaya çalışın. Haftada iki kere 15 dakikalık maske uygulayabilirsiniz. Eğer sivilceleriniz varsa, killi maskeyi tercih edin.

Yağlı ve ince ciltler

Bu tip ciltler kadınlara özgüdür. Erkeklerin cildi genelde daha yağlı ve kalındır. Ne yazık ki ince ciltler kolayca sarkabilir. Kivi maskesi bu tip cilt için çok uygundur. Bol miktarda C vitamini sayesinde kolajen sentezi artar ve cilt gerilir. Haftada 2 kez 5'er dakikalık maskeler sizin için yeterlidir.

İnce ve kuru cilt

En hassas cilt tipidir. Şevkat ve bakıma ihtiyacı çoktur. Kivinin özellikle kabuk kısmındaki C vitamini bu tip ciltlerin yenilenmesine yardımcı olur. Haftada iki kez uygulayabilirsiniz. Cildin tahriş olmaması için maskeyi 5 dakikadan fazla tutmayın.

Normal cilt

Kivi maskesi bu tip ciltleri daha da berraklaştırır ve rengini açar. Maske için önereceğim sıklık ve süre, haftada 2 kez, 10 dakikadır.

Mahsun
09-10-2010, 01:07 AM
Cilt Bakiminin Sirlari Soğuk kış günlerinde yıpranan cildini doğru bakım yöntemleri ile koruyabilirsin. Birkaç basit uygulama ile sen de güzel ve canlı bir cilde sahip olabilirsin.Kuru Cilt

• İnce gözenekli

• Yanak kısımları pul pul ve kırmızı renkli

• Hassas

• Özellikle ağız ve göz çevresinde kırışıklıklar

Neler Yapabilirsin?

• Geceleri yüzün için yumuşak, sabun içermeyen likit temizleyiciler ya da süper yağlı temizleme sabunları kullanabilirsin. Sabahları yüzüne sadece sıcak su çarpmalısın.

• Gliserin ile formüle edilmiş nemlendiricileri seçebilirsin, bunlar nem kaybını geciktirir, daha fazla kurumayı önler.

• Yüzünü ve vücudunu hala nemli iken nemlendirici kullanmalısın.

• Yağ bazlı fondöten ve krem allık kullanmalısın. İçerdikleri yağ, çizgi ve kırışıklıkları yumuşatmaya yardımcı olacaktır.

• Her gün SPF 15 faktörlü bir koruyucuyu yüzüne ve boynuna uygulayabilirsin.

Neler Yapmamalısın?

• Yüzünü asla sert bir sabunla yıkamamalısın.

• Pütürlü temizleme ürünlerinden ve peelinglerden uzak durmalısın.


YAĞLI CİLT

• Büyük gözenekler

• Parlama (özellikle T-bölgesi)

• Saf olmayan bir cilt eğilimi

Neler Yapmalısın?

• Yüzünü günde iki kez yağlı ciltler için formüle edilmiş yumuşak bir likit temizleyici ile temizlemelisin.

• Eğer ihtiyaç duyuyorsan yağ içermeyen bir nemlendirici kullanabilirsin.

• Yağı, pırıltıyı ve sivilceleri önlemek için yağsız ya da yağı kurutan fondöten, pudra ve toz allık kullanabilirsin.

• 15 SPF koruma faktörlü bir koruyucuyu ara sıra uygulayabilirsin.

Neler Yapmamalısın?

• Yüzünü fazla ovalayıp fırçalamamalısın. Çünkü yağ cildin koruyucu bariyeridir.

• Cildini günde iki kereden fazla temizlememelisin.

• İhtiyacın yoksa nemlendirici kullanmamalısın.

• Yağı yok etmek için yüzünü pudralamamalısın. Bu cildinin tebeşir gibi görünmesine yol açar.


KARMA CİLT

• Yanak bölgesi kuru

• T-bölgesi yağlı

Neler Yapmalısın?

• Karma ciltler için formüle edilmiş temizleyiciler seçebilirsin.

• Nemlendiriciyi sadece ihtiyaç duyulan bölgelere uygulamalısın, T bölgesine kullanmak sivilcelere neden olabilir.

• Yağsız formüle edilmiş SPF 15 koruma faktörlü bir ürün seçebilirsin.

• Su bazlı ya da yağsız fondöten kullanmalısın.

Neler Yapmamalısın?

• Yüzünün değişik yerleri için farklı temizleyiciler kullanmamalısın. Zaman ve para kaybıdır bu.
• Bakım ve temizleyizi ürünler seçerken mutlaka bir uzmana başvurmalısın!

Mahsun
09-10-2010, 01:07 AM
parlamaya son!

Cilt neden parlar?
Cilt yağ bezlerinin salgıladığı fazla sebum nedeniyle parlar. Sebum "hidro-lipidik" yapıda ve cildi kurumaktan koruyan, yani aslında cildi koruma katmanı oluşturduğu için yararı da olan bir maddedir.

Bazı bölgeler neden daha fazla parlar?
Bazı insanların ciltleri parlamaya daha meyillidir. Bunun nedeni, yağ bezlerinin daha yoğun olması veya daha yoğun çalışmasıdır.
Aynı şekilde yüzün belli bölgeleri parlamaya daha meyillidir. Yüzün T bölgesi olarak adlandırılan (alın, burun, çene) bölgesi, yağ bezlerinin en yoğun olduğu bölge olması nedeniyle yüzün en sorunlu kısmıdır.

Tetikleyen nedenler nedir?
Bazı doğum kontrol haplarının alınması veya bazı bünyelerde adet dönemlerinde yaşanan hormonal değişimler bu sorunu artırabilir. Parlama problemi ergenlikle başlar ve ancak menopoz sonrasında düzelir. Bu problemin genetik olduğu da saptanmıştır.

Parlayan cilt yağlı mıdır?
Yağlı cilt denen durum patolojik bir olaydır. Yani fazla çalışan yağ bezleri söz konusudur. Oysa günün kimi zamanında parlamaya meyilli olan bir cilt normal yapıda olup kimi zamanlar karma cilt özellikleri gösteriyor olabilir.

Parlayan cilt nemlenmiş midir?
Hayır, genellikle nemlendirmeye devam etmek gerekir. Parlayan bir cilt genellikle hassas bir cilttir. Özellikle karma ciltlerde, yüzün bazı kısımları daha kurudur. Bu nedenle belli bölgelerin yağlı olmayan ürünlerle nemlendirilmesi gereklidir.

Parlayan ciltlerin geç yaşlandığı doğru mudur?
Kurumanın getirdiği kötü sonuçlardan korunmuş olacağı için kuruluktan kaynaklanan kırışıklıklar parlayan ciltlerde çok daha azdır. Bunun dışında cildin yaşlanmasında güneş ve diğer dış etkenler belirleyici olacaktır. Ancak yağlı eğilimi olan ciltler genellikle daha mat olduklarından güneşin etkilerine daha dayanıklıdır

Mahsun
09-10-2010, 01:07 AM
Cildiniz stres altında mı?Sivilceler, siyah noktalar ve kaşıntılar için her şeyi deniyor ancak bir çözüm bulamıyorsan, cildinin stres altında olduğunu düşünmeye başlayabilirsin.

Stres cildine ne yapar?
Vücudun stres altında oluğunu hissettiğinde kortizol ve adrenalin gibi hormonlar salgılar. Bu hormonlar cildinde şunlara neden olabilir:

Sivilceler: Kortizol, yağ bezlerinin daha fazla yağ salgılamasına neden olur. Normalde bu yağ, cildin için besleyicidir ama bakteriler de bu yağla beslenince cildinde sivilceler oluşabilir.

Pullanma ve kuruma
Stres, cildin normal arındırma sürecini bozan bir protein olan saytokin salgılanmasına neden olur. Bu protein yüzünden cildin kurur ve pul pul bir görünüm alır.


Donukluk
Endişe, yüzündeki kanın beyin, kalp ve kaslarda toplanmasına neden olur. Kansız kalan cildin de solgun görünür.

Stresi durdur!
Cildini nemlendir! Her gün sabah ve akşam cilt tipine uygun bir nemlendirici kullanmayı ihmal etme.

Spor yap! Hareket etmek kan dolaşımını hızlandırır ve sana sağlıklı ve parlak bir görünüm sağlar.

Su iç! Günde en az iki litre su içmek, hücrelerin stres kimyasallarıyla savaşmasına yardım eder.

Kafeinden uzak dur! Kahve ve kola gibi kafeinli içecekler, vücudunda strese neden olan kortizol hormonunun daha fazla salgılanmasına neden olur.

-Sigara içme! Tütünde bulunan serbest radikaller cildinin kendini yenileme süresini uzatır.

Mahsun
09-10-2010, 01:08 AM
Sivilcesiz güzellik...


Yüzünüzde beliren bu küçük noktacıklar sinir bozucu değil mi? Ergenlik çağı da geçti, peki neden hala oradalar? Bu konuda yanlış bildikleriniz...
http://www.kadinportal.com/resimler/resim108807.jpg

Sivilceler hakkında yanlışlar ve doğrular


"Bazı besinler bende sivilce yapıyor": Yanlış

• Besinler ve akne üzerine yıllarca süren çalışmalar sonunda herhangi bir besinin akneye sebep olduğu görülmedi. Ne çikolata akne yapar, ne yağlı yemekler ne de süt. Eğer öyle olmuş olsaydı o besinlerden yemeyerek insanlar sivilcelerinden kolayca kurtulurlardı. Oysa gerçek öyle değil.

• Beslenme şeklinizi değiştirerek sivilcelerden kurtulamazsınız, kurtulan da görülmedi. Sivilcelerden ancak sivilce tedavisiyle kurtulabilirsiniz.

"Yüzümü iyi yıkarsam geçer": Yanlış

• Temizlik eksikliği sivilceye neden olmaz. Eğer öyle olsaydı yüzünü hergün düzenli yıkayan kimselerde sivilcelerin geçmesi, fazla yıkamayan kimselerde de çıkıyor olması gerekirdi.

• Yüz yıkanarak ancak yüz temizlenir fakat sivilceler geçmez. Hatta aşırı yüz yıkamak yüz derisini kurutup hasar bile verebilir ve bu hasar mevcut sivilceleri artırabilir.

"Stres sivilce yapar": Yanlış

• Stres sivilcelere yol açmaz. O yüzden stresten kurtularak sivilcelerin geçmesini beklemek boşuna. Dahası stresli insanların kullandığı bir takım ilaçlar yan etki olarak sivilce yapar.

• Stres, cilt yüzeyine daha fazla sebum salgılanmasına neden olarak belki dolaylı olarak mevcut sivilceleri arttırabilir ancak hiç yoktan sivilce varetmez. Stressiz olduğu bilinen kimselerde de sivilce çıkabilir. Sivilcenin tedavisi başka türlü, stresin tedavisi başka türlüdür.

"Güneşışığı sivilcelere iyi gelir": Hayır

• Sadece yüzünüz biraz daha bronzlaşacağı için sivilceler daha az dikkat çeker. Güneş ışığı birkaç sivilceyi kurutsa bile yenilerinin gelmesini engelleyemez, epidermise(cilt üstü tabakası) zarar verebilir ve ilerleyen safhalarda sivilceler artabilir.

• Güneş ışığına maruz kalmak ciltte erken yaşlanma ve yanıklara neden olabilir. Güneşe çıkmadan önce koruyuculuk katsayısı en az 15 olan koruyucu losyonlar kullanmanızı tavsiye ederiz. Sivilceleriniz içinse sivilce tedavisi görmekte fayda var.

"Sivilcelerimi zaman zaman patlatıyorum": Sakın!

• Sivilcelerinizi patlatmakla mikroplara davetiye çıkarırsınız ve eğer enfeksiyon kaparsanız yüzünüzde ömür boyu geçmeyecek kalıcı yaralar meydana gelebilir.

• Siyah noktaları(komedonları) da sıkmamak gerekir.

"Sivilceler yaş ilerledikçe geçer": Tam böyle değil!

• Sivilceler ileri yaş grubunda daha az görülür. Ancak sivilcelerden büyüyerek kurtulunmaz. Bazı kimselerde sivilcelerin neden olduğu kalıcı yaralar vardır. Tedavi edilebilecek bir hastalığı tedavisiz bırakmamak ve kalıcı yara riskinden mümkün olduğu kadar erken kurtulmak gerekir.

• 20-44 yaş arası insanların yüzde yetmiş beşinde akne görülmezken geriye kalan yüzde 25'inde akne mevcuttur. Bazı hanımların adet dönemleri boyunca değişen hormon dengeleri sivilcelere neden olabilir. Doğum kontrol hapları sivilce yapabilir. Hamilelikte de sivilce görülebilir.

Doğal maskeler


• Doğal maskeler, ani etkili olup cildi nemlendiriyor, tazeliyor ve kırışıklıkları gideriyor. İçerdikleri maddelere göre ciltteki işlevleri de değişiyor. Kimi yağlı ciltlere iyi gelirken, kimi kuru ciltlere nem kazandırıyor.

• Ancak dikkat! Cilt tipinize uygun olmayan maddeleri içeren bir maske, cildinize zarar verebilir. Örneğin; kuru ciltliyseniz limon ve greyfurt gibi turunçgillerden uzak durmanızda yarar var.

Maske sürmenin incelikleri


• Önce cilt tipinizi belirleyin. Cildinize uygun meyve ya da sebzeyi seçin. Yapraklı sebzeleri kaynar suda 3 dakika bekletip süzün. Soğuyunca cildinizin üzerine yerleştirin. Diğer sebzeleri ise robotta püre haline getirin. Akmayacak kıvama gelince maskeniz hazır demektir.

• Maskeyi sürmeden önce cildinizi temizleyin. Çünkü kirli cilt maskeyi özümseyemez. Bunun için bir parça pamuğa temizleme sütünü döküp önce tüm cildinizi temizleyin, sonra ılık suyla yıkayıp havlu ile tampon yaparak kurulayın.

• Maskeyi göz ve dudak çevresi hariç tüm yüz ve boynunuza kalın bir tabaka halinde sürün. Kesinlikle bir yere uzanıp kafanızdaki düşünceleri boşaltın. Çünkü bu pozisyon, vücudun gevşemesine yol açarak hem maskenin akmamasını hem de cildin maskeyi daha kolay özümsemesini sağlıyor.

• Önerdiğimiz maske tariflerindeki bekleme sürelerini aynen uygulayın. Aksi durumda maske cildinize zarar verebilir. Maskeyi temizlemek için ılık suya batırılmış pamukla cildinizi silip yıkayın ve havlu ile tampon yaparak kurulayın.

Sivilce maskesi


• Malzemelerimiz sadece bebe pudrası ve limon kolanyası. Yani evimizde rahatça bulunan şeyler. İlk önce bebe pudrasını bir kaba döküyoruz(istediğiniz kadar sivilce bölgesini kaplayacak kadar olması iyi olur) daha sonra üstüne kolanyayı dökün.

• İkisini karıştırın. Bu oluşan maskeyi sivilce bölgesine sürün. Daha sonra kuruyunca kendi kendine dökülecektir. Hepsi dökülünce yüzünüzü güzelce yıkayın. Eminiz işe yarayacak! Kolay gelsin.

Kızarıklık sorununa ahududu maskesi


• Cildinizde dolaşım sorunları var. Kılcal damarlarınız zaman zaman hiç de estetik olmayan görüntülere yol açıyor. Sivilceler ve yer yer kızarıklıklar ortaya çıkıyor.

• Öncelikle kan dolaşımını hızlandıran sebze ve meyveleri araştırın. Frenküzümü, ahududu, böğürtlen ve çilek gibi meyveler bu konuda can simidiniz olabilir. Ayrıca içerdikleri bol A vitamini sayesinde cilde pürüzsüz ve kadifemsi bir görünüm kazandırırlar.

• 1 avuç dolusu çilek veya ahududuyu bir kâseye alın. Püre halinde ezip cildinize sürün. Ancak cildiniz kuru ise çilek püresine 2 çorba kaşığı süt kreması ekleyip karıştırın ve temizlenmiş cildinize uygulayıp 10 dakika bekletin. Yıkayıp kurulayın.

Mahsun
09-10-2010, 01:08 AM
Turuncu Güzellik (http://www.msxlabs.org/forum/ext.php?ref=http%3A%2F%2Fwww.7inci.com%2FArticle.j sp%3Fid%3D674)


http://www.7inci.com/img/674/turuncu0.jpg
Turuncunun enerjinin rengi olduğu artık bilimsel bir gerçek. Ancak onu sadece kıyafetlerimizde, evimizde ya da eşyalarımızda kullanabiliriz diye bir kural yok. Şimdi bu enerjiyi güzelliğinizle bütünleştirmeye ne dersiniz? İçlerindeki enerji renginden belli olan turuncu renkli ürünler, kullandıkça size denizi, kumsalı, yazın rahatlığını ve sıcacık güneşi anımsatacak. Güneşin mutlu yüzü vücut yağları ile teninizde, rüzgarla savruldukça buram buram saçınızda olsa; portakal, turunçgiller, mango ve satsuma gibi özler güzelliğinize güzellik katsa hiç de fena olmaz değil mi?

http://www.7inci.com/img/674/turuncu1.jpg
Enerjik ürünlerden bahsediyorsak akla ilk gelen tabii ki Body Shop. Doğal özleri ile gözümüz kapalı kullandığımız marka turuncu Satsuma vücut yağı ile vücudunuzda mandalina esintileri estiriyor. Ürünün fiyatı 33.90 ytl

http://www.7inci.com/img/674/turuncu2.jpg
Madem ki turunçgillerin pozitifliğine inandık, bu enerjiyi etrafımıza saçmanın en iyi yolu saçlarımızdan geçiyor. Rüzgarda saçlarımız estikçe aklımıza yaz güneşinin sıcacıklığı gelecek. Nasıl mı? Hemen Organix'in citrus ve mangolu şampuanından edinerek. Şampuanı güzellik marketlerinden 24.50 ytl'ye satın alabilirsiniz.

http://www.7inci.com/img/674/turuncu3.jpg
Son olarak portakal ferahlığını yüzümüzde yaşayalım. Ona peeling yapıp, ölü hücrelerden kurtulurken aynı zamanda C vitamini takviyesi uygulayalım. Bunun için ihtiyacımız olan tek şey 6.50 ytl değerindeki Oriflame Orange Peel-off'lardan almak.

Mahsun
09-10-2010, 01:09 AM
Cildin ışıldasın...

http://www.nazimdurak.com/turkish/only_slices/ciltbakimi/cilt_bakimi_r8_c5.gif

Bu güzellik çözümleri ile baştan aşağıya yenilenebilirsiniz...

Yorgun, matlaşmış bir cilde ve siyah halkalara sahipken kendinizi seksi hissetmeniz mümkün değil. Size sunacağımız güzellik çözümleri ile baştan aşağıya yenilenebilir; sağlıklı ve ışıltılı bir görünüme kavuşabilirsiniz...

Yüzünüzü soğuk suyla yıkayın!

Soğuk su damarlarınızı daraltarak geceden kalma cildinizi lekelerden temizler. (Ayrıca gün ortasında ihtiyaç duyduğunuzda bir sprey şişesinden yüzünüze su püskürtebilir veya nemli bir havluyla cildinizi temizleyebilirsiniz.)

Cildinizdeki sabah kızarıklığını gidermek için yüzünüzü papatya içerikli bir temizleyici ile silin. Gözenek sıkılaştıran bir cilt temizleyicisi de deneyebilirsiniz.

Naneli bir şeyler koklayın

Wheeling Jesuit Üniversitesi'nden Bryan Raudenbush, nane kokusunun beyni uyardığını belirtiyor. İçinde nane veya benzeri canlandırıcı kokular olan bir duş jeli ile yıkanın.

Ölü hücrelerinizden kurtulmak için de banyo lifi kullanabilirsiniz. Lifin verdiği his de sizi canlandırmaya yardımcı olacaktır.

Gözaltınızdaki morluklardan kurtulun

Şişmiş gözlerinizin üzerine koyacağınız salatalık dilimleri veya kafein içerikli bir losyon damarları daraltır ve gözaltındaki sıvı birikimini azaltır. K vitaminli göz kremlerini deneyebilirsiniz.

Göz çevresinde sarkan bölgeleri ise "peptid" içeren bir krem kullanarak sıklaştırmanız mümkün.

Kendinize hızlı bir detoks maskesi uygulayın

Cansız görünümlü cildinizi kendine getirmek için, bir el havlusunu taze sıkılmış portakal suyunun içine batırın. Fazlasını sıktıktan sonra havluyu beş dakika boyunca yüzünüzün üzerinde tutun.

Dermatolog Howard Murad, C vitamininin Cildinizdeki renk farklılıklarını gidererek yüzünüze ışıltı vereceğini belirtiyor. Hazır almak istiyorsanız C vitaminli bir peelingi de tercih edebilirsiniz.

Krem yumuşaklığının keyfine varın

Enerjiniz tükendiğinde, vücudunuzun fonksiyonları daha yavaş ve yetersiz çalışmaya başlar. Hücreleriniz su kaybeder ve cildiniz kurur. İçerisinde besleyici vitamin ve proteinler bulunan bir nemlendirici ise cildi onarır.

Cildin su tutma kapasitesini artıran kremler kısa sürede cildinizi yumuşacık yapabiliyor.

Makyajla gelen güzellik

1. Solgun cildinize renk katın

Makyör Scott Barnes, cildinizi canlandırmak için sim içeren bir nemlendirici veya krem formüllü bir fondöten kullanmanızı öneriyor. Böylelikle, cildinizi hem nemlendirmiş hem de kızarıklığını azaltmış olacaksınız.

Parmaklarınızın ısısı, dağılımı kolaylaştıracağından uygulamayı elinizle yapabilirsiniz. Güneş koruma faktörlü, ince kıvamlı fondötenler sizin için uygun olabilir.

2. Çizgileri yok edin

Ağzınızın kenarında bulunan parantez görünümlü çizgiler uyurken yüzünüzü yastığa koyduğunuz için uyandığınızda daha belirgin hale gelir.

Bu çizgileri gidermek için bu bölgelere bir kapatıcı uygulayın. İnce formüllü bir stick kapatıcı deneyebilirsiniz.

3. Gözleriniz parlasın

Koyuluğu gidermek için, göz çevrenize bej renkli bir far sürün. Ardından, kirpiklerinizi kıvırıp maskara uygulayarak yüzünüzü ortaya çıkarabilirsiniz.

Siyah renkli bir maskara tercih etmelisiniz: Kontrast renkler oldukları için göz çevrenize uyguladığınız açık renk daha belirgin duracaktır.

4. Bronzlaştırıcı pudrayı abartmayın

Yüzünüz hayalet gibi bembeyaz ise, bronzlaştırıcı pudraya yüklenebilirsiniz. Ancak o turuncu renk cildinizde hem basit durur hem de pudra cildinizin doğal yağını kurutabilir.

Makyöz Charlotte Tilbury, krem formüllü bir aydınlatıcıyı yanaklarınıza, kaşlarınızın altına ve burnunuzun orta kısmından aşağıya doğru sürerek ışıltınızı artırmanızı öneriyor.Turuncu, pembe gibi sıcak tonlardaki far ve rujlar enerjik bir ruh haline sahip olmanızı sağlarken mor, mavi gibi donuk renkler bitkin görünmenize neden olur.

Eğer dudaklarınız inceyse parlak renkli bir parlatıcı uygulayıp dolgun görünüm yaratabilirsiniz.

3 adımda "acilen" canlanmak için!

1- Canlandırıcı yüz masajı:

Kaşlarınızın altından başlayarak, burnunuzun kenarlarını ve son olarak da yanaklarınızı nazikçe ovun. Bu dairesel hareketler lenf bezlerinizde hapsolmuş sıvının süzülerek gözlerinizdeki şişkinliğin inmesini ve cildinizin sıkılaşmasını sağlar.

2- Kapatıcıyı doğru uygulayın:

Yeterli uyku alamamak cildin bazı bölgelerinin şişmesine neden olur. Göz altları, alt dudakla çene arasında kalan bölge ve burun deliklerinin yan kısımları ilk göze çarpan bölgelerdir.

3- Yanaklarınızı kızartın:

Pratik ve canlandırıcı bir etki kazanmak için elmacık kemiklerinizi hafifçe çimdikleyin ve üzerine az miktarda allık uygulayın.

Mahsun
09-10-2010, 01:09 AM
http://img150.imageshack.us/img150/6985/doal1ad0.png (http://www.msxlabs.org/forum/ext.php?ref=http%3A%2F%2Fimageshack.us)
http://img150.imageshack.us/img150/1605/doal2ol4.png (http://www.msxlabs.org/forum/ext.php?ref=http%3A%2F%2Fimageshack.us)
http://img149.imageshack.us/img149/307/doal3mf0.png (http://www.msxlabs.org/forum/ext.php?ref=http%3A%2F%2Fimageshack.us)
http://img100.imageshack.us/img100/3769/doal4lw6.png (http://www.msxlabs.org/forum/ext.php?ref=http%3A%2F%2Fimageshack.us)
http://img294.imageshack.us/img294/8995/doal5tg1.png (http://www.msxlabs.org/forum/ext.php?ref=http%3A%2F%2Fimageshack.us)

http://img294.imageshack.us/img294/2521/doal5on9.png (http://www.msxlabs.org/forum/ext.php?ref=http%3A%2F%2Fimageshack.us)
http://img294.imageshack.us/img294/6440/doal6pc4.png (http://www.msxlabs.org/forum/ext.php?ref=http%3A%2F%2Fimageshack.us)
http://img294.imageshack.us/img294/1136/doal7wb7.png (http://www.msxlabs.org/forum/ext.php?ref=http%3A%2F%2Fimageshack.us)

Mahsun
09-10-2010, 01:10 AM
Hangi ünlü hangi bitkiyle güzelleşiyor?

Işte ünlülerin güzellik sırları...

Birçok ünlü güzelleşmek uğruna pahalı kozmetik malzemeleri kullanma alışkanlığını geride bıraktı. Şöhretler artık tamamen doğal ve ucuz yoldan güzelleşmeyi tercih ediyor.Ciltlerinin güzelliği ile ünlenen birçok ünlü ismin ortak özelliği, kozmetik ürünler yerine doğal ürünler kullanmaları. Bunu yaparken de uzmanların tavsiyelerine uymanın yanı sıra dostlarının tavsiyesini de dikkate alıyorlar. İşte ünlülerin ilginç güzellik formülleri:

PINAR ALTUĞ:

KİRPİKLERE BADEM YAĞI

Ünlü oyuncu ve sunucu Pınar Altuğ geceleri yatağa girmeden önce kirpiklerine badem yağı sürüyor. Ayrıca cildinin tazeliğini korumak için de gül suyu ile siliyor ve salatalık kabuklarından maske yapıyor. Altuğ'un bir diğer sırrı ise cilt dengesini korumak için bol bol su içmesi.

AYDAN ŞENER

MAYDANOZDAN TONİK

Mecbur kalmadıkça yüzüne makyaj yapmadığını söyleyen Aydan Şener her zaman için doğal yöntemlerle güzelleşmekten yana. Dönem dönem cildine çeşitli maskeler uygulayan Şener'in son tercihi ise meydanozlu cilt maskesi. Sanatçı maydanozu kaynatıp suyunu tonik olarak yüzüne sürüyor.

DENİZ SEKİ

KAHVELİ MASKE

Deniz Seki cildinin güzelliğini korumak ve tahriş olmasını önlemek için haftada bir özel maske uyguluyor. Az şekerli Türk kahvesi içmeyi seven Seki, kahvenin telvesini dökmüyor ve yüzüne maske olarak uyguluyor. Kahvedeki kafeinin gözenekleri açtığını ve cildi beslediğini vurgulayan Seki böylece pürüzsüz bir cilt görünümüne kavuştuğunu söyledi.

ŞEBNEM SHAEFER

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ

Podyumların güzel mankeni Şebnem Scheafer, güzelliğini yoğurt ve üzüm çekirdeğine borçlu olduğunu söyledi. Ünlü manken her sabah, bir çay kaşığı yoğurt ve bir çay kaşığı çekilmiş üzüm çekirdeğini karıştırıp yüzüne sürüyor.

SERAY SEVER

YUMURTA VE ZEYTİNYAĞI

Seray Sever'in cildinin güzelliğinin sırrı ise evde yaptığı maske. Sever bir yumurtanın sarısını, hakiki bal, hakiki zeytinyağı ile karıştırıp yüzüne sürüyor. Sever, bazen zeytinyağının yerine badem yağı uyguladığını söylemeyi de ihmal etmedi.

Mahsun
09-10-2010, 01:10 AM
Maskeli Balo

http://www.7inci.com/img/678/maske0.jpg
Yüzümüzü güneşe döndüğümüz şu sıralar, kuruluk, çatlaklar ve güneş lekeleri gibi sorunlar ile de yüzleşmek zorunda kaldık. Bronzlaşmak, sıcacık güeşin altında tatilin ve sıcağın tadını çıkarmak iyi hoş ama cildimizi de düşünmeden olmaz. Yüzümüzü korumanın en etkili ve hızlı yolu ise tabii ki maskeler. Akşam sürün, sabah sihirli bir değnek değmişçesine pırıl pırıl bir ciltle uyanın. Tazeleyici, arındırıcı, nemlendirici binbir çeşit maskeler her derde deva. Siz derdinizi söyleyin, biz size en uygun maskeyi getirelim.
http://www.7inci.com/img/678/maske1.jpg
Sorunumuz, yüzümüzün her daim cansız görünmesi. Durun bu hasta gibi görüntüden kurtulmak için yanaklarınızı allığa boğmayın. Bunun daha sağlıklı bir çözümü var. Nivea'nın tazeleyici maskesi içerdiği deniz mineralleri ve E vitamini ile cildinizi besliyor, yeniden canlandırıyor. İki kullanımlık maskenin fiyatı ise 3.55 ytl.
http://www.7inci.com/img/678/maske2.jpg
Yoksa yüzünüzün hep mat ve kirli gibi görünmesinden mi şikayetçisiniz? O zaman sizin ilacınız Shseido'nun arındırıcı maskesi. Yüzünüzü matlaştıran sebum ve kirlere şimdi kil maskesi ile elveda deyin. Maskeyi tüm güzellik marketlerinden 57.75 ytl'ye satın alabilirsiniz.
http://www.7inci.com/img/678/maske3.jpg
Ve tabii ki mevsim yazsa, cildimizle ilgili en büyük sorunumuz kuruluk. Bu derdimizin de devası nemlendirici maskeler. Lancome'ın "hydra intense" adlı maskesi içerdiği doğal su tutucular ile cildinizi nemlendiriyor. Hydra intense'i 71.25 ytl'ye bulabilirsiniz.

Mahsun
09-10-2010, 01:11 AM
Davetsiz misafir cilt kanseri


Prof. Dr. Rana Anadolu, deride gözlenen cilt kanserinden korunma yollarını yazdı.

http://www.kadinportal.com/resimler/resim109073.jpg


Güneşli yaz günlerinin yaklaştığı ve hepimizin dinlenmek , yorgunluk atmak için yaz tatilini beklediği şu günlerde
Tatil ve Güneş ile ilgili birkaç satır iletmek istiyorum sizlere.

Amacım, davetsiz bir misafir olan deri kanserinin cildinizde ortaya çıkmaması için yapılabilecekleri anımsatmak ve yılda bir kez deri kanseri açısından dermatolojik muayeneden geçmek gerekliliğinin altını çizmek.

Kısa bir zaman öncesine dek bronz ten rengi sağlıklı ve güzel bir görünüm olarak algılanıyordu. Ancak kitle iletişim araçlarının da yardımı ile bugün pek çok kişi, güneşte bronzlaşmanın, erken deri yaşlanması ve deri kanseri gibi ağır bir bedeli olduğunun bilincine vardı. Bu nedenle Güneş koruyucular ve Güneşsiz bronzlaştırıcılar çok daha yaygın biçimde ve yaz kış kullanılıyor.

Küresel ısınma ve atmosferin koruyucu ozon tabakasının incelmesi nedeni ile güneş ışınları eskiye oranla çok daha büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Son 15 yıl içinde artan Güneş ışınımı , ultraviyole (UV) maruziyeti nedeni ile deri kanseri olgularındaki yıllık artış belirgindir. Ekvator bölgesine yaklaştıkça risk daha da artmaktadır. Ülkemiz de bu açıdan yüksek riskli bir enlemde yer almaktadır.

Özellikle açık tenli, açık renk gözlü, vücudunda çok sayıda ben olan, ailesinde deri kanseri öyküsü olan kişiler daha fazla risk taşımaktadır.

Bu açıdan her bireyde deri tipi, UV duyarlılığı ve deri kanseri riski belirlenmelidir.

Orta yaş ve üzerindeki her kişi için yılda en az bir kez deri kanseri taraması önerilmektedir. Öte yandan, kişinin vücut ben (melanositik nevüs) haritalaması ve risk taşıyan benlerin belirlenerek UV den korunması, takibi ve gerektiğinde tedavisi yapılmalıdır.

Günümüzde, kompüterize dijital sistemler kullanılarak, deri yüzey mikroskobisi ile ben haritalaması ve takibi, deri yüzeyi yaklaşık 70 kat büyütülerek yapılmaktadır. Deri kanseri, erken tanı konduğu takdirde kolayca ve kesin olarak tedavi edilebilir.
Gelişen teknolojilerin yardımı ile deri kanserine öncülük eden erken bulguların saptanması, deri tipine uygun korunma ve takip için yılda en az bir kez deri muayenesi yapılmalıdır.

Güneş kaynaklı UV ‘den korunmanın ayrıntıları bir sonraki yazımızın konusu olacak.

Sağlıkla kalın.

Prof. Dr. Rana ANADOLU BRASİE
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji ABD Öğretim Üyesi
Miami Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji ABD Konuk Öğretim Üyesi

Mahsun
09-10-2010, 01:11 AM
Uzanmış Gibiyim Kumsala

http://www.7inci.com/img/686/bronz0.jpg
Bu günlerde hepimize tanıdık gelen bir sahneden bahsedelim: Arkadaşlarınız birer birer tatilden dönüyorlar, sizse hala tatile çıkamadınız. Etrafta salınan bronz tenlerini görüp yazın bu zamanı hala bembeyaz olan kendi teninizi hatırlayınca sinirleriniz alt üst oluyor. Nasıl, hislerinize tercüman olduk değil mi? Merak etmeyin sadece tercüman olmakla kalmıyor, çözüm de getiriyoruz. Şimdi kozmetik harikası bronzlaştırıcılar ile güneşe ihtiyacınız olmadan, sanki saatlerce seresepe güneşlenmişsiniz gibi bir hava estiriyor, "tatile fırsat bulamadım" diye üzülmüyorsunuz. Tek yapmanız gereken "nerelerde böyle güzel bronzlaştın" sorusuna verebileceğiniz birbirinden güzel yanıtların hayalini kurmak...
http://www.7inci.com/img/686/bronz1.jpg
Dove'un bu yazın gözde bronzlaştırıcısı olacağı kesin. Summer Glow adlı bronzlaştırıcı ve nemlendirici vücut losyonu boya içermeyen hassas içeriği ile cildinize doğal bir bronzluk veriyor, üstelik bacak ve sırt gibi çok zor bronzlaşan yerlerde bile etkili. Ürünün fiyatı ise 16.10 ytl.
http://www.7inci.com/img/686/bronz2.jpg
Loreal ise bir mucizeyi gerçekleştiriyor ve beklemeden ilk andan itibaren bronzluk sağlıyor. Üstelik bu bronzluk uzun süre kalıcı. Loreal'in bir diğer artısı ise diğer bronzlaştırıcılarda olduğu gibi kremi her yere eşit sürmek için uğraşmayacak olmanız. Çünkü Loreal Sublime Bronze homojen ve lekesiz bronzluk sağlıyor. Ürünün fiyatı ise 32.21 ytl.
http://www.7inci.com/img/686/bronz3.jpg
Nivea ise bir devrime imza atıyor ve sprey bronzlaştırıcı ile ulaşılması en zor bölgelerde bile renk dalgalanması olmadan bronzluk sağlıyor. Üstelik ürün içerdiği E vitamini ile cildinizi beslemeyi de ihmal etmiyor. Nivea Sun bronzlaştırıcı spreyi tüm güzellik marketlerinden 21.77 ytl'ye satın alabilirsiniz.

Mahsun
09-10-2010, 01:12 AM
İşin Sırrı Zeytinde
http://www.7inci.com/img/690/olive0.jpg
Zeytinyağı deyince aklımıza ne gelir? Bikinilerimize sığmadığımızı farkettiğimiz an acilen rejime girdiğimizde yemeklerde başvurduğumuz bir kurtarıcı, salatanın biricik eşlikçisi ve sofraların olmazsa olmazı değil mi? Şimdi zeytinyağının yeni marifetlerini ortaya çıkarıyor, onunla güzelliğimize güzellik katıyoruz. Zeytinyağı sadece lezzeti ile değil saçımızı, vücudumuzu hatta yüzümüzü besleyici gücü ile bir kez daha kalbimizi fethediyor. İşte zeytinyağı mucizesinden yararlanan birkaç ürün:
http://www.7inci.com/img/690/olive1.jpg
Eğer zeytinyağı gibi hem doğal hem de sağlıklı bir ürün güzelleşmek için kullanılacaksa kuşkusuz bunu ilk uygulayacak olan Body Shop'tur. Doğal güzellik ürünlerinin vazgeçilmez adresi zeytinyağını da vücudumuz için kullanabilmemizi sağlıyor. Olive Body Scrub adlı ürün vücudunuzu yenilerken onu zeytinyağı ile besliyor. Ürünün fiyatı ise 33.90 ytl.
http://www.7inci.com/img/690/olive2.jpg
Zeytinyağının saça ne kadar yararlı olduğu zatan yüzyıllardır biliniyor. Hatta çoğumuz onu kozmetikten önce keşfedip kullanmaya başlamıştık bile. Ama şimdi işi profesyonellere bırakmanın zamanı geldi. Oriflame zeytinyağlı saç maskesi ile saçlarınızı hiç olmadığı kadar parlak yapacak. Maskenin fiyatı ise 4.50 ytl.
http://www.7inci.com/img/690/olive03.jpg
Peki ya yüzünüz zeytinden gelen güç ile parıl parıl sağlıkla parıldasın istemez misiniz? Evet diyenlerin dilekleri Watsons tarafından gerçekleştiriliyor. Watsons zeytin özlü derinlemesine temizlik yağı ile makyajı derinlemesine temizliyor. Yüzünüzdeki mat görüntüyü alıyor ve sizi yumuşak ve yağsız bir cilde kavuşturuyor. Ürünü Watsons mağazalarından 9.99 ytl'ye satın alabilirsiniz.

Mahsun
09-10-2010, 01:12 AM
Güneşe Karşı

http://www.7inci.com/img/693/gunes0.jpg
Cildimiz güzelliğimizin en önemli unsurlarından biri. Parıl parıl, pürüzsüz, sıkı ve kırışıksız bir cilt hepimizin rüyası. Ama bu rüyaya ulaşmak için az özenmiyoruz. Mat görünümü gidermek için ayrı, yaşlanmayı geciktirmek için ayrı, lekeler için ayrı krem kullanıyoruz. Şimdi bir de bu sıcak yaz günleri kapımızı çalınca, cildimizde güneşin etkisi ile yeni lekeler, kuruluklar ve çatlaklar oluşması ihtimali her zamankindan daha fazla. Ne deniz ve kumsaldan ne de güneşin tadını çıkarmaktan taviz veriyoruz. Ama güneşin zararlı ışınlarından cildimizi korumayı da ihmal etmiyoruz.
http://www.7inci.com/img/693/gunes1.jpg
En büyük ilgiyi, şüphesiz yüzümüz hakediyor. Çünkü o doğrudan maruz kaldığı güneşe karşı yaz günlerinde tamamen savunmasız. Sıcak havalarda kuruluk, zararlı ışınların yol açtığı lekelenmere karşı şimdi Olay'in Total Effects adlı kremi ile savaşıyoruz. 39.50 ytl'ye satın alabileceğiniz ürün cildinizi hem nemlendiriyor hem de koruyor.
http://www.7inci.com/img/693/gunes2.jpg
Tabii ki, sıcak havaların zararlarından dudaklarımız da nasibini alıyor. Soğuk havalar nasıl dudaklarda çatlamalara yol açıyorsa, güneşin ışınları da dudaklarımıza bakımı şart hale getiriyor. Dudaklarınızda sıcaktan oluşan kurulğu engelleyen Lancome Soleil dudak parlatıcısı işte tam bu noktada imdadımıza yetişiyor. Ürünün fiyatı ise 39 ytl.
http://www.7inci.com/img/693/gunes3.jpg
Vichy ise yalnızca cildi güneşin zararlı etkilerine karşı onarmakla kalmayan aynı zamanda önceden oluşmuş güneş kaynaklı lekeleri de onaran bir vücut kremi üretti. Besleyici ve saten yumuşaklığındaki Vichy Capital Soleil vücut kremini 43.90 ytl'ye satın alabilirsiniz.

Mahsun
09-10-2010, 01:12 AM
Ya Sonra?

http://www.7inci.com/img/700/aftersun0.jpg
Güneşten yoksunsak bronzlaştırıcılara başvurmayı, sereserpe güneşlenirken koruyucuları sürmeyi ihmal etmiyoruz ama peki ya güneşten sonrası? Hem güzelliğimiz hem de sağlığımız için dikkat etmemiz gereken bu noktayı hep atlıyoruz. Oysa güneşin cildimizde yol açtığı gerginlik, bronzlaşacağım diye bütün gün güneşlendikten sonra yüzümüzdeki alev alev yanma hissi ve kuruluk ile hemen savaşmaya başlamamız gerek. Bunun için yapmamız gereken ise hemen after-sun kremlerinden edinmek.
http://www.7inci.com/img/700/aftersun1.jpg
Eskiden plajlarda yoğurt sürenlerin bir bildikleri varmış. http://www.msxlabs.org/forum/images/smilies/msn_happy.gif Yoğurdun serinletici ve koruyucu etkisi sonunda kozmetikçiler tarafından da keşfedildi. Korres içerdiği yoğurt ile yüze ve vücuda uzun süreli ferahlık ve rahatlık veren jeli ile güneşten sonra yananları serinletiyor. Jelin fiyatı ise 43 ytl.
http://www.7inci.com/img/700/aftersun2.jpg
Yulaf, gülsuyu, zeytinyağı, kakao yağı, papatya, gül, lavanta ve çay ağacı yağı kulağa çok karışıkmış gibi gelse de bu karışım Lush'ın güneş sonrası kreminde bir araya gelerek harikalar yaratabiliyor. Nemlendirici özelliği ile cildinizi yumuşacık yapacak kremi kışın bile kullanabilirsiniz. Kremi güzellik marketlerinden 36.75 ytl'ye satın alabilirsiniz.
http://www.7inci.com/img/700/aftersun3.jpg
Lancome'ın meyankökü ile zenginleştirilmiş Soleil Reconfort güneş sonrası kremi ise cildi hem rahatlatıyor hem de güneşe karşı savunma mekanizmasını güçlendiriyor. Mucize krem tene sürdüğünüz anda rahatlık hissini veriyor. Omzuna dokundukça çığlık atacak kadar yananlara duyurulur. http://www.msxlabs.org/forum/images/smilies/msn_happy.gif Kremin fiyatı ise 59 ytl.

Mahsun
09-10-2010, 01:13 AM
Su Ferahlığı

http://www.7inci.com/img/704/su0.jpg
Havalar öyle sıcak ki, bir yandan makyajımız akmasın diye uğraşıyor, bir yandan saçımızı bizi en az terletecek şekilde toplamaya çalışıyor, bir yandan da en ince kıyafetleri seçmeye çalışıyoruz. Ama dikkat etmemiz gereken bir başka önemli unsur var ki, o da yüzümüzü bu sıcağa karşı korumak ve çatlaklara izin vermemek. Sıcak günlerdeki sıkıntımızı anlayan kozmetikçiler bizi ferahlatacak, yüzümüzün ihtiyacı olan nemi sağlayacak her türlü ferahlatıcı ürünle yine karşımızdalar. Su mucizesinin kullanıldığı ürünler bugünlerde imdadımıza yetişiyor.
http://www.7inci.com/img/704/su1.jpg
Too Faced'in Frozen Lotion adlı ürününü cildinize sürdüğünüz an buz tanecikli etki ile ferahlıyorsunuz. Siz sıcaklarla vedalaşırken. Cildiniz de neme doyup, kuruluğun oluşturacağı çatlaklara savaş açıyor. Ürünü güzellik marketlerinden 65.90 ytl'ye satın alabilirsiniz.
http://www.7inci.com/img/704/su2.jpg
Biotherm ise Eau Pure adlı parfümü ile bir hayli "cool". Parfüm içeridği mineraller ile hem cildi besliyor, hem de ferahlatıyor. Mis gibi kokusu ise sadece sizi değil, çevrenizdekileri de mutlu ediyor. Biotherm Eau Pure'ü güzellik marketlerinden 85 ytl'ye satın alabilirsiniz.
http://www.7inci.com/img/704/su3.jpg
Dior ise bu yaz günlerinde cildinizin en büyük gücü. Güneşin ışınları yüzünüze vurdukça, Hydra Action kuruyan cildinizi tekrar su ile buluşturuyor. Dior Hydra Action nemlendiricinin fiyatı ise 87 ytl.

Mahsun
09-10-2010, 01:13 AM
Pürüz Yok

http://www.7inci.com/img/710/ist0.jpg
Kendimizi bildik bileli istenmeyen tüyler başımızın belası oldu. Yazın sıcağında erkekler şortlarını geçiriverip kendilerini serin sulara bırakırken biz ağda derdine düştük. Bir bikini, etek ya da şort giyebilmek için saatlerce uğraştık. Pürüzsüz bir cilt yolunda bunca uğraş yetmezmiş gibi, üstüne her bir ağda darbesinde çekilen acıya bile katlandık. Tam "bitti kurtulduk" derken ağda sonrası ciltte kuruluk ve tahriş ya da birkaç gün sonra yeniden kabusumuz olan tüyler yaz mevsimini bizim için çekilmez hale getirir oldu. Şimdi ise kozmetiğin son harikaları ile bugünler çok geride kaldı.
http://www.7inci.com/img/710/ist1.jpg
Epilasyondan sonra cildiniz tahriş oluyor, kızarıyor ya da kuruyor mu? Durun hemen panik olmayın, Elizabeth Arden epilasyon sonrası mağdurlarını düşündü ve cildi rahatlatmak için özellikle ağda ya da jilet sonrası nem dengesi eşitleyici bir krem geliştirdi. Epilasyon sonrası rahatlatıcı kremin fiyatı ise 69 ytl.
http://www.7inci.com/img/710/ist2.jpg
"Belki bacaklarım biraz daha bronz olsaydı istenmeyen tüyler bu kadar belli olmazdı" mı dediniz? E bunu akıl eden yalnızca siz değilsiniz. Sally Hansen bronzlaştırıcı etkili nemlendiricisi ile hem tüylerin belirginliğini azaltıyor hem de onların çıkmasını yavaşlatıyor. Bronzlaştırıcı, nemlendirici ve yavaşlatıcı özellikleri ile 35 ytl değerindeki Sally Hansen Smooth Glow bir taşla iki değil üç kuş vuruyor. http://www.msxlabs.org/forum/images/smilies/msn_happy.gif
http://www.7inci.com/img/710/ist3.jpg
İstenmeyen tüylerle ilgili en sinirimizi bozan şey ise henüz yeni alınan tüylerin ilk haftada tekrar sahnelere dönmesi. Ama Epsiva buna da çözüm buldu. Tüy azaltıcı serum kıl köklerinin beslenmesini engelleyerek tüylerin incelmesini ve azalmasını sağlıyor. 39 ytl değerindeki serum düzenli uygulandığında, 60 gün sonunda tüylerde %48 azalma görülüyor.

Mahsun
09-10-2010, 01:14 AM
Lekelerden karbon tedavisiyle kurtulun


Yazın artan güneş lekelerinize karbon tedavisiyle çözüm...


http://www.kadinportal.com/resimler/resim110026.jpg


Karbon kremi daha önce kıl tedavisinde lazerden etkilenmeyen beyaz kılların kökünü boyamada kullanılıyordu. Zamanla sivilceleri iyileştirdiği,
cilt kalitesini arttırdığı fark edilince başka uygulama alanlarıda araştırıldı ve karbon peeling keşfedildi. Denemeler genel olarak Uzakdoğu daesmer, lekeli sivilcesi bol hastalarda yapıldı.

Yapılan çalışmalarda akne tedavisi sırasında karbon kremi kullanımı, cildin ışığı daha fazla tutmasına yol açmaması sebebiyle daha fazla tercih edilmesine sebep oldu. Cildi yakmayacak düzeyde bir karışımla uygun hale getirilen karbon kreminin, derinin hassasiyetini ve emilimini arttırması özelliği var.

Karbon peelingi uygulaması ikişer hafta arayla en fazla 4 seans olarak sürüyor. Seans aralarının 2 şer hafta olmasının sebebi cilt altında beklenen iyileşmenin cildin yüzeyinde de beklenmesidir. Karbon tedavisinin ilk sonuçları; pürüzsüzlük, parlaklık, birçok lekenin renginin altında açılmasıdır. En önemli avantajı ise tedavi için kış aylarının beklenmesine gerek olmamasıdır.

Kaynak: iVillage

Mahsun
09-10-2010, 01:14 AM
Pırıl pırıl saçlar, ışıl ışıl bir cilt, yumuşacık eller, güçlü tırnaklar, enerji saçan gözler, zinde bir vücut ...

Tepeden tırnağa güzel bir kadın olmak hiç de zor değil. Kendinize ayıracağınz birkaç extra dakika ve her kadının bilmesi gereken minik sırlar ile güzelliğinize güzellik katın...

Eliniz için kullandığınız, nemlendiricilerden biraz saçınıza sürerseniz uçuşan ve elektiriklenen saçlarınızı yatıştırmış olursunuz. Nemlendiriciyi banyo sırasında sürerseniz saçlarınızı kuruladıktan sonra daha parlak ve canlı olduğunu görürsünüz.

Saçlarınızın kolay yağlanmasına izin vermeyin
Şampuanlama sırasında eğer saçınzı tarayacaksanız çok sert biçimde taramak yerine hafifçe tarayın. Ayrıca kullandığınız kremi saçınızın ortasından başlayarak uçlarına doğru sürün.

Saçlarınızın daha hacimli olması için pudra kullanın

Cansız saçlarınızı canlandırmayı ve daha hacimli görünmesini istiyorsanız bebek pudrası kullanın. Kullandığınız bu pudra saçınızdaki fazla yağı alacak ve saç tellerinizi daha kalın gösterecektir.

Eğer saçınızın grileştiğini görürseniz kullandığınız pudranın birazını yıkayın. Çünkü çok kullandığınızda saçınıza zarar verebilir.

Saçlarınızı kurutmadan önce
Saçlarınızın dalgalarının kalıcı olmasını istiyorsanız kurutma makinasıyla kurutmadan önce bir müddet kendi kendine kurumasını bekleyin.

Bebeklik saçlarınıza çözüm bulun
Alnınızın üstünde bulunan tüy gibi ufak bebek saçlarınız için çok kolay bir önerimiz var. Diş fırçanızı ıslatın ve öndeki o ufak saçları arkaya doğru tarayın. Daha sonrada yerinde kalmaları için şekillendirici kullanarak kurutun.

Sabah yaptığınız saç modelinizi koruyun
Sabah evden çıkarken yaptığınız saç modelini günün ilerleyen saatlerinde de kullanmak istiyorsanız ufak tokalarla saçınıza destek yapabilirsiniz.

Kepek sorununa son
Şampuanlama sırasında saçınıza masaj yaptıktan sonra nemli bir havlu ile kurulayın ve tarayarak kepekleri atın. Ayrıca banyo sırasında şampuanınıza elma suyu ekleyebilirsiniz. Fakat bu karışımı uyguladıktan sonra saçınızı kurutmayıp kendiliğinden kurumasını bekleyin. Artık sabah kalktığınız zaman saçınıza şekil verebilirsiniz.

Saçlarınızı kolay şekillendirin
Biryantin gibi saç şekillendiricilerini kullanmadan önce saçınızı kurutun. Ama yine de biraz nemli kalabilir. Böylelikle hem kullanılması daha rahat olur hemde saçınız daha kolay şekil alır.

Kendinizi iyi hissetmek için banyo yapmayı düşünüyorsanız...

Duş aldıktan sonra 38 derecelik banyo suyuna 1.8 litre saki (bir çeşit Japon içkisi) ve bir avuç deniz suyu atarsanız tüm ölü hücreleriniz temizlenmiş olur.

Yüzmeden önce saç bakımı
Denize ya da havuza girmeden önce saçlarınızı soğuk su ile ıslatın. Böylece saçlarınız tuzlu ve klorlu suya girmeden önce kendini yeniler ve korur.

Saçlarınızın parlaklığını korumak için
Özellikle açık renkli saçlı kadınların yapması gereken tek şey, saçlarının parlaklığını korumaktır. Işıl ışıl saçlara kavuşmak için banoydan sonra durulama sırasında bir iki damla limonu su ile karıştırarak saçınıza sürmelisiniz.

Gergin göğüslerin ameliyatsız hali
Hormonal açıdan tedavi görüyorsanız (doğum kontrol hapları ya da menopoz tedavisi) göğüslerinizin gerilimini ayarlayabilirsiniz. Kullanacağınız ürünlerin içinde sıkıştırıcı ruscus, güçlendirici gingseng ve ada çayı olmasına özen gösterin. Bu maddelerin bulunduğu losyonlar, göğüsleri kaplayan deri dokusunu güçlendirir ve ferahlık verir.

Rejim yaparken göğüsleriniz sarkarsa
Kadınların sıkı bir rejime girdiklerinde kilo vermekten göğüslerinin sarktığı görülür. Bu durumda proteini zengin rejimler yapmalısınız. Böylece elastin ve kolajen lifleri esnekliğini kaybetmemiş olur.

Kirpiklerin görünüşü
Eğer sürdüğünüz rimel, kirpiklerinizi istediğiniz gibi göstermiyor ve çipil çipil bir görünüm veriyorsa rimeli kesinlikle kirpik uçlarına sürmeyin. Bunun yerine kirpik diplerine derinlemesine sürmeyi deneyin.

Cildiniz parlıyorsa
Cildinizi kurutmadan matlaştırmanız gerekir. Fondöteninizi sürmeden önce matlaştırıcı kremler kullanmalısınız. Ve günlük kremler kullanırken bunların jel olmalarına özen gösterin.

Gözlerdeki şişlik
Sabahları uyandığınızda gözleriniz kızarmış ve şişmişse uyudunuz odayı havalandırmalısınız. Daha sonra ise rahatlatıcı losyona batırdığınız pamuğu gözlerinizin üzerinde en az 10 dakika bekletin.

Aseton kullanımı
Asetonlu pamuğu tırnağınız üzerine sürtmek tırnaklar için çok sakıncalıdır. Bunun için pamuğu bir kaç saniye tırnağın üzerinde beklettikten sonra tek hareketle ojeyi çıkarabilirsiniz.

Manikür sırları
Tırnağın kenarındaki ince deri parçalarını kesmek hiç de sağlıklı değil. Bu nedenle fazla deri parçaları ucu pamukla sarılmış küçük bir çubuk yardımı ile arkaya doğru itilebilir.

Güne zinde başlamak
Sabahları yorgun kalıyorsanız vücudunuzu toksinlerden arındırmak için bir bardak limonlu ılık su içebilir, cildinize de maden suyu ile masaj yaparsanız canlandırmış olursunuz.

İyi bir manikür
Tırnaklarınız zarar göreceğinden asla metal törpü kullanmayın. Karton, tahta veya plastik törpüyü tercih edin. Özellikle aynı yöne doğru törpülediğiniz tırnaklarınız yanlara doğru törpülediğiniz tırnaklara göre daha sağlıklıdır.

Yumuşak eller
El kreminin cildinize daha iyi nüfus etmesini istiyorsanız; ellerinizi içi sıcak su dolu bir tencerenin üzerinde tutun. Böylece cilt üzerindeki gözenekler açılacak ve krem cilde kolay nüfuz edebilir.

Göz makyajı temizliği
Göz makyajınızı temizlerken göz kapağı ve çeversini ovuşturmamalısınız. Bunun için kullandığınız ürünü göz kapağınıza sürdükten sonra bir parça pamukla göz pınarından dışarıya doğru hafif dairesel hareketlerle silin.

Kırılmayan tırnaklar
Tırnaklarınızın daha sert olmasını istiyorsanız ılık suyun içine zeytin yağı ve limon suyu ekleyerek ellerinizi bir süre içinde bekletin. Tırnaklarınız olduğundan daha sert olur.

Mat dudaklar için
Mat rujları seviyorsanız dudak kalemi kullanmalısınız. Böylece dudaklarınız parlamayacak ve çerçeveyi çok fazla taşırmadığınız sürece dudaklarınıza ayrı bir dolgunluk kazandıracaktır. Sadece dudak kalemi ile de dudaklarınıza renk verebilirsiniz. Ama burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var; kalemi dudağınıza dik hareketlerle sürdükten sonra parmağınızla iyice dağıtmalısınız.

Farların kullanımı
Eğer farlarınız göz kapaklarınızın üzerinde birikiyorsa kesinlikle yağ bazlı farlar kullanmayın. Yoğun renk pigmentleri içeren pudra farlardan kullanmalısınız. Hafif sedefli farlarda bu konuda çok kullanışlı. Çünkü içeriğindeki sedefli maddeler göz kapağının üzerine yapıştığı için birikme yapmaz.

Ellere süt banyosu
Manikür yapılırken su yerine artık süt kullanılıyor. Ellerinizi en az beş dakika ılık sütün içinde dinlendiriseniz elleriniz ve özellikle tırnaklarınızın güçleneceklerini göreceksiniz.

Buzlu dudak kremi
Eğer dudak kalemi kullanıyorsanız size önemli bir tavsiye. Kalemi kullanmadan önce buzlu bir kabın içinde bekletirseniz daha iyi sonuç alırsınız.

Susuz ciltler için
Vücudunuzda su eksikliği varsa badem özlü bakım kremleri kullanmalı ve yeşil çay içmelisiniz.

Diş sağlığı
Diş etlerinizi kuvvetlendirmeniz için küçük taneli tuzları diş fırçanızın üzerine koyun. Daha sonra da diş etlerinize kadar dişlerinizi fırçalayın.

Mahsun
09-10-2010, 01:15 AM
Aşkımsın Limonata

http://www.7inci.com/img/715/limon0.jpg
Limonu sevmeyen neredeyse yoktur. Limonata ezelden beri sıcak yaz günlerinin içeceği, hatta düğün ve nişanların vazgeçilmez ikramı olmuş, limonlu dondurma çocukluğumuzdan beri favorimiz olarak kalmış, kışın limonlu çay bile yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlamış, hatta kola ya da sodamızı bile içinde bir dilim limon olmadan içemez olmuşken kim limonu sevdiğini inkar edebilir ki? Şimdi ise yalnızca midemiz değil, yüzümüz, vücudumuz hatta saçımız bile limonun faydalarından nasibini alıyor. Çünkü kozmetik sonunda C vitamini küpü limonun enerjisi ile güzelliğimize güzellik katabileceğimizi farketti.
http://www.7inci.com/img/715/limon1.jpg
Hızlı kilo alıp verdiniz ya da kola ve kahvenin karşı konulmaz cazibesine dayanamadınız; şimdi de selülit ve çatlaklardan mı yakınıyorsunuz? Neyse ki imdadınıza yetişecek limon var. Tautrofen Kalendula limon yağı ile cildinizin kaybolan esnekliğini geri getiriyor. Ürünün fiyatı ise 97 ytl.
http://www.7inci.com/img/715/limon2.jpg
Nivea da meyve özlerinde saklı vitamini ve bu vitaminlerin cildi canlandırıcı özelliğini keşfetmekte geç kalmamış. C vitamini içeren meyve özlü canlandırıcı maskesi cildinizi nemlendiriyor ve ferahlatıyor. İki kullanımlık maskenin fiyatı ise 4.50 ytl.
http://www.7inci.com/img/715/limon3.jpg
Peki saçlarımız limondaki gizli cevherden mahrum mu kalsın? Paul Penders buna izin vermiyor, limonlu saç kremi ile saçlarınızı hem yumuşacık hem de hiç olmadığı kadar parlak yapıyor. Bu organik saç kreminin fiyatı ise 32 ytl.

Mahsun
09-10-2010, 01:16 AM
Jelden Sonra


http://www.7inci.com/img/719/tonik0.jpg

Cildimiz bizim herşeyimiz. T bölgesine ayrı, mat görünmesin diye ayrı, arınsın diye ayrı binbir jelin arasından uygun olanı seçmek için işi gücü bırakıp kafa yoruyoruz. Yüzümüzü sabah akşam sıkı bir çalışmanın sonucu uygunluğuna karar verilmiş jellerle yıkıyoruz, her zaman gerekli ilgiyi gösteriyoruz ama yine de yağlanmanın hatta artık kabusa dönüşen sivilcelerin önüne geçemiyoruz. Sanki bu sözler size aitmiş gibi değil mi? Şöyle bir nerde hata yapıyor olabiliriz diye düşündük de cevabı bulmak çok da zor olmadı. Siz de gece jeli sürüp uykuya dalanlardansanız, jelin temizleyici ve nemlendirici etkisini arttıran ve koruyan, cildinizin ışıl ışıl ve sağlıklı görünmesini sağlayan ikinci adımı atlıyorsunuz demektir. Bu ikinci adım ne mi? Cevap veriyoruz: Tonik.
http://www.7inci.com/img/719/tonik1.jpg

Tonik cildimi tahriş eder diye korkanlara Nivea'nın en hassas ciltlere bile uygun yumuşatıcı toniği birebir. Yüzünüzü cildiniz rahatsız etmeden temizleyen, içeriğindeki hafif formulü ile nem veren Nivea matlaştırıcı toniği 14 ytl'ye tüm güzellik marketlerinden satın alabilirsiniz.
http://www.7inci.com/img/719/tonik2.jpg

Yoksa siz hala çaydanlıkta kalan suyu tonik niyetine kullanmak gibi annenizden kalma yöntemler mi uyguluyorsunuz? Tamam çay suyunun cilde ne kadar iyi geldiği kanıtlanmış bir gerçek ama siz yine de işi uzmanlarına bırakıp Lush'ın Tea Tree Water spreyinden edinin. Toksinleri atmaya yardımcı ürünün fiyatı ise 23 ytl.
http://www.7inci.com/img/719/tonik3.jpg

Olay ise cildin canlılık içinde ışıldamasını sağlarken, kırışıklık ve çizgilerin görünümü de düzenli kullanımda gözle görülür biçimde azaltarak bir taşla iki kuş vuruyor. Bu çok amaçlı toniğin fiyatı ise 14.90 ytl.

Mahsun
09-10-2010, 01:16 AM
Cilde Göre Maske

http://www.7inci.com/img/722/ciltipi0.jpg
Siz o "bir hafta kullandım, cildim yenilendi. İnanamadım" diyen cilt temizleyicisi reklamlarına inanmayın. Keşke doğru olsaydı ama maalesef tüm cilt tiplerine uygun genel geçer bir maske henüz bulunamadı. Siz yine de önce cilt tipinizi belirleyin ardından cilt tipinize uygun maskelerden birer tane edinin. Ne yaparsanız yapın cildiniz her daim kuru ve gergin mi duruyor? Yoksa cildiniz sanki hala ergenlik çağındaymışsınız gibi sivilcelerden mi muzdarip? Ya da eyvah, yüzünüz her yere ayrı ilgi bekliyor. Yanaklarınız kuru iken T bölgesi yağlı görüntüsü ile size yüzünüz için ne kullanacağınız konusunda akla karayı seçtiriyor. Hassas-kuru, yağlı ya da karma ciltler. Şimdi hepsinin ayrı ayrı çözümü var.
Hassas Kuru Ciltler
http://www.7inci.com/img/722/ciltipi1.jpg
Kuru ve hassas ciltleri ihtiyaç duydukları neme doyuran Bioderma Hydrabio maske, cildinizin bütün gerginliğini alıyor. Sağlıkla parlayan cildin mimarı yoğun nemlendirme ve bakım maskesinin fiyatı ise 54.90 ytl.
Normal-Karma Ciltler
http://www.7inci.com/img/722/ciltipi2.jpg
Cildiniz karmaysa işiniz zor ama çözümsüz değil. Öyle bir scrub düşünün ki cildinizin kuru bölgelerini neme doyuruyor. Yağlı bölgeleri ise derinlemesine temizliyor. Rüya değil, 45.42 ytl değerindeki Artistry polishing scrub bütün bunları gerçekten yapıyor.
Yağlı Ciltler
http://www.7inci.com/img/722/ciltipi3.jpg
Yağlı ciltlerin ihtiyacı olan şey ise arınma. Cildinizde yağdan dolayı parlamadan, sivilcelerden ve kirli görüntüden mi şikayetçisiniz? Öyleyse Skincode purifying mask sizin ilacınız. Yağlı ciltleri temizleyen ve arındıran maskenin fiyatı ise 76.50 ytl.

Mahsun
09-10-2010, 01:16 AM
Plaj Çantası

http://www.7inci.com/img/724/plajc0.jpg
En havalısından bikinimiz, ona uyumlu havlu ve boncuklarla bezeli terliklerimiz ile plajın en kokoş kızı olmaya adayız. Kolumuzda da taşlı çantamızla salınıyoruz salınmasına da, güneş, deniz ve kum üçlüsüne karşı önlemimizi almayacak mıyız? Dışı sahilleri içi ise bizi yakan plaj çantamızın içinde neler olmazsa olmaz? Tabii ki bronzlaştırıcılar, "aman kapkara olmayayım" diyenler içinse koruyucu kremler ve gözler ve dudaklar gibi hassas bölgelere özel ilgi sağlayacak spreyler. Ee o çantayı sırf süs olsun die kolumuza takmadık; biz hem güzel hem akıllıyız. http://www.msxlabs.org/forum/images/smilies/msn_happy.gif
http://www.7inci.com/img/724/plajc1.jpg
Güneşten korunmak isteyen ancak güneş kreminin yağlı görüntüsünden hoşlanmayanlar, evet size sesleniyoruz. Babe'den güneş koruyucu sprey yağsız formülü ile mükemmel emilim ve dağılım özelliğine sahip. Üstelik spreyi uyguladınız diye dakikalarca yatmak zorunda değilsiniz çünkü sprey suyla temasa dayanıklı. Ürünün fiyatı ise 35 ytl.
http://www.7inci.com/img/724/plajc2.jpg
Korunalım ama bembeyaz da kalmayalım diyen bronzsever kitle içinse önerimiz Glo Minerals'den Golden Bronzing Stick. 56 ytl değerindeki ürün sizi en doğal ve eşit şekilde bronzlaştırıyor. Cildinizde kesinlikle leke bırakmıyor.
http://www.7inci.com/img/724/plajc3.jpg
Gözler ve dudaklarsa, söz konusu deniz ve güneş ise kesinlikle özel ilgi bekleyen yerler. Güneşle birlikte kuruyan dudaklara, gerginleşen göz altlarına çözüm ise Shiseido'dan geliyor. Shiseido 71 ytl değerindeki göz ve dudak koruyucusu ile plaj ertesi gülümserken bile acıyan dudaklara son veriyor.

Mahsun
09-10-2010, 01:17 AM
Yenilebilir cilt bakımına ne dersiniz?

Yazın en kavurucu günlerindeyiz...Belki tek düşündüğümüz biraz serinlemek de olsa, daha önemlisi olan cilt korumasına olabildiğince çok dikkat etmeliyiz. RealAge olarak size ucuz ve kolay bir yol sunuyoruz!
http://www.kadinportal.com/resimler/resim109887.jpg


Yazın en kavurucu günlerindeyiz...Belki tek düşündüğümüz biraz serinlemek de olsa, daha önemlisi olan cilt korumasına olabildiğince çok dikkat etmeliyiz. RealAge olarak size ucuz ve kolay bir yol sunuyoruz! Unutmayın cilt bakımı, güzelliğin çok daha ötesinde bir öneme sahiptir.

Evet limonun tadı güzeldir, hem serinletici etkisi vardır, hem de C vitamini deposudur. Salatanıza katabilir, limonata içebilir veya limonu tek başına yiyebilirsiniz. Kabuklarını kullanmak ise size bambaşka faydalar sağlayabilir. Son yıllarda yapılan bir araştırma ile limon kabuklarında bulunan d-limonene isimli maddenin çok güçlü bir cilt dostu olduğu belirlendi. D-limonene, narenciye yağında bulunan ve , tümör gelişimini engelleyerek cilt kanseri riskini önemli ölçüde düşüren bir bileşkendir.

11.00-16.00 saatleri arasında güneş ışınlarından kaçınmanız gerektiğini zaten daha önceden belirtmiştik. Limon ve diğer turunçgillerden maksimum faydayı sağlamak için size küçük bir verelim. Ya gölgede tüketmeye çalışın, ya da yerken hızlı davranın. Güneş ışınları etkisiyle elinizde tuttuğunuz parça limonun içerisindeki C vitamini yaklaşık 30 saniye gibi kısa bir sürede okside olur.

Sadece Amerika’da yılda 200.000 den fazla insan cilt kanserine yakalanıyor. Bu sorun son yıllarda ülkemizde de çok artış göstermeye başladı. Cilt kanseri güneşin parladığı her yerde kendini gösterebilir. Yüzünüzde, kulaklarınızda, ellerinizde ve dudaklarınızda oluşabilir. D-Limonene sayesinde bu riski çok düşürmek sizin elinizde.

Limon kabuklarına geri dönüyoruz. Kabukları çayınıza katarak hem lezzet hem de güçlü bir cilt bakımına kavuşabilirsiniz. Makarnanıza yaptığınız sosa biraz limon kabuğu rendesi eklemek başka bir alternatifiniz olabilir. Bununla beraber rendelediğiniz kabukları salatanıza, yaptığınız keklere ve kurabiyelere katabilirsiniz. Tabii son saydıklarımızın tüketim adedini abartmamak kaydıyla!

En lezzetli reçellerin bulunabildiği ülkemizde ise kahvaltınıza bile cilt bakımı ile başlayabilirsiniz. Her türlü narenciye parçaları ile yapılmış reçeller de çok yararlıdır. Tabii gün içerisinde tükettiğiniz şeker miktarını dengeli tutmak kaydıyla. Mesela çayınızı şekersiz içmeye başlayabilirsiniz.

Limon kabuğu aynı zamanda sinir sisteminize olumlu etki yapar, bakterileri öldürür ve kalbi rahatlatır. Yapılan bir çalışmada, kadınların yumurtalık kanseri riskini de düşürdüğü ortaya konan limon kabuklarının bu özelliği de içeriğinde bulunan polifenollerden kaynaklanmaktadır.

Son olarak cildimize yaptığı maksimum faydaları dışında limon kabukları, özellikle alkol alanlar için olmazsa olmazlardandır. Karaciğer ve safra kesesine yararlıdır, mide asiditesini giderir, ve balgam söktürücü etkisi vardır. Yenilebilir cilt bakımına limon kabukları ile başlayın!

Kaynak: RealAge

Mahsun
09-10-2010, 01:17 AM
Yaşınızı ele vermeyin


Yüzünüzde belirmeye başlayan derin çizgiler yaşınızı hatırlatsa da, üzülmek yerine yıllara meydan okuyabilirsiniz. Nasıl mı? O kadar çok yolu var ki, yeter ki isteyin..

Yaşınız ilerledikçe yılların izlerini silecek bir mucize aramaya başlarsınız. Fakat bu mucizeye ulaşmanın yolunun estetik ameliyatlarla olacağını düşünürsünüz. Oysa ameliyat masasına yatmadan da yılların bıraktığı izleri kolayca silebilmek mümkün.

UZUN SAÇLAR

Kadınlar yaşları ilerledikçe saç boyunu kısaltırlar; oysa uzun saç her zaman daha genç göstertir. Eğer saçlarınızı bugüne kadar kısa kullandıysanız biraz uzatın, eğer hep düz saç kullandıysanız kıvırcık yaptırın. Çünkü genç bir kadının saçları değişkendir; yaşlı bir kadının
ise durağan. Yaşlandığınızı kabul etmemek ve hep güzel görünmek istiyorsanız
saçlarınızda değişiklik yapmaktan korkmayın. Yaşınız ilerledikçe doğal olarak matlaşan saçlarınızı canlandıracak yağlardan ya da kozmetik ürünlerden yardım alabilirsiniz.

KIVRIK KİRPİKLER

Uzun ve kıvrılmış kirpikler gençliğin göstergesidir. Yaş ilerledikçe kirpikler seyrekleşmeye başlar. Bu durumla yüzleşmek istemiyorsanız takma kirpiklerin yardımına başvurabilirsiniz. Oldukça kolay olan bu yöntemle daha uzun ve kıvrımlı kirpiklere sahip olabilirsiniz. Ayrıca yeni çıkan yöntemlerle kirpiklerinizi daha sık göstermek için kirpik ekletebilir ya da kirpiklerinizin rengini kozmetik boyalar yardımıyla koyulaştırabilirsiniz.

RUJ SEÇİMİ

Ruj renginizi değiştirmekten kolay bir şey yoktur herhalde. Koyu renkli rujlar sizi yaşlı gösterir; bu nedenle daha açık tonları özellikle de pembe tonlarını dudağınızda kullanmalısınız. Koyu renkler hem dudak çizgilerinde toplanarak kötü bir görüntü yaratır hem de doğallıktan uzaklaştırır. Oysa yaş ilerledikçe daha doğal olmak tercih edilmelidir.

BÜYÜK GÜNEŞ GÖZLÜKLERİ

Büyük güneş gözlükleri her zaman güzel görünmenizi sağlar. Özellikle yaz aylarında rahatlıkla kullanabileceğiniz bu gözlükler, makyajsız olduğunuzda sizin kurtarıcınız olacaktır. Aynı zamanda güneş gözlükleri güneşin yaydığı zararlı ışınların göz çevrenize zarar vermesine de engel olur.

BRONZ BACAKLAR

Özellikle yaz aylarında bronz bacaklarınızı göstermek güzel olacaktır. Bacağınızdaki varisleri, izleri ya da çatlakları dert etmenize ise hiç gerek yok. Çünkü bronz bir bacakta bu sayılanlardan eser kalmayacaktır.

TOPUKLU AYAKKABILAR

Topuklu ayakkabı giymekten hiçbir zaman vazgeçmemelisiniz. Fakat ökçesinin çok yüksek olması gerekmez. Kısa topuklu ya da dolgu topukları da tercih edebilirsiniz. Çünkü topuklar bir kadının giydiği kıyafetin seksi durmasını sağlayan en önemli etkenlerdendir. Eğer topuklu ayakkabı giymekte zorlanıyorsanız gideceğiniz yere kadar spor bir ayakkabı giyin ve topuklu ayakkabılarınızı yanınıza alın. Son anda da değiştirmeyi unutmayın.

DAR VE KISA ETEKLER

Belirli bir yaşa geldikten sonra uzun, geniş etekler size yakışmamaya başlar. Sadece uzun değil ayrıca çok mini bir etek de olgun tabir edilen yaşlarda tercih edilen bir model değildir. Eğer yaşınızı göstermeden şık görünmek istiyorsanız her yaş grubuna hitap eden diz altında, dar etekleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca kalem etek denilen modeller de sizi olduğunuzdan daha genç gösterecektir. Altına bir de topuklu ayakkabı giyerseniz etrafınızda sizden daha şık birini göremeyeceksiniz demektir.

CİLT BAKIMI

Genç yaşlardan itibaren başlayan cilt bakımı ileride oluşacak kırışıklıkların da oluşmasını geciktirir. Eğer siz bu konuda geç kaldıysanız, yeni çıkan ve yaşlılık izlerini yok etmeye yardımcı olan serumları deneyebilirsiniz. Belki kırışıklıklarınız tam olarak kaybolmaz ama en azından bir miktar azalabilir.

ELLER

Eller yaşı ele verirler. Bu nedenle ellerinize iyi bakmalı, sık sık nemlendirmelisiniz. El için kullanılan kremlerin yardımına başvurun. Bu kremler ellerin üzerindeki yaşlılık lekelerine karşı etkileyicidir. Aynı zamanda bir cilt uzmanından da lekeler için yardım alabilirsiniz.

Mahsun
09-10-2010, 01:18 AM
Bronz Günler


http://www.7inci.com/img/756/bronz0.jpg

Yaz günleri sona erdi ve sonbahar kendini göstermeye başladı. Güneş eskisi gibi tenimizi acıtmazken, ağaçlardan düşen yapraklar ve akşamları esen serin meltemler bize artık tatil günlerinin sona erdiğini haber veriyor. Yazın güneşin altında bronzlaşan tenimiz artık yavaş yavaş açılarak eski halini almaya başlıyor. Ama sakın üzülmeyin, sizlere eski bronzluğunuzdan hiç bir şey kaybetmeyeceğinizi açıklayacağım.
http://www.7inci.com/img/756/bronz1.jpg

Solaryuma girmek istemeyen ama tüm vücutlarının gene de güneşte yanmışçasına bronz olmasını isteyen bayanlara The Body Shop'un sunduğu bir ürün var. Body&Leg Shine adlı bu ürünü isterseniz bacaklarınızda, isterseniz kollarınızda, vücudunuzun her bölgesinde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Üstelik stick şeklinde olan bu ürünü kullanmak da çok basit. Yapmanız gereken tek şey kapağını açıp bedeninizin istediğiniz bölgelerine sürmek ve elinizle eşit şekilde dağıtmak. Bu ürüne tüm Body Shop'lardan 38,90 YTL'ye sahip olabilirsiniz.
http://www.7inci.com/img/756/bronz2.jpg

The Body Shop'un bir diğer ürünü ise Shimmer Sun Gel. Bu bronzlaştırıcı vücut jelinin bir diğer özelliği simli olması ve yüzünüzde kullanabiliyor olmanız. Ayrıca içeriğinde bulunan nemlendirici bitkiler sayesinde, kısa bir süre sonra cildinizin yumuşacık olduğunu da hissedeceksiniz. Bu ürünün satış fiyatı ise 24,50 YTL.
http://www.7inci.com/img/756/bronz3.jpg

Eğer sadece yüzünüzün bronz bir renge kavuşmasını istiyorsanız, L'Oréal'in sizler için sunduğu Glam Bronze Pudra'yı kullanabilirsiniz. Boynunuza, dekoltenize, yüzünüze ve omuzlarınıza uygulayabileceğiniz bu bronzlaştırıcı pudrayı ister bir fırça yardımıyla, isterseniz parmak uçlarınızla yayabilirsiniz. Fiyatı ise sadece 39,49 YTL.

Mahsun
09-10-2010, 01:18 AM
Doğru Nem

http://www.7inci.com/img/767/cild0.jpg
En güzel giysimiz cildimiz sloganlarıyla, kozmetik dünyasının devleri bizlere cilt bakımının ne kadar önemli olduğunu birçok kez anlattılar. Ergenlik yaşımızı sivilcelerle uğraşarak ve onlara sinir olarak atlattıktan sonra şimdi de yoğun bir nemlendirme sorunu yaşıyoruz. Bizlerin bu nemlendirici yüz kremlerinden çektiğimiz ne olacak bilemiyoruz ama soğuk kış günlerinde doğru nemi bulamayan cildimizin bizlere ne anımsattığını gayet iyi biliyoruz: Kupkuru ve çatlaklarla dolu bir cilt! Bu aşamada soğuk günlerin öncesinde yüzümüz için iyi ve doğru tip bir nemlendirici seçmek çok önemli bir hal alıyor! Nemlendiricinizden memnun değilseniz ya da cilt tipinize uygun bir nemlendirici bulamadıysanız işte sizlere birkaç öneri:
http://www.7inci.com/img/767/cild1.jpg
Sebamed'in günlük nemlendiricisi normal ve kurumaya meyilli ciltlerin gençliğini ve elastikiyetini korumak için günlük cilt bakımında ve makyaj altında kullanmak için oldukça ideal. Ciltte yağlılık hissi bırakmadan nemlendiriyor ve besliyor. PH 5,5 değeri ile asit maddelerine karşı cildinizi dış etkenlere karşı bir kalkan gibi saran bu kremin fiyatı 25 YTL.
http://www.7inci.com/img/767/cild2.jpg
Gün içinde güldüğünüzde, kaşlarınızı çattığınızda, alnınızı kırıştırdığınızda, cildinizde oluşan mimik kırışıklarından rahatsızsanız bu gece nemlendiricisi tam size göre! Her gece yatmadan önce düzenli kullanıldığında, cildinize mükemmel nemi ve gençliği sağlayacak olan bu kremin fiyatı ise 32 YTL.
http://www.7inci.com/img/767/cild3.jpg
Eğer sizin cildinizin kuru gözükmesi için soğuk havaların kapıda durmasına gerek yoksa ve zaten kupkuru bir cilde sahipseniz endişe etmeyin, ROCHydra'nın kuru ciltler için içerdiği besleyici bakım içeriğiyle cildinizi her nemlendirdiğinizde istediği suya kavuşturacak. İçerdiği Afrika patentli shea butter ile nem dengesini koruyarak kuru cildinize ihtiyacı olan bakımı sağlayacak. Ürünün fiyatı 41 YTL.

Mahsun
09-10-2010, 01:19 AM
Problemli Ciltler İçin Çözümler

http://www.7inci.com/img/781/c0.jpg
Bizler suratımızda bir sivilceye rastladığımızda sokağa çıkma yasağı ilan ederken, birçok filmde kötü cildine rağmen mükemmel bir görüntü ile karşımıza çıkan güzel Hollywood kızlarının sırlarını sizler için araştırdık. Problemli cildinizi her gün mükemmel göstermek istiyorsanız, teniniz için yapmanız gereken fondöten ve pudranızı topraklanmadan yayabilmek için su bazlı bir nemlendirici kullanmak. Su bazlı fondöten için kullanabileceğiniz Dermalogica yağsız ve su bazlı Treatment Fondöten parlamayan bir görüntü için birebir. Nefes alan pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardım eden bu ürünün fiyatı ise 47 YTL.
http://www.7inci.com/img/781/c1.jpg
Diğer bir sorununuz da bir türlü gitmek bilmeyen sivilceler ve lekeler ise, stick bir kapatıcıyla siyah noktalarınızı ve sivilcelerinizden rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Sivilce ve siyah noktaları iyileştirme özelliğinin yanı sıra kapatıcı etkisi de gösteren The Body Shop'un çay ağacı yağı içeren leke stiği ise fondöten sonrası kalan noktalar ve lekeler için ideal. Bitki mucizesi ve her türlü cilde uyumlu olan bu ürünü 9,90 YTL vererek tüm body shop noktalarından elde edebilir ve canınızı sıkan lekelere hoşçakal diyebilirsiniz.
http://www.7inci.com/img/781/c2.jpg
Cildim pürüssüzleşti, fakat şimdide yorgunluk ve stresin temsilcisi göz altı torbalarımla baş edemiyorum diye yakınıyorsanız, su bazlı fondöteninizi ve toz pudranızı bütün yüz ve boyun bölgenize uyguladıktan sonra, gözaltınızdaki o mor kocaman torbalardan kurtulmak için krem bir gözaltı kapatıcısı uygulamanız gerekiyor. Doğal görünümlü, cilt rengine uygun tonlarıyla kusurları, kırışıkları ve çizgileri kapamaya yardımcı olan Max Factor'ün ürettiği Erace adlı kremsi içeriği ile morlukları gizlemekte oldukça başarılı. Her ten için uyumlu renklerinden,kendinize uygun olan bu kapatıcı ile canlı gözlere sahip olmanın fiyatı ise 24 YTL..

Mahsun
09-10-2010, 01:19 AM
Cİldinizi Kışa Hazırlayalım

http://www.7inci.com/img/798/dot0.jpg
Mevsimlerin etkisiyle bronzlaşan, kuruyan hatta ve hatta kabuk değiştirir gibi soyulan cildimizi canlandırmanın vakti geldide geçiyor bile! "En güzel giysiniz, cildiniz!' sloganı eşliğinde solgun cildiniz için peeling ve yüz maskeleri kış öncesi bakımı olmazsa olmazlarından. Yüz ve vücudunuza uygulayacağınız bir peeling ürünü ile ölü derilerden kurtulabilir, peeling sonrası uygulayacağınız nemlendirici kremler ile taptaze bir cilde sahip olabilirsiniz. Pürüzleri, siyah noktaları ve donuk yüzey hücrelerini, içerdiği bol botanik taneler, mikrotaneler ve temizleyici granüller ile üç misli etkili temizlenmesine yardımcı olan ultra yumuşak, günlük temizleyici ve peeling etkisi ile, cildi temizlerken aynı zamanda ölü hücrelerden arındıran Peter Thomas Roth'un ürettiği Botanical Buffering Beads peeling etkili cilt bakım ürününe Boyner Mağazalarından 57 YTL vererek sahip olabilirsiniz.
http://www.7inci.com/img/798/dot1.jpg
''Peelingimi yaptım cildim kışa hazır.'' diyerek kendinizi kışa hazırladığınızı düşünmeyin sakın! Yapmanız gereken diğer önemli şey ise, tazeleyici bir nem maskesi uygulamak. Cildin ihtiyacı olan nemi anında sağlayarak, cilde tazelik ve yumuşalık kazandırır. Deniz mineralleri ve E vitamini içeren formülü ciltte nem depolarının oluşmasına yardım ederek kalıcı bir nemlendirme sağlayan Nivea Tazeleyici nem maskesi ile cildinizi neme doydurabilirsiniz. Her yerden kolayca bulabileceginiz bu pratik maskenin fiyati ise 6 YTL.
http://www.7inci.com/img/798/dot2.jpg
Canlılığını geri kazanan cildinizi ilerleyen zamanlarda yüzüstü bırakmak istemiyorsanız yapmanız gereken ona arada bir ilgi göstermek. Roc'un ürettiği yorgunluk giderici maske önceden anti-oksidan özler içeren vitaminlerle ve doğal içeriklerle zenginleştirilmiş özel bir losyon ile 15 dakika içinde cildiniz ihtiyacı olan neme kavuşturacak. Boyner mağazalarından 38 YTL vererek edinebileceğiniz bu ürün ile cildiniz rahatlayarak, daha yumuşak ve aydınlık olacak.

Mahsun
09-10-2010, 01:19 AM
Çatlaklara Karşı Savaş


http://www.7inci.com/img/805/cat0.jpg

Kadınların korkulu rüyalarından biri olan çatlaklardan tamamen kurtulmanın mucizevî bir yolu henüz bulunmuş değil. Ama dermatologlar, çeşitli bakım ürünleri ve tedavi yöntemleri sayesinde çatlakların artık azaltılabileceğini müjdeliyorlar! Derinin aşırı gerilmesine bağlı olarak, cildin elastik kolajen dokularındaki tahribat sonucunda ortaya çıkan vücut çatlaklarını bir çeşit deri yırtılması olarak da tanımlayabiliyoruz. Açık tenli insanların, gelişme çağında ani kilo alan ve boyu uzayan gençlerin, doğum nedeniyle karnı gerilen annelerin risk gurubuna dâhil olduğu bir gerçek.
http://www.7inci.com/img/805/cat1.jpg

Peki ya bu vücudumuzdaki tatsız harita görünümünü nasıl önleyebiliriz? Eğer çatlak problemi ile karşılaşmak istemiyorsanız her şeyden önce beslenmenize dikkat edip hızlı kilo alıp vermekten kaçınmanız gerekiyor. Yapacağınız düzenli ve ağır olmayan egzersizlerle, vücudunuzu sürekli kremler ve yağlarla nemlendirmeniz cildinizin kurumasına ve gerilmesine engel olabiliyor. Çatlakları önlemek için kullanabileceğiniz yağlardan biri de tatlı badem yağı. Aktarlardan 3,5 YTL' ye alabileceğiniz bu yağ ile cildinizin neme doymasını sağlayabilirsiniz.
http://www.7inci.com/img/805/cat2.jpg

Diğer tedavi yöntemlerinden biri de Dye(V-Beam) Lazer seansları. Çevre dokuda herhangi bir hasar oluşturmadan, uygulama yapılan damar duvarını parçalayarak etki eden bu yöntem soğutma sistemine sahip. Cilde püskürtülen soğuk bir gaz ile deri tabakasının ısınmasını önleyerek yanık ve leke risklerini ortadan kaldırabiliyorsunuz. Altı ila sekiz seans arasında uygulanan bu yöntemin bir seansının fiyatı 100 Euro. Dermamed'de uyulan seansın sonuçları ise oldukça başarılı.
http://www.7inci.com/img/805/cat3.jpg

Estetik merkezlerindeki uygulamalara destek olarak ya da yeni oluşan ve giderilmesi daha kolay olan çatlaklarınıza karşı bazı kozmetik ürünlerinden de faydalanabilirsiniz. Vichy'nin ürettiği Action Integral Vergetures çatlak kremi, içerisindeki maddeler ile cildin elastikiyetini koruyarak gerilmelere karşı destek oluyor. Ürün fiyatı 64,90 YTL olan bu kremi tüm vichy satış noktalarından satın alabilirsiniz.

Mahsun
09-10-2010, 01:20 AM
Yaş gruplarına göre ciltlerin yapısı ve ihtiyaçları

http://yazarkafe.hurriyet.com.tr/images/blog/gUzA0He6hzNv.bmp (http://www.msxlabs.org/forum/ext.php?ref=http%3A%2F%2Fyazarkafe.hurriyet.com.tr %2FRedirect.aspx%3FNewsID%3D25019)


20’lik bir cilt arınmaya, 30’luk cilt nemlendirilmeye ve 40’lık cilt de bakıma ihtiyaç duyar…


20'li yaşlarda
Bu yaşlarda cilt güçlü, pürüzsüz ve gergindir. Ama özellikle alın ile burnun ve ağzın yan taraflarında sivilce topluluklarına rastlanır. Genç cildin tek sorunu da budur. Sebum salgıları ve hormonlar henüz düzene girmemiştir. Ölü hücreler ayda 1 kez, yerlerini yenilerine bırakmak üzere, dökülür. Dokular sağlamdır, Vücut tarafından yakılan kolajen, kolaylıkla tekrar üretilir. Temizlik ve nemlendirme anahtar kelimelerdir.

Özellikle sivilce ve siyah noktaların fazla olduğu durumlarda, doğru sabunu kullanmaya özen gösterilmelidir. En sık yapılan hata, cildin yağını fazlasıyla alan bir ürün seçmektir. Böyle bir durumda, sivilceler azalmak yerine artar. Çünkü cilt yüzeyindeki nem ve yağ tabakası hızla yok olur. Kullanılan kremler, gözeneklerin fazla tıkanmasını önlemek için, hafif olmalıdır. Ayrıca, genç ciltte leke oluşmasına fırsat vermemek için, parfüm içermemelidir.

30'lu yaşlarda
Otuzlu yaşlarda birkaç küçük sorun baş gösterir. Göz çevresi, alın ve ağzın kenarlarında, özellikle ışıkta belli olan, ilk kırışıklıklar ortaya çıkar. Yaşlı hücreler, dökülme yeteneklerini kaybeder ve üst derinin kalınlaşmasına neden olurlar. İşte bu yüzden, cilt yüzeyi artık eskisi kadar pürüzsüz değildir. Işık eskisi gibi güzel yansımadığından, cilt yüzeyinde gölge oyunları oluşur.

Cilt kıvrımları arasına sızan makyaj malzemeleri de, alerjik reaksiyonlara neden olmaya başlarlar. Esnek lifler ve kolajen eskisi kadar fazla üretilmez. Cildin devamlı hareket halinde olduğu bölgelerde ilk belirgin izler oluşur. Yeterince güçlü olmayan bir cilt, güneş ışınlarından fazlasıyla zarar görür. Bu yaşlarda cilt, ilk zayıflık belirtilerini göstermeye başladığından, zararlı UV ışınları, cildin orta tabakasına kolaylıkla geçebilir.

Bunu önlemek için, ağızdan A, F ve E vitaminleri ile mineral preparatları alınabilir. Dışarıdan yapılacak uygulamalara gelince. Sabahları koruma filtresi içeren kremler, akşamları ise cildi nemlendirip onaran meyve asitlerinden faydalanılabilir. Bu yaşa dek normal ya da karma olan bir cilt, birden kuruyabilir. Hemen uygulamaya geçmeniz gereken strateji, hassas ciltler için hazırlanmış, bileşiminde rahatlatıcı ve dengeleyici maddeler bulunan, özel ürünler kullanmaktır. Özel temizliğin dışında, nemlendirici bir kremle masaj yapılmalıdır.

40'lı yaşlarda
40'ını geçip de 35'inde gösteren kadınlar vardır. Yalnızca şans ya da kalıtım mı? Elbette değil. Cildin yaşlanmasını geciktirmek için yapılabilecek pek çok şey var. Bu yaşlardaki cildin kolajen üretimi giderek azalır. Üst katman hala gücünü korusa da, iç kısımda bulunup, onu destekleyen esnek lifler biraz zayıf düşer. Bu durum, dıştan bakıldığında, yanaklarda ya da çenenin altında çöküntüler şeklinde görülebilir. Bazen de, cilt mat ya da solgun bir görünüm alır. Bunun nedeni, hücre değişiminin yavaşlamasıdır.

40 yaşına gelindiğinde, tıpkı vücutta olduğu gibi, yüzdeki kaslarda da çökmeler görülür. Bu yüzden, her gün ayna önünde yapılacak 5 dakikalık bir yüz jimnastiği de mükemmel sonuç verir. Garip olduğu kadar etkili bir diğer egzersiz de, çubuk şeklinde bir sakızı dişlerin arasına yerleştirip, bu şekilde çiğnemeye çalışmaktır. Bir diğer uygulamada, yüzün bir yanı üzerinde uyumaktan kaçınmaktır.


Nemlendiricinizi yaşınıza göre seçin

Nem kaybına uğrayan cilt iki sorunla karşı karşıya kalır. Cildin en üst yüzeyi olan epidermis'deki su molekülleri, buharlaşma karşısında, koruyucu bariyer görevini yerine getiremez hale gelir. Bitki özlü nemlendiriciler, cildin zayıflayan nem tutma kapasitesini artırır. Dış etkenlere bağlı olarak günlük nem ihtiyacı giderilmemiş olan epidermisin bu gereksinimi böylece karşılanır. Amerika'da yapılan araştırmalar, 35 yaş üzerinde olup, nemlendirici krem kullananların kırışıklık şikâyetlerinin, kullanmayanlara kıyasla, yüzde 50 azaldığını gösteriyor.

20 – 30 yaş: Bu yaş grubunda, normal veya yağlı cilt yapısına sahip olanlarda da cilt kuruluğu görülebilir. Nem eksikliğini giderecek nitelikteki kremler, cilde nüfuz ederek koruma sağlar. Ayrıca, cildin su dengesini düzelterek cildi canlandırır. Nemlendirici kremlerde bulunan bitkisel yoğunlaşma, hücreler tarafından emilir. Bu da cildin en üst yüzeyi olan epidermise esneklik ve rahatlama kazandırır.

30 – 40 yaş: 25 yaşından sonra cildin doğal nemlendirici mekanizması yavaşlamaya başlar. Donuk, nemsiz, elastikiyetten yoksun bir cilt için kullanılacak nemlendirici kremin yumuşatıcı etkisinin yoğun olması gereklidir. Bitkisel lipozomlarla takviye edilmiş nemlendiriciler, 30 yaş ve üzeri ciltleri için idealdir. Bitkisel özlü nemlendiriciler cildin su deposunu uzun süre en uygun düzeyde tutarak nemlilik sağlar.

40 – 50 yaş: Giderek daha da kuruyan ve doğal nemini kaybeden cildin, derinlemesine nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Limon, salatalık ve çiçek özlü kremler, cilt hücrelerine nüfuz ettiklerinde en az 8 saat boyunca nemlilik ve esneklik sağlarlar. Bu tür kremlerin kullanılması, cildin nem kazanma sürecini hızlandırır.

50 yaş ve üstü: Yaşın ilerlemesiyle birlikte, kullanılan ilaçlar, geçirilen hastalıklar ve hava kirliliği cilt üzerinde daha belirgin bir etki göstermeye başlar. Bu yaş grubu tarafından kullanılacak nemlendiricilerin, cildi nemlendirmenin yanı sıra, onarıcı ve kırışık giderici özelliklerinin de bulunması gereklidir.

Mahsun
09-10-2010, 01:20 AM
Deri Gençleştirici Tedaviler(Skin rejuvenation)

Düzgün ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak fiziksel çekiciliğin ön şartıdır. Fakat, yaşlanmayla birlikte bu sağlıklı görünümün korunması güçleşir.

Yüz derisi dış etkenlere, en önemlisi güneş ışınlarının yaşlandırıcı etkisine en çok maruz kalan bölgedir. Ayrıca, sivilceler, çeşitli allerjiler veya yaralanmalar sonucunda da yüz derisinde değişiklikler meydana gelebilir.

Yüzdeki minimal bozukluklarla başedebilmek için çok çeşitli cerrahi-dışı yöntemler vardır. Kaba ve kuru yüz derisi için glikolik asit (meyve asitleri) içeren maddeler kullanılabilir. İnce kırışıklıkların azaltılması ve güneş lekelerinin giderilmesi amacıyla A-vitamini içeren kremler kullanılabilir. Bu tedaviler tek başına veya yüz germe, dermabrazyon veya kimyasal soyma gibi işlemlerle birlikte uygulanabilir.

Dışarıdan uygulanan kremler sizin daha iyi hissetmenizi ve daha pürüzsüz bir deriye sahip olmanızı sağlayabilir. Fakat bu kremlerin akne skarlarını (sivilcelere bağlı gelişen izler), yaşlanmaya bağlı kırışıklıkları gidermesi veya yaşlanmayı önlemesi beklenmemelidir.
Glikolik asit veya Retin-A (a vitamini içeren preparatlar) uygulamaları için anesteziye gereksinim yoktur.

Retin-A bileşikleri, daha çok ince kırışıklıkları veya güneş ışınlarına bağlı lekeleri olanlarda veya güneş ışınlarının yaşlandırıcı etkisini engellemek amacıyla kullanılır. Ayrıca, kimyasal soyma işlemi yapılacak hastalarda kimyasal maddenin deriye nüfuz etmesini kolaylaştırmak amacıyla işlemden önce uygulanabilir. Bu uygulama derinin koruyucu deriyi daha pürüzsüz hale getirmek amacıyla glikolik asit (meyve asitleri) tedavileri de uygulanabilir. Glikolik asit tedavilerine gereken hallerde, deri rengini açan kimyasallar da eklenebilir. Tedaviden sonra deride hafif bir kızarıklık, yanma, batma, kaşınma gibi hisler olması normaldir. Deri asidin etkilerine alıştıkça bu problemler de zamanla ortadan kalkar. Glikolik asit tedavileri deriyi güneş ışınlarına daha duyarlı hale getirdiğinden uygulama süresince güneşten koruyucu krem ve losyonlar kullanılmalıdır.

Mahsun
09-10-2010, 01:21 AM
Kil masajıyla teninizin ışıltısını uyandırın


http://www.ekolay.net/kadin/images/23102007134905_360_508910mas.jpg


Doğal, hafif, iyileştirici etkileri olan, temizleyici niteliğe sahip. Kil tek başına tüm bu marifetleri bünyesinde toplayabiliyor. Bu nedenle kullanıldığı alanlar neredeyse sınırsız: vücut, yüz, saçlar…

Tendeki ışıltıyı yeniden uyandırmak için kil masajından daha yararlı hiçbir şey olamaz. Önceden temizlenmiş cilde haftada iki kez uygulanması yeterli. Gözeneklerde biriken yağı ve tozu bu şekilde arındırmak mümkün.


İşte yarattığı mucizeler

- Arı kil de denen beyaz kil emici gücüyle ünlü. Ciltteki pürüzleri temizlemenin yanı sıra yağ molekülü olan sebumun üretimini azaltarak cilde yeniden ışıltı kazandırıyor.

- Yeşil kil yağlı ciltlere iyi geliyor.

- Sarı kil yüzün katmanlı bölgeleri için mükemmel bir çözüm.

- Pembe kil hassas ciltler için birebir.

- Kırmızı kil kan dolaşımı üzerinde etki yaratırken, mavi kil dokulara daha fazla oksijen gitmesini sağlıyor.

- Özellikle yağlı ciltlere çok iyi gelecek bu maskeyi hazırlamak için, üç çorba kaşığı kilin üzerine üç çorba kaşığı sıcak su, üç damla zeytinyağı koyarak karıştırın. Çamuru göz kenarlarına ve dudaklarınıza bulaşmayacak biçimde yüzünüze sürün. Cildinizin gerginleşme durumuna göre 10 dakika kadar yüzünüzde tutun. Sonra ılık limonlu suyla yüzünüzü temizleyip bol duru suyla yıkayın. Özellikle sivilceli ve siyah noktalı ciltler
e uygun olan bu maske en az bir hafta arayla yapılmalı.

- Toz kili alın, yarım ölçü su, yarım ölçü domates, salatalık veya üzüm suyu ile hamur yapın. (Bütün yüze ve boyuna ince bir tabaka halinde sürün, yalnız gözlerinizin çevresine sürmemeye dikkat edin). 15-30 dakika, hamur nemliliğini kaybedene kadar bekletin. Ilık su ile durulayın.

Mahsun
09-10-2010, 01:21 AM
Güzel bir cilt için çok önemli 10 sır


http://images.habervitrini.com/haber_resim/cilt_kiz_kadin.jpg


Yapmanız gereken sadece biraz durmak ve cildinizi dinlemek, sonra da onun ihtiyaçlarına vakit ayırmak. İşte bunun için size yardımcı olacak çok önemli 10 sır:

1- Su, su, su! İşte birinci ve en basit kural. Tam iki litre olmasa bile, günde en az 5-6 bardak su içmelisiniz. Bunu yapmak zaman zaman size çok kolay gelmeyebilir ama su, sağlığınız için olduğu kadar güzelliğiniz için de son derece önemli.

2- Unutmayın ki, yağlı cilt, kirli cilt demek değil! Bu birikim bazılarımızda fazlayken, bazılarımızda daha az oluyor sadece... Az olduğunda cilt kuruyor ve pul pul dökülebiliyor. Bu yüzden önce cilt tipinizi bir uzmanın yardımıyla öğrenmeli ve cildinize uygun ürünler kullanmalısınız.

3- En yaygın problemlerden biri siyah noktalar ve ne yazık ki bunlar hepimizde var. Küçücük olmalarına rağmen bizi çok üzen bu noktacıkların oluşması cildimizin nefes almasını da engelliyor aynı zamanda. Haftada bir gün peeling yaparak yani ölü derilerinizi yok ederek cildininizin nefes almasını sağlayabilirsiniz. Bunun dışında 1 litre kadar suyu kaynattıktan sonra bir kaba boşaltın, içine birkaç tutam papatya kurusu ekleyin ve başınıza bir havluyla örterek kabın içine eğilin. Bir müddet böyle bekleyin. Bu da gözeneklerin açılmasını sağlar ve siyah noktaların atılmasını kolaylaştırır.

4- Cilt temizliğinizde doğal malzemeleri seviyorsanız işte size harika bir tarif daha: Ananas suyu ve yulafı karıştırabilir ve yüzünü bu karışımla temizleyebilirsiniz. Çünkü ananas ölü cilt hücrelerini eriten enzimler içeriyor. Yulafsa cilt yüzeyinin yeniden canlanmasına yardımcı oluyor.

5- Eğer cildiniz makyaj yaptıktan ya da duş aldıktan sonra kaşınıyorsa, bu hassas olduğu anlamına geliyor. Bu durumda yapmanız gereken; cilt tipine göre hazırlanmış bir tonikle yüzünüzü temizlemeniz. En iyi toniğin doğal bir gül suyu olduğunu da hemen hatırlatalım.
6- Stresli olduğunuz ve sürekli geç yattığınız günler çoğunluktaysa, bunun cildinizi etkilemesi kaçınılmaz. Stresle başa çıkmak biraz zor olabilir ama yorgunluğunuzu atmak için dinlenmeye ve stresten arınmaya mutlaka zaman ayırmalısınız. Bunu yapmak da en az kaliteli cilt bakım ürünleri kullanmak kadar önemli.

7- Soğuk kış günlerinde bile güneş cildimize zarar verebiliyor. Güneşin en büyük zararı ise cildi kurutmak. İşte bu nedenle güneş kreminin sadece yaz aylarında kullanılan bir ürün olduğunu düşünmeyin ve kış mevsimine uygun bir koruyucuyu mutlaka çantanızda bulundurun.

8- Cildiniz yağlıysa, mat görünümlü fondötenleri, kuruysa nem veren kapatıcıları tercih etmelisiniz. Çok pürüzsüz bir görünüm için de, fondöteninizi sıvı bronzlaştırıcı veya nemlendiriciyle karıştırarak sürebilirsiniz. Bu oldukça iyi bir sonuç verecektir.

9- Cildiniz kuruysa, donuk ve mat görünüyorsa işte size anında etki edecek özel bir tarif. Bunu, önemli günlerde, makyaj yapmadan hemen önce uygulayabilirsiniz. Bir şeftaliyi ezin, balla karıştırın ve yüzünüze sürün. 10 dakika bekledikten sonra durulayın. Cildiniz kesinlikle ipek gibi olacak...

10- Ve son olarak harika bir öneri daha: Cildinizin güzelliğiyle dikkat çekmesini istiyorsanız yaptığınız makyajın doğal olmasına dikkat etmelisiniz. Pastel tonlarda bir far, şeffaf bir rimel, tatlı pembe bir allık ve parlatıcı bir ruj... Bu yumuşak renkler cildinizi her zaman olduğundan çok daha doğal, taze ve güzel gösterecektir.

Mahsun
09-10-2010, 01:22 AM
Cildinizi canlandırmanız için 20 öneri

1-Genel yüz temizliğinde kullanılan maskelerden peeling etkisen sahip olanlar, bu sayede ölü hücreleri ortadan kaldırarak, derinlemesine temizlik sağlıyor.

2-Yüzünüzü tazikli su ile yıkayın. Bu şekilde yapılacak duş, ofislerin yol açtığı cilt stresinizi azaltır.

3-Artık cilt bakım ürünlerinde de rastlayabildiğimiz C vitamini, kan dolaşımını ve kolajen üretimini hareketlendirdiğinden, bu tip ürünleri tercih edin.

4-Ayaklarınız parmak uçları, yüzünüze sinyal gönderir. Alnınızda oluşacak kırışıklıkları önlemek için ayak parmaklarınız üst kısmına düzenli aralıklarla sertçe bastırın.

5-Cildinizi nemlendirin. Yeni çıkan bir çok nemlendirici gün boyu etkiye sahip. Proteinli ve bitki özlü olanlar ise cildi aktif hale getirip üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturmasını sağlıyor.

6-Yüzünüzü haftada iki defa kremleyerek 5 dakikalık masaj uygulayın. Bunun için, parmaklarınızı kullanarak oval hareketlerle çeneden yanaklara, alnın ortasından dışa doğru, burun yanlarından alnın ortasına doğru inip çıkarak masaj yapın. Ağzınızın çevresini, yukarı doğru hareketlerle ovun.

7-Gece saat 1’den önce güzellik uykusuna yatmayı ihmal etmeyin. Bedenimiz özellikle ilk uyku saatlerinden gece yarısına doğru büyüme hormonları üretir. Bu hormonlar ise hücre yenilenmesini hareketlendirir.
8-Kremlerin içindeki enzimlerin faydalarını biliyor musunuz? Biyo teknolojik yöntemler taklit edilerek üretilen minik protein molekülleri, ileri yaşta, insanların cildindeki dolaşım sistemini aktif hale getirip ciltleri koruyucu hücreleri güçlendirir.

9-Koku kompresleri cilt ve duyuları canlandırır. Dörder damla limon ve selvi ağacı özünü ve iki damla ardıç yağını, iki litre kaynar su içine koyun. Özel yüz havlunuzu bu karışımın içine daldırın ve yüzünüze ölçün.

10-E vitaminin bulunduğu kremler hücrelerin gerilimini azaltır. Ultroviyole ışınlarının, atık gazların, nikotinin oluşturduğu saldırgan serbest radikaller cildin zamanından önce yaşlanmasına neden olur. E vitamin cildi bu zararlı etkenlerden koruyup nemlendirir.

11-Yanaklarınız derisini gerginleştirmek için jimnastik yapmalısınız. Bunun için ağzınızı kapatın, yanaklarınızı içeri doğru çektikten sonra, ellerinizin yardımı ile yavaş yavaş gerin.

12-Patates masajı cildi tazeler ve dinlendirir. Öncelikle çiğ patates dilimlerini 10 dakika buzdolabında bekletin. Cilt temizliğinizi yaptıktan sonra, soğumuş patates dilimleriyle yüzünüze masaj yapın. 15 dakika boyunca patatesi, suyunun cildinize etki etmesini bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın.

13-Duru, yumuşak bir ten için AHA komplekslerine başvurmak bir zorunluluk. Bu isimle tanınan meyve asitleri, cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlarken, tahriş de etmiyor. Ayrıca besleyici yağlar da içeriyor.

14-Kolajen tabakasını harekete geçirecek bir içecek hazırlamaya ne dersiniz? Bunun için 250 gr domates, 2 şeftli, kabuğu soyulmuş yarım limon ve bir havucu katı meyve presine koyun, bir damla zeytinyağı ve bir miktar iyot tuzu ekleyin ve karıştırın.

15-"Şikaku" baskısı herhalde birçoğunuzun yabancı olduğu bir kelime. Bu basit egzersiz gergin yüz kaslarını yumuşatmaya yarıyor. Söz konusu baskının uygulanacağı enerji merkezi, gözbebeğinin hizasında, gözaltlarındaki kemikler üzerindedir. Bu bölgeye, en az 5 saniye süresince, parmaklarınızla bastırın.

16-Güzellik kapsülleri cildi bütünüyle beslemese de, işlevini içeriden yürüten bir hücre yenileyicisi olarak görev yapıyor. Vitaminler, nemlediriciler ve doğal maskelerle cildin esnekliğini sağlayabilirsiniz.

17-Oksijen maskesi, bir çeşit expres lifting görevi görür. Bu uygulamayla, hücrelerin oksijen alımı 10 dakika içinde yoğunlaşır. Sonuç olarak, cilt olabildiğince taze ve sağlıklı bir görünüme kavuşur.

18-Lipozom maskeleri besleyicidir. Aynı zamanda, cildin alt tabakalarına da nüfuz ettiklerinden, etkilerini uzun vadede gösterirler.

19-Turuncu ışık, hücreleri canlandırır, mavi oksijen alımını artırır, sarı cildi ölü hücrelerden arındırır ve yeşil kuproza karşı etkilidir. Renkli ışık tedavisini ancak güzellik merkezlerinde bulabilirsiniz.

20-Ampuller ve yenileyici kapsüllerle yapılacak yoğun bir kür, kışı sert koşullarına karşı cildin dirençli olmasını sağlayacaktır. 4 hafta boyunca yüzünüzü kremlemeden evvel sürün.

Mahsun
09-10-2010, 01:22 AM
Cilt için sütün faydaları

http://yazarkafe.hurriyet.com.tr/images/blog/lLbsMZ6Ulh3u.jpg (http://www.msxlabs.org/forum/ext.php?ref=http%3A%2F%2Fyazarkafe.hurriyet.com.tr %2FRedirect.aspx%3FNewsID%3D17085)


Dirsekleriniz sertleşerek kurumaya başladıysa; bir parça pamuğu sütle ıslatarak dirseklerinize sürerek 15 dakika bekletin . Bu uygulamayı bir hafta tekrarlayın. ipek gibi pürüzsüz dirseklere sahip olacaksınız,

Pürüzsüz bir cilt için; Cildinizi temizledikten sonra süte batırdığınız bir parça pamukla silin, sütü cildinize iyice yedirdikten sonra 4-5 dakika bekleyin Ardından cildinizi ılık su ile durulayın . Bu uygulama cildinizin genç ve pürüzsüz olmasına yardımcı olur,

Yağlı cilt için; 1 ölçek çiğ süt ile 1ölçek yulaf kepeğini bir kabın içinde karıştırın, bununla yüzünüzü iyice silin, Kısa zaman içinde parlak ve yumuşak bir cilde sahip olacaksınız. Bu karışım 3 gün buzdolabında bekletebilirsiniz.

Kuru cilt için; 1fincan çiğ süt ile 1fincan gülsuyunu bir kabın içinde karıştırın . Bir parça pamuk kullanarak bu karışımla cildinizi silin .Cilt için iyi bir temizleme sütü elde etmiş olursunuz.

Karma ciltler için; 1fincan süte 1 küçük salatalık rendeleyerek 5 dakika kaynatın. Soğuduktan sonra süzerek bir şişeye koyun. Bu da cildiniz için harika bir temizleme sütü olacak.

Mahsun
09-10-2010, 01:22 AM
Siyah noktalarla vedalaşın

http://www.hurriyet.com.tr/_np/6331/6506331.jpg

Yüzünüzdeki siyah noktalardan kendi yöntemlerinizi kullanarak kurtulabilirsiniz.

Aslında yapmanız gereken çok basit, evinizde her daim bulunan malzemeler yardımıyla yüzünüzü temizleyebilir ve maske yapabilirsiniz. Almanız gereken tek şey bir şırınga... . Şimdi gelelim nasıl yapacağınıza, temiz bir kaba kaynamış suyu dökün. Başınızın üstüne bir çarşaf örterek bu suyun buharına bir süre yüzünüzü tutun. Yani yüzünüze basit bir buhar banyosu yapın. Buhar banyosundan sonra siyah noktalar çok kolay çıkar.
Buhar banyosundan sonra iğnesini çıkardığınız şırınganın ucuyla hafifçe siyah noktanın üzerine bastırın. Siyah noktalar şırınganın içine girecektir. Bunu yaparken siyah noktaların çıkış yönüne dikkat edin ve o yönden bastırın. Yüzünüzdeki siyah noktalar hep aynı yönde çıkar.
Bu işlemden sonra yüzünüzü mutlaka bir temizleme losyonuyla temizleyin.
1,5 tatlı kaşığı kil, 1 tatlı kaşığı badem yağı, 1 tatlı kaşığı balı karıştırıp yüzünüze sürün ve 35-40 dakika bekleyin. Daha sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayıp yağsız bir nemlendirici krem sürün.

Mahsun
09-10-2010, 01:23 AM
Soğuk Havalarda Cildimizi Koruma Yolları


http://www.yazarkafe.com/images/blog/3nRDS9aftD4y.jpg (http://www.msxlabs.org/forum/ext.php?ref=http%3A%2F%2Fwww.yazarkafe.com%2FRedir ect.aspx%3FNewsID%3D31029)Kış mevsiminin kendini göstermeye başladığı ve havaların giderek soğuduğu şu günlerde özellikle bayanların saç ve ciltlerinde görülebilen problemler, alınacak birkaç önlemle giderilebiliyor. Uzmanlar, kış mevsiminin yaklaşması ve havaların soğumaya başlamasıyla birlikte özellikle bayanların cilt ve saçlarında çeşitli problemler yaşandığını ve bu problemlerin alınacak birkaç önlemle giderilebileceğini belirtiyor.

Bu cilt yapısına sahip bayanların yüz temizliğinde anti-alerjik ve yağlı ürünler kullanması tavsiye edilirken, makyaj ürünlerinde nemlendirici özelliğe sahip ürünlerin tercih edilmesi ve soğuğa çıkarken yüzün mutlaka şal veya atkı ile korunması gerektiği vurgulanıyor. Ayrıca uzmanlar tarafından yüzde gerilme varsa yüzün nemlendiricisiz bırakılmaması gerektiği, duşta fazla kalınmaması ve bakım ürünleri seçerken gliserin, vazelin ve bitkisel yağlar bakımından zengin ürünlerin seçilmesi öneriliyor.

Soğuk havalarda deride su kaybının fazlalaştığını ve bunun da ellerde kurumaya yol açtığını ifade eden uzmanlar, elin suyla her temasından sonra mutlaka nemlendiricili krem sürülmesi, eğer bayanların vakti yoksa günde en az iki kez ellerin kremlenmesi, dışarı çıkarken mutlaka eldiven giyilmesi ve haftada en az bir kez badem yağı ile ellere masaj yapılmasını öneriyor. Eğer elde çatlamalar varsa gece yatmadan önce zengin içerikli besleyici bir krem sürülmesi, daha sonra pamuk bir eldiven giyilmesi ve sabaha kadar çıkarılmaması gerektiği dile getiriliyor.

Soğuk havalarda özellikle dudakların oldukça etkilendiğine dikkat çeken uzmanlar, yüze nemlendirici sürülürken dudakların unutulmaması gerektiğini ve gün içinde stick nemlendirici kullanılmasını öneriyor. Evlerin nemlendirilmesinin de önemli olduğu ifade eden uzmanlar, bu nedenle kaloriferli evlerde peteklerin üzerine ıslak havlu, sobanın üzerine ise bir demlik su konulmasının odadaki havayı nemlendireceği belirtiliyor. Günde 1-1.5 litre su içmenin de derideki su kaybını azaltacağı ifade ediliyor.

Kış aylarında saç bakımına da önem verilmesi gerektiğini belirten uzmanlara göre, en çok bakıma ihtiyacı olan saçlar kuru saçlar. Kuru saçlara sahip bayanların besleyici şampuanlar kullanmasını öneren uzmanlar, ayrıca haftada 1 kez besleyici serum uygulanması, mümkün olduğunca saçların fön makinesi ile kurutulmaması tavsiye ediyor. Eğer bayanlar ince telli saçlara sahip ve saçlarda kırılma yaşıyorlarsa, gerekmedikçe boya, balyaj ve kimyasal içerikli işlemleri yaptırmamaları, bu tür saçlara sahip bayanların doğal içerikli ve nemlendirici özelliğe sahip ürünler kullanması öneriliyor

Mahsun
09-10-2010, 01:23 AM
http://www.cilt-bakimi.org/images/cilt_bakimi/209.jpg


18-29 Yaş Arası (Kuru Cilt Bakımı) - Cilt Bakımı


Temizleme

Her sabah: Yüzünüzü yatıştırıcı ve nemlendirici bir losyonla temizleyin. Alkollü losyonlardan kaçının.

Her akşam: Yüzünüzü ve boynunuzu temizleyici bir krem ile yıkayın. Ilık suyla durulayın ve yüzünüze bastırmadan hafifçe kurulayın.

Göz çevrenizi bir göz makyajı temizleyicisi ile temizleyin.
Nemlendirme ve Koruma

Her sabah: Cildinizi beslemek; hava kirliliği, rüzgar ve güneşten korumak için koruma faktörlü bir nemlendirici kullanın.

Eğer fondöten veya pudra kullanacaksanız, nemlendiriciden sonra bir makyaj altı sürün, daha sonra makyajınıza geçin.

Göz çevrenizi bir göz çevresi kremi ile nemlendirin.

Her akşam: Nemlendiricinizi tekrar uygulayın.
Yenileme

Genç ciltlerde yenileyici bakımlara gerek yoktur.
Hatırlatma

Güzel bir cilde sahip olmak için her şeyden önce sağlıklı bir yaşam sürmek gerekir:

- Dengeli beslenin.

- Spor yapın.

- Düzenli uyuyun.

- Alkol, kahve, çay ve sigaradan uzak durun.

- Soğuk hava, rüzgar, kireçli su ve korunmasız güneşlenmekten kaçının.

Mahsun
09-10-2010, 01:24 AM
Cildi Şarj Eden Mükemmel Bakım


http://www.7inci.com/img/845/clt0.jpg

Biz kadınların bu cilt problemleri ne zaman sona erecek bilinmez. Cildimize her gün düzenli bakım yapıyoruz fakat gene de güzelim cildimiz kuru, sert ve donuk görünüyor. Eh haliyle insanın sinirleri bozuluyor. Sizlere bir müjdemiz var. Shiseido laboratuvarları bu bitmek bilmeyen sorunun nedenini buldular. Bu korkunç görüntünün nedeni cildimizin enerjisini yitirmesi ve günlük bakım ile bir türlü iyileşemediğinden kaynaklanıyor. Peki, şimdi ne yapmalı? Buna da bir çare bulan bilim adamları mükemmel etkili olan bir ürün geliştirdiler ve şimdiden ürün kadınların %82'sini sadece 2 haftada memnun etmiş durumda! Cilt hasar gördüğü zaman enerjisi tükeniyor ve dış etkenlere karşı daha savunmasız bir hale geliyor. Eskiden bu "zayıf şarj" durumunun tedavi edilemeyeceği düşünülse de Shiseido Bio-Performance Skin Corrective Program ile bu sorunu çözmek çok kolay. Cildin canlılığını geri kazanmasına yardımcı olan ve ideal enerji dengesine ulaşmayı sağlayan magnezyum ve kalsiyum iyonlarının dengesi ile cildiniz şarj oluyor ve canlı bir görünüme sahip oluveriyor.
http://www.7inci.com/img/845/clt1.jpg

İçeriğinde bulunan Bio-Recharger MC ile yalnızca iki haftada cildiniz eski yumuşaklığını, esnekliğini geri kazanarak sizleri büyük bir dertten kurtarıyor. Yapılan araştırmalara göre Bio-Performance Corrective Program serisini günlük bakım ürünleri ile değiştirip, iki hafta boyunca düzenli bir şekilde kullanan kadınların %95'i ciltlerinin daha pürüzsüz bir görünüme sahip olduğunu ve %77'si ise ciltlerinin sıkılaştığını belirtmişler. Eh bu kadar bilimsel kanıta dayalı olan bu mükemmel ürünün tıbbın bir mucizesi olduğunu düşünmemek elde değil! Ürün fiyatı ise 715 YTL.

Mahsun
09-10-2010, 01:24 AM
Beklenmeyen Sivilcelere Çözümler


http://www.7inci.com/img/866/siv0.jpg

Ah şu sivilceler yok mu? Ergenlik dedik ses çıkarmadık ama ne yazık ki şu adet günlerimiz, sıkıntıdan patladığımız zamanlar ya da çikolatayı abarttığımız zamanlar olmaya görsün! Bir tane sivilce patlak verir ve haliyle biz de onla bir güzel oynarız. Peki ya sonuç? Sabah uyandığımızda mayın tarlasına dönmüş bir surat ile karşı karşıyayız. Oysaki tek yapmamız gereken böyle zamanlarda cildimizin temizliğine biraz daha fazla önem vermek ve cildimizin üzerindeki yağdan kurtulmak. Shiseido Pureness Blemish Targeting Gel, problemli ciltler için harika bir sivilce kremi. İlaç özelliği gösteren bu jel, cildi arındırıyor, canlandırıyor ve sivilcelerden kurtarıveriyor. Karma ve yağlı ciltler için oldukça uygun olan bu ürünü stresli zamanlarınızda kullanarak büyük felaketleri önleyebilir ve suratınızda bir sivilce kolonisi oluşmasını engelleyebilirsiniz. Ürünün fiyatı ise 53 TL.
http://www.7inci.com/img/866/siv1.jpg

Shiseido Pureness Oil Control Blotting kâğıtları, sadece sebumu değil, zararlı lipit peroksit oluşumunu da engelliyor. Parlamayı anında kesip, tekrar parlamayı ve siyah nokta oluşumunu engelleyerek sizleri o korkunç yağ tabakasından kurtarır. Kullanımı ise oldukça kolay! Pudralı yüzeyi cildin parlayan noktalarına bastırılıyor ve bütün yağ ortadan kayboluveriyor Bir pakette 100 adet emici kâğıt bulunan ürünün fiyatı 45 TL.
http://www.7inci.com/img/866/siv2.jpg

Elizabeth Arden Matte Moisture Lotion, anında ve uzun süreli yağ kontrolü sağlayan bir losyon olup sivilce, kaşıntı ve lekelere yol açan serbest radikalleri yok ediyor ve cildi yapılandırıp nem vererek yeni sivilcelerinde oluşmasını engelliyor. Karma ve yağlı ciltler için uygun olan bu ürün özellikle regl olduğunuz zamanlarda cildinizin bozulan nem dengesini geri kazandırabilir ve yeni sivilcelerin patlak vermesini engellemede yardımcı olabilir. Eğer sürekli olarak geçmeyen sivilcelerden şikâyetçiyseniz ve bir türlü düzelmeyen problemli bir cildiniz var ise bu nemlendirici size oldukça uygun. Ürün fiyatı ise 106 TL.

Mahsun
09-10-2010, 01:25 AM
Karma Ciltlerin Karışık Nemlendiricileri


http://www.7inci.com/img/880/nem0.jpgKarma cilt tipleri için iyi bir nemlendirici bulmak her zaman büyük bir sorun olur. Yağsız bir nemlendirici alsanız cildiniz kuruyuverir. Normal olduğunu düşündüğünüz bir nemlendirici ise bir anda yüzünüzden yağ damlamasına neden olur. T-bölgesini hiç anlatmıyorum bile, orası apayrı bir dert. Peki ne yapmalı, ne etmeli de bu karma cilt tipine bir kurtarıcı bulmalı diyorsanız işte çözüm burada! Chanel Hydratation Hydramax-Active Gel Creme, nemlendirici jel krem normalden karmaya dönük cilt tipleri için gerçekten bir harika. Cildin nemini koruyan meyve karışımlı krem yumuşak, pürüzsüz, mükemmel bir etki bırakıyor. Ürün uygulanır uygulanmaz cilt hemen hoş bir tazelik ve hafiflik hissiyle okşanıyor. Aynı zamanda sihirli hyaluronic acid yuvarları cilt kurumalarının yol açtığı ince çizgileri yok ediyor. Bu çok yönlü ürünü 144 TL vererek Sevil Mağazaları’ndan alabilir ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.http://www.7inci.com/img/880/nem1.jpgClarins Multi Active Day Cream, özellikle karma cilt tipleri için eşsiz bir günlük bakım kremi. Günlük hayatın getirdiği strese karşı tam bir koruma sağlıyor. Multi dengeleme etkisi ile çizgilerin oluşumunu engelleyerek ideal bir nemlendirme sağlayan krem cildi hiç yağlandırmıyor. 30'lu yaşlar için uygun bir ürün olan nemlendiricinin fiyatı ise 142 TL.http://www.7inci.com/img/880/nem2.jpgElizabeth Arden Perpetual Moisture 24 Cream, yanlış nemlendirme sonucu karma ciltlerin sahip olduğu kuru cilt semptomları olan donukluk, pullanma, gerginlik ve sertlik problemlerini siler. 20'li yaşlar için oldukça uygun bir ürün olan nemlendirici 24 saat boyunca derinlemesine bir nemlendirme sağlayarak cildi rahatlatır. Özellikle soğuk kış günlerinde kuruyan cildinize acil ve hızlı bir nemlendirmeye tabii tutmak istiyorsanız Perpetual Moıstire oldukça uygun bir seçim olabilir. Ürünün fiyatı ise 158 TL.

Mahsun
09-10-2010, 01:25 AM
Yaşlandıkça gençleşin!

Yaşınız kaç olursa olsun, cildiniz ve vücudunuzla ilgili yaşadığınız her sorun için uygulayabileceğiniz bir estetik yöntem var…

20’li yaşlar
Göz çevresindeki mor halkalar için
Haftada birkaç gece arkadaşlarınızla dışarı çıkıyorsunuz. En büyük sorununuz ise ertesi sabah gözaltlarınızda oluşan mor halkalar. Yeni nesil IPL sistemlerinden olan I2PL, bu bölgede oluşan pigmentasyon sorununu hafifletiyor, mikro-dolaşımı artırıyor ve kolajen üretimini tetikleyerek gözaltındaki derinin daha gergin görünmesini sağlıyor. Göz çevresindeki ince çizgilerin - evet, maalesef 20'lerinizde bile bu sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz - görünümünü hafifletme konusunda en etkili sistemlerden biri ise 2007 yılında FDA tarafından onaylanan Medlite C6. Akne tedavisi için de kullanılan bu lazer, kolajen üretimini tetikleyerek cildin elastikiyetini artırıyor.

Sorun gözaltı torbaları mı?
Eğer bu genç yaşlarda bile gözaltı torbalarından şikayetçiyseniz, bunun nedeni fazla aktif bir kas olabilir. Alt kirpiklerin hemen aşağısındaki bu kas yüzünden gülümsediğinizde veya gözlerinizi kıstığınızda oluşan şişlik, gözaltı torbalanmasıyla (ancak cerrahi müdahale ile alınabilen yağ dokusu) karıştırılabilir. Oysa bu problem, hiperaktif kasa yapılacak bir damla botoks enjeksiyonu ile çözülebilir.

Pürüzsüz bir cilt
Çocukluğunuzda güneş altında geçirdiğiniz saatlerin etkileri, çil ve güneş lekeleri olarak kendini göstermeye başlamış olabilir. Bu lekelerin görünümünü hafifletmek için IPL sistemlerinden faydalanabilirsiniz. Tabii yüksek SPF'H ve etkili bir güneş koruyucu kullanmaya başlamazsanız, problem daha da artarak geri dönecektir.

Akneye savaş açın
Akne izlerini hafifletmek için, uzmanlar Medlite C6 lazer sistemini öneriyorlar. Tedavi PCA peel İle kombine edilerek, çok daha başarılı sonuçlar alınabiliyor, içindeki laktik asit ile cildi ölü hücrelerden arındıran, hydroquinone ile cildin rengini açan ve resorcinol ile akneye yol açan bakterileri öldüren PCA peel, bu problem için kullanılan en etkili tedavilerden biri.

Yüz kontürünüzü yumuşatın
Eğer çene haltınızın çok sert ve köşeli olduğunu düşünüyorsanız, botoks enjeksiyonu ile çok daha feminen ve yumuşak bir görünüme sahip olabilirsiniz. Bu işlemi, ilk dört ay içinde iki defa yaptırarak, etkisinin yaklaşık bir yıl sürmesini sağlayabilirsiniz.

30’lu yaşlar
Işıldayın
30'lu yaşlara geldiğinizde, zararlı güneş ışınları, hormonal değişiklikler, kan dolaşımındaki yavaşlama veya kötü beslenme yüzünden cilt, önemli besin maddelerini kaybeder. Sonuç, daha cansız ve donuk bir cilttir. Dermatolog ofislerinde yaptırabileceğiniz mezoterapi kürü ile cildinize İhtiyacı olan vitamin, mineral, aminoasit ve antioksidanları geri verebilirsiniz. Derinin üst tabakasına mikro-enjeksiyonlarla yapılan bu etkili kokteylin anti-aging etkisi olduğunu da belirtelim.

Göz çevreniz için
Bu yaşlarda göz kapaklarında oluşan sarkma ve elastikiyet kaybı için kullanılan en etkili sistemlerden biri, geçtiğimiz yıl FDA tarafından onaylanan ve radyo frekansı İle çalışan Accent. Kolajen üretimini artırarak göz çevresindeki derinin sıkılaşmasını sağlıyor ve ince kırışıklıkların görünümünü hafifletiyor.

Güneş hasarını geri döndürün
Ciltteki güneş lekelerini silmenin en etkili yolu, ışık atımı ile çalışan IPL sistemleri. Bu tedavi, dermatolog ofislerinde yapılan, laktik veya glikolik asit içeren peel'Ierle kombine edilebilir. Ama unutmayın, lekelerin tekrar oluşmaması için güneşten korunmak önceliğiniz olmalı.

Nasolabial kıvrımları yok edin
Nasolabial kıvrım, burun kenarlarından başlayıp dudak kenarlarına doğru uzanan ve sarkmanın yol açtığı, gölgeyi andıran hata denir ve bu hat yaş ilerledikçe derinleşir. Bu sorunu, Restylane ve Juvederm gibi dolgu maddesi enjeksiyonları ile çözmeniz mümkün. Kızılötesi ışınlarla çalışan bir sistem olan ve kolajen üretimini tetikleyen Titan gibi terapiler de problemin hafiflemesini sağlayacaktır.

Gözenek ve çizgiler için
Düzenli olarak mikrodermabrazyon veya peel yaptırarak, gözeneklerin, ince kırışıklıkların ve akne izlerinin görünümünü hafifletebilirsiniz, ince kırışıklıklar İçin minik dozlarda botoks enjeksiyonu yaptırmak da son derece etkili bir çözüm. Üstelik bu enjeksiyonları düzenli yaptırırsanız (4–6 ay arası) ince kırışıklıkların ileriki yıllarda derin çizgilere dönüşmesini de önleyebilirsiniz.

Dikkat dikkat
20'li ve 30'lu yaslarda cildinizin nasıl göründüğü, yaşam tarzınıza, genetik faktörlere ve cildinize nasıl baktığınıza bağlıdır. Güneşlenen, sigara ve içki içen 25 yaşındaki bir kadın, güneşten korunan ve doğru beslenen 35 yaşındaki bir kadın kadar genç görünmeyebilir.

40’lı yaşlar
Genç bakışlar için
Göz çevresinde belirgin ölçüde elastikiyet kaybı olan, 40'lı yaşlarındaki bir kadın ya botoks enjeksİyonlanyla sorunu hafifletebilir veya kaşlarını kaldırmak için estetik cerrahiye başvurabilir. Kaşlarınızın gençlik yıllarında oldukları yere geri çekilmeleri, gözlerinizin açılmasını ve daha az yorgun görünmelerini sağlayacaktır.

Yüzünüze hacim verin
Yaşla beraber, özellikle yanak bölgesinde belirgin bir hacim kaybı yaşanır. Ve bu durum yorgun görünmenize neden olur. Sorunu çözmek için İki seçeneğiniz var; yanaklarınıza yağ (vücudunuzdan alınan yağ hücreleri yüzünüze enjekte ediliyor) veya dolgu maddesi enjeksiyonu yaptırmak. Bir uyarı: Yağ enjeksiyonu basit bir operasyon olsa da, yüzünüzdeki şişliğin yaklaşık 10–15 gün geçmeyeceğini belirtelim.

Mimik çizgileriyle savaşın
Alın bölgenizde oluşan kalıcı çizgileri dolgu maddesi enjeksiyonları ile silebilirsiniz. Dolgu maddelerinin kalıcılığını artırmak ve yeni çizgilerin oluşmasını engellemek için botoks enjeksiyonu yaptırmaya başlayabilirsiniz.

Dikkat dikkat
Unutmayın, yaşınızı en çok ele veren yerlerden biri boynunuzdur. Bu bölgedeki deri, yüzünüzdekine göre çok dahi hassas ve incedir, iyi bir boyun kremine yatırım yapın ve her gün düzenli olarak güneş koruyucu krem sürün.

50’li yaşlar
Göz çevrenizi tazeleyin
Bu yaşlarda, göz çevrenizdeki hassas deri iyice elastikiyetini kaybederek, yer çekiminin etkisine karşı savunmasız hale gelir. Bu sorunun en etkili çözümü ise üst ve alt blefaroplasti ameliyatıdır - göz çevresindeki fazla derinin ve yağın alınması. Fark edilebilecek hiçbir iz bırakmayan bu operasyon görünümünüzde büyük fark yaratacaktır.

Yüzünüzü gerdirin
Elliler, kadınların estetik müdahalelere en çok başvurdukları yaşlardır. Deri elastikiyetini kaybettiği için, yüz ovali de hatlarını kaybeder. Eğer neşter altına yatmamakta kararlıysanız, lazer sistemleri ile cildinizin dokusunu iyileştirebilir ve elastikiyetini artırabilirsiniz.

Dudakları dolgunlaştırın
Dudaklar yaşla beraber incelir. Dudaklarınıza eski dolgunluğunu geri vermek için restylane gibi hyalüronik asit içeren dolgu maddelerinden faydalanabilirsiniz. Etkisi yaklaşık 4–6 ay süren bu enjeksiyonları yaptırırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, abartıya kaçmamaktır. Unutmayın, amacınız dudaklarınıza eski hacmini geri vermek, "Bayan Dudak" olmak değil!

Çene ve boyun bölgesini sıkılaştırın
Son yıllarda pek revaçta olan iple asma yöntemi, yüzün her bölgesinde kullanılabiliyor ve etkisi 1-2 sene sürüyor. Bu basit operasyon, doktor muayenehanesinde, lokal anestezi ile sadece yarım saatte yapılıyor, özellikle çene ve boyun bölgesindeki sarkmalar için ideal.

http://www.kadinportal.com/resimler/resim111182.jpg

Mahsun
09-10-2010, 01:26 AM
http://www.herkonudan.com/images/stories/guzel55.jpg

Güzel bir cildin sırrının kozmetik ürünlerde değil, yenilen gıdalarda saklı olduğu belirtildi. Uzmanlar, sürekli kozmetik kullanmanın cildi erken yaşlandırdığını belirterek, daimi bir cilt sağlığı için alınan gıdaların çok önemli olduğunu vurguladı.

Cilt hastalıkları uzmanı Didem Yavuz, bugün kadın ve erkek herkesin güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmak istediğini ve bu yönde arayış içinde olduğunu söyledi.


Bu yönde çare olarak öncelikle kozmetik ürünlerin akla geldiğini dile getiren Yavuz, ancak bunun daimi bir cilt güzelliği sağlamadığını, ayrıca kalitesiz kozmetik ürünlerin birçok cilt problemini beraberinde getirdiğini vurguladı.
"Cilt içimizin aynasıdır, ne yer içersek cildimiz bundan etkilenir." diyen Yavuz, öncelikle cilt güzelliği için sigara ve alkolden uzak durulması gerektiğini kaydetti. Bu iki zararlı maddenin ciltte erken yaşlanma, solgunluk, kararma ve kansere sebep olduğunu ifade eden Yavuz, sağlıklı ürünlerden dengeli beslenmenin cildin yaşam kaynağı olduğunu dile getirdi.

Meyve, sebze ve hayvansal gıdaların dengeli olarak tüketilmesinin bedeni zinde tutacağını ve erken yaşlanmayı engelleyerek derinin daha parlak ve canlı görüneceğini anlatan Yavuz, "Hepimiz tanık olmuşuzdur. Kırsal kesimde sağlıklı beslenen ve hiçbir kozmetik ürünleri kullanmayan kadınların ne kadar duru bir güzellik ve temiz bir cilde sahip olduğunu görürüz. Onlara imreniriz. İşte bu sağlıklı ve doğal beslenmeden kaynaklanan bir durumdur. " diye konuştu.

Bütün meyve ve sebzelerin cilt üzerinde olumlu etkileri olduğunu ve mutlaka tüketilmesi gerektiğine dikkat çeken Yavuz, birkaç örneği şöyle sıraladı: "Yazın yaş, kışın kurusu yenebilen kayısı cilde çok büyük fayda verir. Maydonoz, marul, kırmızı şeker pancarı, nohut ve suyu karaciğeri temizler. Karaciğerin iyi çalışması deriye parlaklık ve güzellik verir. Ayrıca mevsim itibariyle tezgâhlara çıkmaya başlayan meyveler. Bu vücudun direncini artırır, zinde görünmeyi sağlar dolayısıyla bu zindelik deriden belli olur."

Mahsun
09-10-2010, 01:26 AM
Erken Kırışıklıklara Erken Çözüm


http://www.7inci.com/img/924/ivi0.jpg

Doğal yaşlanma sürecine giren cilt, çevresel faktörlerin etkisiyle kırışmaya ve elastikiyetini kaybetmeye başlıyor. Kronik yaşlanmanın yanı sıra çevresel etkenler, erken kırışıklıklara neden oluyor. "Daha ben çok gencim, hiç öyle kırışıklık kremleriyle işim olmaz" demeyin! Çünkü erken kırışıklıklar özellikle dudak çevresi, göz kenarı ve alın bölgesinde oluşan mimik kırışıklıkları ve ince çizgiler ile başlayıp ileriki yaşlarda derin çizgilere dönüşebiliyor!
http://www.7inci.com/img/924/ivi1.jpg

Deracine Erken Kırışıklık Serisi, ince çizgilere etkin bir çözüm sunmayı, aynı zamanda cildi gençleştirmeyi hedefliyor. Deracine'nin 25?40 yaş arası önerilen krem, krem-jel ve göz kremi olmak üzere üç üründen oluşan erken kırışıklık serisi çizgilerin en yoğun olduğu bölgeleri koruyarak buradaki cilt dokusunu güçlendiriyor.
http://www.7inci.com/img/924/ivi2.jpg

Erken kırışıklıklara karşı önleyici ve tedavi edici krem jel, cildi içerden onarıp besliyor ve azalan yapı taşlarını yerine koyuyor. Çevresel faktörlerin yol açacağı hasarlara karşı da ciltte bariyer fonksiyonu gören ürünün fiyatı ise 42 TL.
http://www.7inci.com/img/924/ivi3.jpg

Erken kırışıklıklar ile savaşan göz kremi ise, göz etrafında incelen ve hassaslaşan zayıf dokuları toparlayarak derin çizgilerin oluşmasını engelliyor. En çok mimik kırışıklıklarının hedefi olan göz çevresi için ideal bir bakım sunan kremin fiyatı ise 43 TL.

Mahsun
09-10-2010, 01:27 AM
Bahar Temizliği


http://www.7inci.com/img/911/art0.jpg

Güneşli, mis gibi günler kapıda belirmiş bizleri bekliyor ve yazın habercisi olan kuşlar artık resmen havaların ısınması ile geri geliyorlar. Peki ya bunca harika güzelliğin neye işaret olduğunu biliyor musunuz? Tabiî ki bahar temizliğine! Soğuk havaların etkisi ile yıpranan saçlarınızda, cildinizde ve hatta o kurumuş çatlamış ellerinizde yaza özel bir hazırlık yapmaya ne dersiniz?
http://www.7inci.com/img/911/art1.jpg

Kış aylarında fön, maşa gibi ısıveren şekillendiricilerin kullanımının artmasıyla saçlar daha çabuk yıpranıyor ve kuruyor. John Frieda Collection'ın yeni ürünü Frizz Ease Creme Serum Overnight Repair Formula kuru, yıpranmış ve elektriklenen saçları bir gecede değiştirerek, sağlıklı, pürüzsüz ve yumuşak bir görünüme kavuşturmaya yardımcı oluyor. Hasar onaran teknoloji ve rahatlatıcı etkili papatya özü ile zenginleştirilmiş içerik, gece boyunca kapladığı saç telini onarmayı, derinlemesine beslemeyi ve ihtiyacı olan nemi geri kazandırmayı destekliyor. Ürünün fiyatı 46 TL.
http://www.7inci.com/img/911/art2.jpg

Havaların kuruması ile birlikte kuruyup matlaşan ve pul pul olan cilt, kış mevsiminden sonra onarım için daha yoğun içerikli ve yumuşatıcı nemlendiricilere ihtiyaç duyar. Pürüzsüzleştirici nem serumu, Murad Perfecting Serum cildin ihtiyacı olan yoğun nemi sağlarken içeriğindeki lipidlerle cildin yüzeyinde koruyucu ve pürüzsüzleştirici bir bariyer oluşmasını destekliyor. Ürünü yetkili eczanelerden 195 TL vererek edinebilirsiniz.
http://www.7inci.com/img/911/art3.jpg

Havanın resmen buz kestiği kış aylarından hatıra olarak bizlere kalan kupkuru ellerimizin de bahar temizliğinden nasibini almaları şart! Soğuk ve kuru havanın da etkisi ile yoğun bir nem kaybına uğrayarak elleriniz yazın sıcağında derinden zarar görmesini istemiyorsanız onları bir an önce onarsanız iyi olur. Sally Hansen Miracle Cure For Severerly Dry Hands, onarılmaya ihtiyaç duyan kuru ve çatlamış elleri soğuk hava koşullarının olumsuz izlerinden arındırırken bir taraftan da onları yumuşatıp besliyor.
http://www.7inci.com/img/911/art4.jpg

El kreminin öncesinde uygulayacağınız Sally Hansen Resurfacer with Micro-Crstals ile ellerdeki ölü deriyi atarak, daha yumuşak ve pürüzsüz ellere kavuşabilir, el kreminizin daha etkili nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz. Miracle Cure el kremi fiyatı 33 TL, el peelinginin fiyatı ise 34 TL.

Mahsun
09-10-2010, 01:27 AM
Problemli Ciltler İçin Çözümler


http://www.7inci.com/img/910/bod0.jpg

Cildinizde ergenlikten kalma kızarıklıklar ve lekeler duruyor, her koşulda kızarmayı başaran hassas cildiniz peşinizi bir türlü bırakmıyorsa hiç üzülmeyin çünkü kozmetik ürünlerinde resmen çözümler tükenmiyor. Piyasaya girdiğinden beri hemen hemen herkes için mükemmel bir ürün sunmayı başaran Body Shop biz kadınların tek kelime ile bayıldıkları bir marka olsa gerek. Gerek harika kokulu vücut kremleri, gerekse çantamızdan ayırmadığımız şeker kokulu dudak nemlendiricileri ile eşsiz bir meyve bahçesini andıran mağazalarından herkes için bir ürün seçmek oldukça kolay.
http://www.7inci.com/img/910/bod1.jpg

Özellikle yağlı ve lekeli ciltler ile hassas ciltler için sundukları cilt bakım ürünleri birçok kadının vazgeçilmez ürünü olmuş durumda. Yağlı ve lekeli ciltlere ilaç gibi iyi gelen çay ağacı yağı, sorunlu ciltlerin problemini çözmek için bire bir. Leke giderici gece solüsyonu ise düzenli kullanımda yüzde oluşan leke ve kızarıklıkların geçmesine yardımcı oluyor. Ürünün fiyatı ise 35 TL.
http://www.7inci.com/img/910/bod2.jpg

Aloe Vera'nın rahatlatıcı ve yatıştırıcı etkisinden yararlanarak üretilmiş bu gece kremi ise hassas cildiyle başı dertte olan hanımlara yardım ediyor. Gece yatmadan önce düzenli olarak kullanıldığında her türlü dışarıdan gelen etkilere karşı hassaslaşan cildi onarıyor, rahatlatıyor ve yepyeni bir görünüm kazandırıyor. Ürünün fiyatı ise 42 TL.
http://www.7inci.com/img/910/bod3.jpg

Mucizevî bitki Aloe Vera'nın etkisi bununla da kalmıyor. Hassas bir cilde sahip olduğunuz için öyle piyasada olan her peeling kremini kullanamıyorsunuz ne yazık ki. Herhangi bir peeling kremi sizin cildinizi yenilemek yerine tahriş olmasına sebep oluyorsa Aloe Vera özlü Body Shop Hassas Peeling sizin için oldukça uygun. Cildinize uyguladıktan sonra dikkatli ve hassas bir şekilde ovduğunuzda bütün ölü derilerinizden arınıyor tertemiz ve capcanlı bir cilde sahip oluveriyorsunuz. Ürünün fiyatı ise 28 TL.

Mahsun
09-10-2010, 01:28 AM
Karma Ciltlerin Karışık Nemlendiricileri


http://www.7inci.com/img/880/nem0.jpg

Karma cilt tipleri için iyi bir nemlendirici bulmak her zaman büyük bir sorun olur. Yağsız bir nemlendirici alsanız cildiniz kuruyuverir. Normal olduğunu düşündüğünüz bir nemlendirici ise bir anda yüzünüzden yağ damlamasına neden olur. T-bölgesini hiç anlatmıyorum bile, orası apayrı bir dert. Peki ne yapmalı, ne etmeli de bu karma cilt tipine bir kurtarıcı bulmalı diyorsanız işte çözüm burada! Chanel Hydratation Hydramax-Active Gel Creme, nemlendirici jel krem normalden karmaya dönük cilt tipleri için gerçekten bir harika. Cildin nemini koruyan meyve karışımlı krem yumuşak, pürüzsüz, mükemmel bir etki bırakıyor. Ürün uygulanır uygulanmaz cilt hemen hoş bir tazelik ve hafiflik hissiyle okşanıyor. Aynı zamanda sihirli hyaluronic acid yuvarları cilt kurumalarının yol açtığı ince çizgileri yok ediyor. Bu çok yönlü ürünü 144 TL vererek Sevil Mağazaları'ndan alabilir ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.
http://www.7inci.com/img/880/nem1.jpg

Clarins Multi Active Day Cream, özellikle karma cilt tipleri için eşsiz bir günlük bakım kremi. Günlük hayatın getirdiği strese karşı tam bir koruma sağlıyor. Multi dengeleme etkisi ile çizgilerin oluşumunu engelleyerek ideal bir nemlendirme sağlayan krem cildi hiç yağlandırmıyor. 30'lu yaşlar için uygun bir ürün olan nemlendiricinin fiyatı ise 142 TL.
http://www.7inci.com/img/880/nem2.jpg

Elizabeth Arden Perpetual Moisture 24 Cream, yanlış nemlendirme sonucu karma ciltlerin sahip olduğu kuru cilt semptomları olan donukluk, pullanma, gerginlik ve sertlik problemlerini siler. 20'li yaşlar için oldukça uygun bir ürün olan nemlendirici 24 saat boyunca derinlemesine bir nemlendirme sağlayarak cildi rahatlatır. Özellikle soğuk kış günlerinde kuruyan cildinize acil ve hızlı bir nemlendirmeye tabii tutmak istiyorsanız Perpetual Moıstire oldukça uygun bir seçim olabilir. Ürünün fiyatı ise 158 TL.